Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jarosław Gowin opuszcza rząd. Rozłam przez termin wyborów

22
Podziel się

Zarzekał się i zrobił to. Jarosław Gowin obchodzi z rządu PiS. Przyczyną dymisji jest brak zgody co do terminu przeprowadzenia wyborów prezydenckich.

Porozumienie Jarosława Gowina nie zgodziło się na przeprowadzenie majowych wyborów w całości drogą listowną.
Porozumienie Jarosława Gowina nie zgodziło się na przeprowadzenie majowych wyborów w całości drogą listowną. (East News, Jakub Kaminski)
bEqUsgDF

W poniedziałek Sejm miał uchwalić zmiany w kodeksie wyborczym umożliwiające głosowanie korespondencyjne. Koalicyjne Porozumienie zagłosowało przeciw takiemu rozwiązaniu.

O zgrzytach w rządzie spekulowano od kilku dni. Porozumienie Jarosława Gowina miało nie zgodzić się na przeprowadzenie majowych wyborów w całości drogą listowną, co z kolei rekomendowało ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego. Porozumienie uznało, że taki krok jest niedopuszczalny.

Rozmowy na temat terminu wyborów i przyszłości koalicji toczyły się późnym wieczorem w czwartek w siedzibie PiS przy Nowogrodzkiej. Po naradzie, gdy dziennikarze zapytali Gowina, czy zgodzi się na wybory 10 maja, ten odparł: "Tylko termin, który jest bezpieczny z punktu widzenia zdrowia i życia Polaków".

bEqUsgDH
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Z kolei w piątek rano rzecznik Porozumienia Kamil Bortniczuk potwierdził w rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM, że zmiana stanowiska nie wchodzi w grę.

- Porozumienie zagłosuje przeciw wprowadzeniu głosowania korespondencyjnego; przynajmniej w wyborach 10 maja. Uważamy, że nie da się ich w sposób sprawny i bezpieczny przeprowadzić – stwierdził polityk.

bEqUsgDN

Ministrowie z Porozumienia w rządzie Mateusza Morawieckiego to, oprócz Jarosława Gowina, Jadwiga Emilewicz (minister rozwoju) oraz wiceministrowie: Marcin Ociepa (resort obrony narodowej), Kamil Bortniczuk (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej). Andrzej Gut-Mostowy (resort rozwoju), Wojciech Maksymowicz (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Iwona Michałek (Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej) oraz Wojciech Murdzek (resort rozwoju). Porozumienie ma także kilku wicewojewodów.

PiS chciało, by wybory prezydenckie 10 maja odbyły się częściowo korespondencyjnie. Z takiej możliwości miałyby skorzystać osoby 60 plus oraz te, które przebywały w kwarantannie. Na ugrupowanie spadła krytyka za to, że naraża miliony Polaków na utratę zdrowia i życia. Później PiS zaproponowało, aby wybory odbyły się w całości korespondencyjnie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEqUsgDO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqUsgEi
wybory
wiadomości
KOMENTARZE
(22)
sat
rok temu
Jarosław Gowin obchodzi z rządu PiS. -- co to,nowe słownictwo?. To może po angielsku byłoby lepiej.
Bystrzak
rok temu
Emilewicz gra dla psiaków...!!!
JanNOwakk
rok temu
Ten Pan bez kręgosłupa, jest współodpowiedzialny ZA BEZPRAWIE I CHOAS W POLSCE. Państwo faszystowsko religijne im się wymarzyło, ale wyszedł z tego PRL Bis.
bEqUsgEj
za
rok temu
Kaczyński i Morawiecki chcą zniszczyć naród polski i polską gospodarkę, polskich przedsiębiorców podatkami już ZABILI!!!!!!!!!!!
Agent orange
rok temu
Nie dajmy się wkręcić. Przecież to ugoda. Unik, mający na celu pokazanie Jakie "brawo panie ministrze"? Ten facet powinien stanąć przed Trybunałem za działania przeciwko narodowi i gospodarce. Dymisja? Zwykła ucieczka w chwili najwiekszego zagrożenia. Szczur ucieka z tonącego okrętu.
...
Następna strona