Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

Jest zmiana trendu. Tak rośnie zdolność kredytowa Polaków

14
Podziel się:

Od 10 miesięcy obserwujemy systematyczną odbudowę zdolności kredytowej. Przykładowa trzyosobowa rodzina na zakup mieszkania znowu może pożyczyć ponad sześćset tysięcy złotych. Od lipcowego dołka zdolność wzrosła więc o ponad połowę - informują w najnowszej analizie Oskar Sękowski i Bartosz Turek, ekonomiści HREIT.

Jest zmiana trendu. Tak rośnie zdolność kredytowa Polaków
Zdolność kredytowa wzrosła już o ponad połowę (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Prawie 613 tys. złotych – tyle na zakup mieszkania może przeciętnie pożyczyć trzyosobowa rodzina, która dysponuje dwiema średnimi krajowymi - tak wynika z badania przeprowadzonego przez HREIT. To wynik o prawie 6 tys. złotych lepszy niż miesiąc temu.

Rośnie zdolność kredytowa Polaków

- Majowa poprawa nie jest więc duża, ale wpisuje się ona w trwającą 10 miesięcy odbudowę zdolności kredytowej. W jej trakcie nasze możliwości zadłużania się wzrosły o ponad połowę. Warto przypomnieć, że jeszcze w lipcu 2022 roku, czyli w najgorszym momencie ubiegłego roku, nasza przykładowa rodzina mogła pożyczyć od banku zaledwie 396 tys. złotych. W porównaniu do tego okresu mamy więc wzrost o niemal 55 proc. - przekonują w najnowszej analizie Oskar Sękowski i Bartosz Turek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Tani kredyt z programu rządu nie sprawi, że mieszkań będzie więcej". Ekspert alarmuje

HREIT przypomina, że ta sama rodzina przed podwyżkami stóp procentowych mogła w banku zaciągnąć dług na zakup mieszkania w wysokości około 700 tys. złotych. To tylko o kilkanaście procent więcej niż dziś.

- Obserwowane od 10 miesięcy ułatwienia w dostępie do kredytów to pokłosie trzech głównych czynników: wzrostu wynagrodzeń, spadku oprocentowania kredytów i zmian regulacyjnych, które wpłynęły na to, jak banki liczą zdolność kredytową - przekonują eksperci.

Przypominają, że w maju po raz 8 pozostawiła przecież stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W związku z tym dziś częściej zaczyna się mówić nie o kolejnych podwyżkach, ale o tym, kiedy nadejdą obniżki stóp procentowych.

Ta zmiana oczekiwań już zdążyła przełożyć się na spadek oprocentowania kredytów mieszkaniowych, a przecież im tańszy kredyt, tym zdolność kredytowa wyższa - przekonują eksperci HREIT.

Stopy procentowe. Kiedy możliwe obniżki?

Najnowsze prognozy sugerują, że za kilka miesięcy może dojść do obniżek stóp procentowych.

- Jeśli spojrzymy na notowania kontraktów terminowych na stopę procentowa (FRA), to takich zmian można się spodziewać po wakacjach. Jest to również spójne z wypowiedziami niektórych członków RPP. Zasiadający w tym gremium profesor Dąbrowski sugerował, że po wakacjach Rada może zacząć rozważać zmniejszenie kosztu pieniądza w Polsce - wskazują w najnowszej analizie Oskar Sękowski i Bartosz Turek, ekonomiści HREIT.

Było to jednak jeszcze przed zaskakująco dobrymi danymi od dynamice PKB. Przy tym wszystkim trzeba więc niezmiennie pamiętać, że zarówno rynkowe notowania, jak i prognozy bywają zmienne i zależą od wielu czynników takich jak: bieżąca sytuacja ekonomiczna, gospodarcza czy geopolityczna - dodają eksperci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Morfeusz
11 miesięcy temu
I blok przy bloku i patrzycie sobie z sąsiadem do okna z byka jeden na drugiego hehe.
radość
11 miesięcy temu
KREDYTU
Dajspokoj
11 miesięcy temu
Idzie 800 plus , przypominam co się stało z kredytami po 500 plus.
Znawca
11 miesięcy temu
Zagłosuję na tę partię, która zrewolucjonizuje bankowość w Polsce i doprowadzi albo do upadku zachodnich gigantów, albo do tego, że zaczną nas traktować jak ludzi. Bank polski niech zacznie dawać kredyty o niskim oprocentowaniu, tak jak jest to na zachodzie, a tymi działaniami zmusi zachodnich januszy biznesu, którzy zabierają nam miliardy złotych rocznie na horrendalnie wysokich odsetkach.
robolbezrobot...
11 miesięcy temu
sporo osób się nie zgadza na 800+ to chyba ponad 46% ludzie znają już koszt - jest nadzieja ż e nauczyli się w ciągu 3 ostatnich lat praw ekonomi politycznej