Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KOS
|

Kaczyński ogłasza kolejny sukces. Koniec pułapki średniego rozwoju. Teraz jesteśmy bogatym krajem?

114
Podziel się:

Wyrwaliśmy się z pułapki średniego rozwoju - powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji swojej partii. Jak twierdzi, to efekt programów rządowych.

Kaczyński ogłasza kolejny sukces. Koniec pułapki średniego rozwoju. Teraz jesteśmy bogatym krajem?
Jarosław Kaczyński ogłosił koniec pułapki średniego rozwoju (PAP, PAP/Paweł Supernak)

Kaczyński podczas wystąpienia na kongresie PiS stwierdził, że choć rządy Zjednoczonej prawicy kojarzą się z programem społecznym, w tym w szczególności 500+, to sukcesem ma być wyrwanie się z pułapki średniego rozwoju.

- Przywróciliśmy nie tylko godność ludzi, godność pracy poprzez podniesienie płac, bardzo wyraźne podniesienie emerytur, podniesienie płacy minimalnej, poprzez to, co jest faktem - łatwym do wyliczenia, ale coś, co jest dzisiaj kwestionowane bardzo często - myśmy obniżyli podatki, bardzo wyraźnie obniżyli podatki - przypomniał Kaczyński.

Jak dodał, sukcesem była też organizacja państwa w trakcie pandemii Covid-19.

- Ta Polska - która była przedtem - nie byłaby w stanie wydać setek miliardów złotych, dwustu kilkudziesięciu miliardów złotych na ratowanie polskiego przemysłu, polskiej gospodarki - która poniosła najmniejsze straty w całej Unii Europejskiej, jedne z trzech najmniejszych strat, jeżeli chodzi o PKB, a dzisiaj idzie gwałtownie do przodu - podkreślił.

Zobacz także: Nie zaszczepisz się, nie wejdziesz do pracy. Przedsiębiorcy apelują do rządu

Według prezesa PiS w ciągu kilku ostatnich lat doprowadzono do wyrwania się z pułapki średniego rozwoju. Kaczyński określił to też mianem tzw. portugalizacji.

- Struktura naszego eksportu, jego wielkość, struktura naszej produkcji, wartość dodana w przemyśle, która jest dzisiaj na drugim miejscu po Niemczech w Unii Europejskiej - to wszystko wskazuje, że ten etap mamy za sobą, że przekroczyliśmy w naszym rozwoju pewien bardzo, bardzo ważny próg - mówił Kaczyński.

Czym jest pułapka średniego dochodu, jak poprawnie brzmi ta nazwa? Według ekonomistów to problem krajów, które rozwijają się ale nie potrafią przebić się przez pewien poziom PKB. W skrócie oznacza to pozostawania cały czas krajem rozwijającym się ale nie rozwiniętym, a więc najbogatszym. Naturalnie łączy się to z odejściem do gospodarki imitacyjnej i przejście do innowacyjnej.

Przypomnijmy, że polska gospodarka rzeczywiście w ostatnich latach rosła bardzo dynamicznie aż do czasu pandemii. Także przez nią, patrząc przez pryzmat innych krajów, udaje się jak dotąd przechodzić suchą stopą.

Opozycja krytykowała jednak rządy PiS, że choć rzeczywiście wprowadzono zerową stawkę PIT dla osób do 26. roku życia oraz obniżono podstawową stawkę z 18 do 17 proc., to jednocześnie wprowadzono wiele nowych podatków takich jak cukrowy, od tzw. małpek, deszczowy, solidarnościowy, emisyjny czy bankowy. Nie przywrócono też podatku VAT.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(114)
Xxx
rok temu
Dlatego, ze jest tak wspaniały 250 tysięcy ludzi zrzekło sie polskiego obywatelstwa w ostatnim roku. Raj na ziemi!
al405
rok temu
Oczywiście i te spadki na giełdzie i te auta na prąd i prom który nie odpłynął we mgle i te szklane domy , tylko co z ludźmi bezdomnymi ? Już nawet Japonia jest w tyle . Tylko dlaczego nie ma nas w G8 . Nie mylić z innym ,, g,, .
rrr
rok temu
Coś tak jak w Korei - tam też same sukcesy
maro2553
rok temu
Jako żywo przypomina to przemówienie tow.Gomułki :" Wprawdzie podrożał cukier, mięso i pieczywo ale potaniały dżwigi portowe średniego zasięgu". I teraz towarzysze mogą krzyczeć na plenum PIS,- naprzemiennie : Jarosław, Wiesław....
Artur
rok temu
Godność pracownika przywrócili? Chyba mówią tylko o sobie, bo jakoś tu na dole to tylko słyszy się od nowych panów menadżerów że nie musimy pracować w tej firmie, nikt nas nie trzyma. A najważniejsze to jak nie zapłacić za pracę w nadgodzinach, wyciąć dodatki obniżając w ten sposób płace. Najważniejsze są słowa premier : Żyje nam się lepiej. Szkoda że nie zwykłym obywatelom...
...
Następna strona