Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Jest decyzja rządu. Tarcza antyinflacyjna ma zostać przedłużona

320
Podziel się:

We wtorek rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że zapadła kierunkowa decyzja, aby wydłużyć działanie tarcz antyinflacyjnych, które aktualnie mają obowiązywać do lipca. Polityk dodał, że mogą zostać wprowadzone pewne korekty, jeśli chodzi o elementy wsparcia.

Jest decyzja rządu. Tarcza antyinflacyjna ma zostać przedłużona
Rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego zapowiedział, że zapadła kierunkowa decyzja, aby wydłużyć działanie tarcz antyinflacyjnych (GETTY, Bloomberg)

To istotna decyzja rządu biorąc pod uwagę, że Główny Urząd Statystyczny poinformował we wtorek we wstępnym szacunku, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. wzrosły rok do roku o 13,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyły się o 1,7 proc.

Zdaniem rzecznika rządu na inflację w Polsce składa się kilka elementów. Wymienił zerwane łańcuchy dostaw, które powstały w trakcie pandemii covid-19, szantaż gazowy Władimira Putina, a także wojnę w Ukrainie.

- Przytłaczającą cześć inflacji generują konflikty, które nie są zależne od nas — przekonuje rzecznik rządu Piotr Müller.

Polityk dodał, że nie zmienia to faktu, iż tam, gdzie można rząd podejmuje działania, aby osłabić odczuwanie wysokiej inflacji. Zwrócił uwagę, że jednym z takich działań jest obniżenie podatku dochodowego od osób fizycznych z 17 do 12 proc., które ma zacząć obowiązywać od 1 lipca br. Ustawa w tej sprawie znajduje się obecnie w Senacie.

- Równolegle do tego planujemy przedłużenia tych rozwiązań dotyczących tarczy antyinflacyjnej — powiedział Müller.

Wyjaśnił, że chodzi o przedłużenie działania obniżonego VAT i niższej akcyzy "z jakimiś drobnymi korektami".

Müller przyznał, że najbliższe miesiące "będą trudne globalnie i będziemy borykać się z dużymi trudnościami", choć rząd będzie się starał na nie odpowiadać. Podkreślił, że "inflacja jest jednym z najgorszych i najtrudniejszych do opanowania elementów systemu ekonomicznego i dlatego tak trudno z nią się walczy".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"

Niedawno prezydent podpisał nowelę ustawy o VAT wydłużającą pierwszą tarczę antyinflacyjną do 31 lipca, czyli do czasu, kiedy obowiązuje tarcza 2.0 obniżająca m.in. VAT na żywność.

Do końca lipca przedłużono zwolnienie od akcyzy sprzedaży energii elektrycznej gospodarstwom domowym, obniżenie stawek akcyzy dla niektórych olejów napędowych i opałowych oraz pozostałych paliw opałowych. Przedłużono też zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(320)
!@@@!!!!!
rok temu
A może RZĄDZĄCY te osłonowe będą płacić ze SWOICH!!! A NIE z podatków EMERYTÓW!!! Emerytów NIE stać na leki. opłaty oraz rehabilitację!!! Rządzący NIECH oddadzą to co zgarnęli bezprawnie do dziurawego BUDZETU!!!! Dostaliście DARMOWE koryto to nie jesteście głodni!!!!
zcx
2 lata temu
Jak tylko dojdzie do zapowiadanej przez Dudę i pis unii Polski z ukrainą to Polacy staną się sługami narodu ukraińskiego wg zapowiedzi MSZ.
zcx
2 lata temu
Jakby dzisiaj wstrzymać socjale to wielu ludzi nie dożyło by do następnego miesiąca a liczba żyjących poniżej ubóstwa rosła wy galopującym tempie.
zcx
2 lata temu
Kaczyński obalił tezę - Bez pracy nie ma kołaczy - udowadniając że jest zupełnie odwrotnie.
zcx
2 lata temu
Władza w Polsce w obecnym widzie to gwarancja bezkarności, bo taki model rządów wzorowany na ukrainie wprowadził kaczyński. Jak uzna że po tym bagnie jakie stworzył nie da się już chodzić , to nie ogłosi budżetu państwa i rozpiszą przyspieszone wybory i celowo odda władze. Niech się inni martwią. tak zrobił w 2007 roku. By powrócić na posprzątane i z pełnym skarbcem, jak w 2015
...
Następna strona