Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Jest decyzja ws. Turowa. Sąd odmówił wstrzymania decyzji resortu klimatu

46
Podziel się:

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił wstrzymania decyzji resortu klimatu o przedłużeniu do 2044 r. udzielania koncesji na wydobywanie węgla dla kopalni w Turowie. Wstrzymania wykonania tej decyzji domagały się w złożonych skargach organizacje ekologiczne.

Jest decyzja ws. Turowa. Sąd odmówił wstrzymania decyzji resortu klimatu
PGE Elektrownia i Kopalnia Węgla Brunatnego Turów (East News, PIOTR DZIURMAN/REPORTER)

Jak poinformował w piątek w komunikacie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w czwartek sąd ten wydał postanowienie w sprawie decyzji Ministra Klimatu i Środowiska z 17 lutego 2023 r. dotyczącej koncesji na wydobywanie węgla brunatnego i kopalin towarzyszących ze złoża Turów. W decyzji tej resort zmienił termin udzielania koncesji z 30 kwietnia 2026 r., ustalając go do 27 kwietnia 2044 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Węgla w Polsce starczy na 200 lat". Były minister przyznaje: to moje słowa. Jest "ale"

WSA zdecydował ws. kopalni w Turowie

Skargi na tę decyzję złożyły do sądu administracyjnego organizacje ekologiczne, w tym Greenpeace. Skarżący wnieśli przy tym o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji z uwagi na niebezpieczeństwo spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. W czwartek WSA postanowił odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji ws. koncesji dla "Turowa". Rozstrzygnięcie to jest nieprawomocne i można się od niego odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W uzasadnieniu postanowienia sąd przypomniał, że instytucja wstrzymania wykonania decyzji ma charakter tymczasowego środka ochrony przed wyrządzeniem znacznej szkody przez wykonanie danej decyzji, zanim zapadnie prawomocne orzeczenie.

"W złożonych wnioskach skarżący nie wykazali, że w okresie do czasu wydania przez sąd prawomocnego orzeczenia w sprawie, na skutek wykonania skarżonej decyzji dojdzie do wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków wynikających z rozwiązań przyjętych w tej decyzji" - argumentował sąd.

WSA poinformował też, że postępowanie dotyczące skarg na decyzję o koncesji zawiesił do czasu rozstrzygnięcia innej sprawy związanej z Turowem. Chodzi o sprawę skarg ekologów na wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla w Turowie po 2026 r. W maju WSA wstrzymał wykonanie decyzji do czasu rozpatrzenia sprawy. Jak podał w piątek sąd, sprawa ta ma zostać rozpoznana 31 sierpnia tego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(46)
Antyekol
10 miesięcy temu
Wszystkich eko terrorystów należy obciążyć kosztami ich działalności brak prądu to zagrożenie dla milionów Polaków
Wolny
10 miesięcy temu
To wina Tuska
Adam
10 miesięcy temu
Szwaby i Czesi mają po kilka kopalni, my tylko JEDNĄ! a im się nikt nie czepia o ekologie, więc niech ci co nas chcą zniszczyć zaczną od swoich
Z góry
10 miesięcy temu
Właśnie leciałam z Wrocławia do Zurychu. Było widać jak na dłoni Turów,następnie już po stronie niemieckiej trzy równie wielkie kopalnie odkrywkowe i mniejsze! Czy tamte nie szkodzą środowisku? Bo nie słychać lamentów , a tamtejsze sądy też cicho.
Fizyk
10 miesięcy temu
Blokują odbiór energii z Fotowoltaiki i wiatraków, ale węgiel spalamy
...
Następna strona