Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Zaostrzą się kary za nieprzepisową jazdę. Tych wykroczeń unikaj za kierownicą jak ognia

35
Podziel się:

Jesienią, konkretnie 17 września, zaostrzą się kary za łamanie przepisów ruchu drogowego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało rozporządzenie z nowym taryfikatorem punktów karnych. Gdy wejdzie w życie, nieprzepisowa jazda szybciej będzie skutkować ewentualną utraty uprawnień do prowadzenia pojazdów. Piraci drogowi za recydywę mają też płacić o wiele dotkliwsze mandaty.

Zaostrzą się kary za nieprzepisową jazdę. Tych wykroczeń unikaj za kierownicą jak ognia
Jesienią - kolejny raz w tym roku - rząd zaostrzy kary za łamanie przepisów drogowych (Agencja FORUM, Jacek Szydłowski)

Z początkiem roku drastycznie wzrosły kwoty mandatów, którymi policja może karać kierowców za nieprzepisową jazdę. Przykładowo za jazdę o ponad 71 km/h szybciej niż obowiązujące ograniczenie, przysługuje kara wysokości 2,5 tys. zł. Efekty?

Piraci drogowi zdecydowanie więcej dorzucają do budżetu państwa. Pisaliśmy już w money.pl, że w pierwszym półroczu 2022 r. policja wystawiła mandaty (wszystkie, nie tylko za wykroczenia drogowe) o łącznej wartości blisko 733,8 mln zł. Dla porównania - od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 r. kary wyniosły w sumie ok. 361,8 mln zł.

Jak to przełożyło się na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego? Podstawowy cel nowego taryfikatora udało się osiągnąć. Zmalała liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Polsce. Wzrosła jednak liczba wypadków i rannych. Wciąż zmorą polskich dróg są pijani kierowcy.

Dwukrotnie wyższa kara za recydywę na drogach

Jesienią, dokładnie 17 września, kary za nieprzepisową jazdę będą jeszcze dotkliwsze. Od tego momentu kierowca, który w ciągu dwóch lat dopuścił się recydywy, za wykroczenie zapłaci podwójną stawkę.

Co to oznacza? Przykładowo kierowca, który przekroczył prędkość o 71 km/h za pierwszym razem dostanie mandat wysokości 2,5 tys. zł. Jeśli w ciągu dwóch lat ponownie zostanie na tym przyłapany - kara wyniesie już 5 tys. zł.

Łatwiej będzie można stracić prawo jazdy za łamanie przepisów, bo zaostrzony zostanie także taryfikator punktów karnych. Najciężej dyscyplinowani będą kierowcy, którzy m.in. nie ustąpili pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na pasy czy też objeżdżali opuszczone szlabany na przejazdach kolejowych. Za to grozi 15 punktów karnych.

"Dziennika Gazeta Prawna" odnotował, że wzrosną też kary m.in. za korzystanie podczas jazdy z telefonu (z 5 do 12 pkt), niezatrzymanie auta przed znakiem "stop" (z 2 do 8 pkt), a także zignorowanie zakazu wjazdu oraz jazdę pod prąd (z 5 do 8 pkt).

Kierowcy szybciej osiągną limit punktów karnych

Punkty karne za dane wykroczenie będą kierowcy anulowały się po dwóch latach od zapłacenia mandatu. W sumie zmotoryzowany może uzbierać 24 - po przekroczeniu tej granicy wysłany zostanie na przymusowy egzamin kontrolny. Jeśli nie zda - traci prawo jazdy.

W gorszej sytuacji znajdą się kierowcy, którzy uprawnienia mają mniej niż rok. Dla nich limit punktów to 20. Jeśli uzbierają więcej, to - jak czytamy w rozporządzeniu MSWiA - zostaną im cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym.

W dodatku jesienią kierowcy stracą możliwość zredukowania liczby punktów specjalnym kursem. Innymi słowy - jeśli zmotoryzowany zbliży się do ustawowego limitu, jedyne co może zrobić, by nie ryzykować utraty prawa jazdy, to zacząć jeździć zgodnie z przepisami.

Taryfikator od września 2022 - wybrane punkty:

 • kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, a także nietrzeźwości - 15 pkt,
 • nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku - 15 pkt,
 • naruszenie powodujące tamowanie lub utrudnienie ruchu na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu - 8 pkt,
 • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu - 15 pkt,
 • wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem - 15 pkt,
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście - 15 pkt,
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy cofaniu pojazdem - 10 pkt,
 • niezatrzymanie się przed zieloną strzałką - 6 pkt,
 • niezachowanie minimalnego odstępu od poprzedzającego pojazdu podczas przejazdu autostradą albo drogą ekspresową lub podczas przejazdu tunelem o długości przekraczającej 500 m poza obszarem zabudowanym — 5 pkt.

Taryfikator punktów za przekroczenie dozwolonej prędkości:

 • do 10 km/h — 1 pkt,
 • od 11 do 15 km/h — 2 pkt,
 • od 16 do 20 km/h — 3 pkt,
 • od 21 do 25 km/h — 5 pkt,
 • od 26 do 30 km/h — 7 pkt,
 • od 31 do 40 km/h — 9 pkt,
 • od 41 do 50 km/h — 11 pkt,
 • od 51 do 60 km/h — 13 pkt,
 • od 61 do 70 km/h — 14 pkt,
 • o więcej niż 70 km/h — 15 pkt.


Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
mk7
rok temu
[nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy cofaniu pojazdem - 10 pkt,] Zawsze zastanawiało mnie, co mają w głowie piesi wchodzący pod cofający się samochód. A teraz mnie olśniło: oni mają pierwszeństwo.. przyda się w kolejce do Świętego Piotra.
Proboszcz
rok temu
Nie za dużo tych reklam !!!!!!!!
kierowca bomb...
rok temu
Ktosiu tylko tyle masz do powiedzenia? Kto tu mówi o łamaniu przepisów ruchu drogowego? widać że problemy masz w czytaniu ze zrozumieniem, to uproszczę byś zrozumiał; wypowiedź dotyczyła idiotycznych przepisów które są tworzone właśnie przez takich indolentów którzy nawet prawa jazdy nie mają. Uwierz na słowo bo w porównaniu do Ciebie ktosiu wiem o czym piszę tym bardziej że parę lat temu jeszcze sam obsługiwałem zdarzenia drogowe ,cokolwiek to miało by znaczyć dla Ciebie! Dodatkowo nazwanie Warszawy wioską ? przegiąłeś :))))
Kwas
rok temu
Najlepszy jest mandat w stosunku do innych wykroczeń za brak uprawnień do kierowania pojazdem 1500zł ! to kpina z kierowców z prawem jazdy.
kierowca z bo...
rok temu
Tylko w tym chorym, nie cywilizowanym kraju za jedno wykroczenie można zostać 4 razy ukarany, 1) mandat karny, 2) punkty ,3) utrata prawa jazdy na 3 miesiące bez możliwości odwołania, 4) wzwyżka w składce oc , aaa i 5) jak kumulacja punktów jeszcze się zdarzy to egzamin i 6) kasa za egzamin razy kategoria prawa jazdy. Barany żeby szybciej punkty kierowcy zbierali to nawet wprowadzili 1 punkt za przekroczenie prędkości do 10 km od dozwolonej gdzie w cywilizowanych krajkach jest ustawowa poprawka na błąd prędkościomierza +/- 10% wskazania tj. przy ograniczeniu do 80km/h dopuszczalne przekroczenie jest 88km/h a w RP pojedziesz 81 i wyłapujesz pajdę i 1p. Dodam żeby jajogłowi tak bardzo nie mądrzyli się twierdząc że prędkość zabija :) Na niemieckich autostradach jest prędkość sugerowana oznacza to że jak nie ma ograniczeń wskazanych na znakach to można cisnąć ile fabryka dała iiii co mają nadal śmiertelnych wypadków o stokroć mniej niż u nas , a sprawa jest prosta to polskie drogi , infrastruktura niedostosowana do takiego natężenia ruchu, która nadal jest sto lat za...... Rosją;), kilka km autostrad mniej niż ekspresowych, oraz tragiczne szkolenie kierowców z naciskiem na ilość nie jakość daje rezultat w ilości wypadków. O tym nie chcą głośno mówić bo wyszłoby że drogi trzeba budować a nie ma komu do roboty się zabrać. Ale nie ma się co martwić jest rozwiązanie to do tych ......... w sejmie ; pozabierać ludziom auta i nakazać przesiąść się na maluchy , duże fiaty, nyski, żuki, jelcze stary, melexy, bryczki itd. wtedy radary nie będa potrzebne statystyki rewelacyjne cofnijcie i tak zacofany kraj do ery dobrze wam znanej :))))), Stara a jakże prawdziwa sentencja ostatni światło gasi, albo ci myślący już dawno wyjechali , żenada
...
Następna strona