Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Jest już bat na piratów drogowych, będzie na pieszych. Ku uciesze rowerzystów

814
Podziel się:

We wrześniu kolejny raz w tym roku zaostrzą się przepisy ruchu drogowego. Dla zmotoryzowanych piratów oznacza to m.in. wyższe mandaty i krótszą ścieżkę prowadzącą do utraty prawa jazdy. Zmiany dotyczyć będą również pieszych - pisze "Auto Świat". I to takie, które ucieszą rowerzystów. Skończy się spacerowanie po drogach rowerowych?

Jest już bat na piratów drogowych, będzie na pieszych. Ku uciesze rowerzystów
Po zmianie prawa o ruchu drogowym pieszy będzie mógł przekraczać drogę rowerową tylko wyznaczonym przejściem (WP, Tomasz Budzik)

Zmiany prawa o ruchu drogowym mają wejść w życie 21 września. Nowe przepisy dotyczą m.in. pieszych, którzy przekraczają drogę dla rowerów. Za kilka tygodni będą musieli o wiele więcej uwagi przykładać do tego, gdzie i jak przechodzą.

Jak pisze "Auto Świat", po zmianie przepisów droga rowerowa stanie się dla pieszego tym samym czym jest jezdnia lub torowisko. Spacerowanie po niej będzie karane. Mandaty grożą także pieszemu, który przekroczy drogę w niedozwolonym miejscu. Albo na pasach, ale ze wzrokiem wbitym w telefon.

W myśl nowych przepisów kolizja rowerzysty z pieszym, do której dojdzie poza wyznaczonym przejściem, niemal na pewno oznaczać będzie winę pieszego.

Drogi rowerowe nie dla pieszych

Od reguły są pewne wyjątki. "Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych jest dozwolone na przejściu sugerowanym albo poza przejściem sugerowanym, jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia dla pieszych, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu" - stanowią przepisy, które cytuje "Auto Świat".

Przejście sugerowane, dodajmy, to takie, które technicznie umożliwia przekraczanie jezdni lub drogi dla rowerów, ale nie jest oznakowanym przejściem.

Ponadto dodajmy, że: "Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych (...) jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni lub drogi dla rowerów iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni lub drogi dla rowerów".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(814)
Ernest
8 miesięcy temu
Drogi rowerowe nie dla pieszych,ale chodniki NIE dla rowerzystów . I wtedy będzie sprawiedliwie.
Mamusia
9 miesięcy temu
Też uważam, rowerzyści są ogromnym problemem na chodnikach. Jak chodzić z małymi dziećmi. Jeżdżą rozpędzeni całymi bandami po drodze swojej i chodniku, w parkach na skwerach, po bulwarach gdzie można iść z małym dzieckiem bezpiecznie? Kiedyś byłam świadkiem jak małolaty straszyły zwłaszcza starsze osoby udając, że z rozpędu na nie wjadą dopiero w ostatniej chwili skręcali.
Iwona
9 miesięcy temu
A ja bym karała rowerzystów i hulajnogistów, którzy pędzą po chodnikach nie zważając na pieszych, zwłaszcza na drogach wzdłuż których jest ścieżka rowerowa. Koło mojego domu jest kilka takich ulic ze ścieżkami, a oni nadal bezmyślnie pędzą po chodnikach. Pora za to się wziąć. To ja mam przechodzić przez ścieżkę tylko tam gdzie jest namalowane przejście, a oni mogą mnie bezkarnie potrącić na chodniku albo na przejściu dla pieszych??? Żaden nie zdejmuje swojej d...y z roweru żeby przeprowadzić rower przez przejście. To są święte krowy, tak ich postrzegam
JAA
9 miesięcy temu
Za to rowerzyści wszędzie zapieprzaja po chodnikach bezkarnie. Dykta, karton, a już nie długo szary papier z odzysku. 32 lata absurdów i niszczenia kraju.
Jan 64
9 miesięcy temu
Przejeżdżanie po ścieżce rowerowej rowerem, która przecina jezdnię powinno być zabronione ze względu bezpieczeństwa. Rowerzysta powinien zejść z roweru i po ścieżce rowerowej powinien przejść tak samo jak pieszy po przejściu dla pieszych. Przejeżdżanie po ścieżce rowerowej może być dozwolone tylko tam gdzie jest sygnalizacja świetlna. Moje spostrzeżenie wynika z obserwacji rowerzystów którzy ścieżkę rowerową traktują jak bezwzględne pierwszeństwo przejazdu nie oglądając się na innych uczestników ruchu nie zachowując szczególnej ostrożności. Chcę w tym miejscu zaznaczyć że sam jeżdżę rowerem, a zarazem jestem kierowcą.
...
Następna strona