Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Sąd: Turów ma wstrzymać wydobycie. Jest odpowiedź z rządu

483
Podziel się:

Kopalnia w Turowie ma wstrzymać wydobycie węgla – zdecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Na odpowiedź z rządu nie musieliśmy długo czekać. Minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk zapowiedział, że władza nie dostosuje się do tej decyzji i będzie robić wszystko, by ją podważyć.

Sąd: Turów ma wstrzymać wydobycie. Jest odpowiedź z rządu
Kopalnia w Turowie. Sąd administracyjny nakazał jej wstrzymać wydobycie. Szymon Szynkowski vel Sęk odniósł się do tej decyzji (GETTY, NurPhoto)

Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA we wspólnym komunikacie przekazały informację o decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. WSA uznał, że dalsze wydobycie kopalni w Turowie stwarza niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody w środowisku. Dlatego też wstrzymał wykonanie decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia. To dzięki niej w lutym Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało pozwolenie na dalsze wydobycie węgla.

Rząd nie zamierza respektować decyzji sądu

Swoją skargę do sądu organizacje pozarządowe zgłosiły jesienią 2022 r. Od postanowienia WSA przysługuje odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Rząd jednak nie zamierza dostosować się do zwyczajowej ścieżki prawnej.

Ona (decyzja WSA – przyp. red.) nie będzie przez rząd realizowana, podejmiemy wszelkie środki, żeby tę decyzję podważyć, a na pewno nie będziemy jej realizować – zapowiedział na antenie TVP Info Szymon Szynkowski vel Sęk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Samochody elektryczne jeżdżą na węgiel? "To jest nietrafiony argument"

– Ten wyrok w ogóle nie bierze pod uwagę tego, że kilka proc. energii produkowanej w Polsce to właśnie energia produkowana tam, w Turowie, między 6 a 8 proc. To jest istotny komponent naszego bezpieczeństwa energetycznego i taka prosta decyzja dotycząca zamknięcia jest nie tylko niewykonalna, bo nie jest możliwa jej realizacja bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale byłaby też niesłychanie szkodliwa społecznie i gospodarczo – tak tłumaczył minister decyzję o niewykonaniu orzeczenia sądu.

Zapewnił, że rząd nie będzie abstrahować od "rzeczywistości społecznej i gospodarczej" przy podejmowaniu decyzji o zamknięciu kopalni.

Głosy krytyki z rządu i od spółki

Do decyzji WSA odniosła się też szefowa resortu klimatu i środowiska i podkreśliła, że od Turowa zależy bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu na najbliższe lata. "Nie będzie zgody polskiego rządu na wstrzymanie wydobycia! Nie pozwolimy na utratę tysięcy miejsc pracy mieszkańców regionu! Wydobycie będzie prowadzone tak długo, jak to będzie możliwe i potrzebne" – napisała na Twitterze Anna Moskwa.

Do orzeczenia sądu ustosunkowało się też PGE. W nadesłanym redakcji money.pl stanowisku spółka napisała o "skandalicznym wyroku w sprawie Turowa".

"Sąd w motywach rozstrzygnięcia nie odniósł się do stanowiska PGE GiEK, nie dokonał merytorycznej oceny stanowiska wnioskodawców, opierając się w całości na ich twierdzeniach, nie przeprowadzając tym samym analizy i weryfikacji zaistnienia podstaw do wstrzymania wykonalności decyzji" – stwierdził państwowy gigant.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(483)
Real Polak
4 miesiące temu
Jak PiS przegra wybory to powie to samo
Pukpuk
4 miesiące temu
Rzecznik sądu zaprzecza, aby wyrok dot. zatrzymania wydobycia. W dalszym ciągu artykułu też nic na ten temat. Więcej precyzji!!
K. Ss
4 miesiące temu
Wysłać te tz.sądy do Rosji.
Darek
4 miesiące temu
Boże zlituj się nad tym kimś -niewie co czyni.
lolibala
4 miesiące temu
Ziobro zrobil taka rozpierduche w sadownictwie ze teraz kazdy sobie rzepke skrobie Sad wydaje wyrok ,rzad mowi ze ma w nosie wyroki sadowe ,prezydent swoich zaraz ulaskawia , sad mowi ze nie mogl ulaskawic To jako zywo przypomina epoke liberum veto tylko ze potem nadeszly rozbiory kraju , bo latwo bylo zajac kraj w ktorym kazdy sobie rzadzil jak chcial Czy ludzie w tym kraju wreszcie zmadrzeja !! Czy ludzie wreszcie przejrza na oczy co Kaczynski robi z tym krajem?
...
Następna strona