Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Kaleta: Bruksela oszukała Polskę. Wiceminister nawołuje do weta w dwóch ważnych sprawach

84
Podziel się:

- Bruksela będzie podejmować w najbliższym czasie co najmniej dwie bardzo ważne decyzje, w zasadzie niekorzystne dla Polski. Możemy je zawetować - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta (Solidarna Polska). Dodał, że Komisja Europejska "oszukała Polskę, dlatego rozmowa o kompromisach to ścieżka donikąd".

Kaleta: Bruksela oszukała Polskę. Wiceminister nawołuje do weta w dwóch ważnych sprawach
"UE będzie podejmować w najbliższym czasie bardzo ważne decyzje. Możemy je zawetować" - uważa Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Wiceministra zapytano m.in. na jakie ustępstwa zgodzi się Solidarna Polska by odblokować środki z Krajowego Planu Odbudowy.

Kaleta ocenił, że "Komisja Europejska oszukała Polskę" i pytał, "dlaczego w ogóle musimy rozmawiać o kompromisach". Według niego, "to ścieżka donikąd".

- Apelujemy od dłuższego czasu, by zmienić zasady gry. Mamy potężne narzędzia, by podobnie jak Viktor Orbán uzyskać korzystne dla nas rozwiązania bez aktu kapitulacji - powiedział.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fogiel komentuje działania Ziobry. "To nie spacerek w parku"

Pytany, co konkretnego ma na myśli, Kaleta stwierdził, że "UE będzie podejmować w najbliższym czasie bardzo ważne decyzje, co najmniej dwie, w zasadzie niekorzystne dla Polski". - Możemy je zawetować - powiedział.

- 6 grudnia na spotkaniu Rady ds. Gospodarczych i Finansowych ma zapaść decyzja związana z międzynarodowym podatkiem od korporacji. Zależy na nim głównie Niemcom i Francuzom. Polska ocenia ten pomysł negatywnie, ale w połowie roku zadeklarowała, że odstępuje od weta. Uważam, że w sytuacji złamania przez KE umowy o wypłacie KPO powinniśmy te propozycje zawetować - powiedział.

Drugie weto, dodał, jest "związane ze zmianą budżetu". - Te dwa weta to narzędzia, których powinniśmy bezwzględnie użyć, żeby UE wycofała się z tego cynicznego ataku na Polskę - powiedział Kaleta.

Wycofanie weta za wypłacenie pierwszej transzy

W jego ocenie, wypłata pieniędzy z KPO zależy od "dobrej lub złej woli KE, dlatego powinniśmy wywalczyć gwarancje, korzystając z prawa weta".Polska mogłaby swoje weto wycofać, jeśli zostanie wypłacona pierwsza transza środków z KPO - powiedział.

W rozmowie padło też pytanie, jak zachowa się SP, jeśli po rozmowach ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka pojawi się projekt ustawy, który wprowadzi w życie uzgodnienia z Brukselą?

- Jeśli chodzi o kwestię statusu sędziego, nie zagłosujemy za ustawą, która narusza konstytucję. Natomiast skutków politycznych wolimy w tym momencie nie przewidywać. Skupiamy się na tym, żeby nasz rząd podjął twarde i odważne decyzje, i zaczął grać z Komisją Europejską tak, jak to robi państwo węgierskie - odparł Kaleta.

Von der Leyen: nadal obowiązuje dzienna kara finansowa

Pod koniec lipca szefowa KE Ursula von der Leyen mówiła "DGP", że aby otrzymać środki z KPO, Polska musi wywiązać się ze zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych w sądownictwie. Przyznała, że przyjęta przez Sejm ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego (która była inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy) jest ważnym krokiem, jednak "nowelizacja ustawy o SN nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej".

Von der Leyen podkreślała, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia TSUE, co jeszcze nie nastąpiło, a w szczególności "nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów i nadal obowiązuje dzienna kara finansowa".

TSUE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. W związku z niewykonaniem tego postanowienia w końcu października zeszłego roku TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(84)
Polak.Z
11 miesięcy temu
Panie Kaleta jak to moze być aby polska nie miała sedziego w CUE... Jak nie mamy przedstawiciela to wszystkie wyroki są nie ważne... A wcześnejszy skończył kadencję i do domu - tak pwinno być .... Proszę to wyjasnić publicznie...
rds567
rok temu
Nie będę pisał o personaliach. To mnie nie obchodzi. Jako Polska i kraj dawno powinniśmy pokazać Fon Leje i innym że mają do czynienia z poważnym krajem a nie z popychadłem. Dopóki UE nie wywiąże się z umowy i nie wypłaci Polsce należnych środków należy Wetować nie jedną czy dwie decyzję, ale absolutnie wszystko. Właśnie z tego powodu nie zagłosuje nigdy na PIS , bo w ich działaniu między PL-UE nie ma żadnej symetrii. Tutaj mówią o interesie Polski a tam wszystko podpisują i na wszystko się zgadzają. Na Fon Tuska, Thun itp. szkoda słów.
Polak
rok temu
kaleta -perfidny polityk Solidarnej Wioski, okradający Polaków np poprzez wożenie swoich dzieci do szkół na koszt obywateli WBREW PRAWU, a teraz wykonujący plan putina rozwalania UE. KTO go WYBRAŁ ?????
Arczi
rok temu
Obserwuję to dziadostwo od początku KE to wyrachowani śmierdziele krwiożercze bestie które przed niczym się nie cofną powtarzam ZADNYCH USTEPSW WOBEC UNII JUZ TERAZ z drugiej strony chodzi o rząd to jakoś się wyklucza mam wrażenie że popadli w pułapkę i nie potrafią z tego wyjść bo raz mówi vel Szynkowski że zero ustępstw poczym mówi że trzeba trochę wyjaśnić KE PRZEKONYWAĆ WYDaje się że polityka ustępstw zawiodła moim zadaniem to nie przyniesie wypłaty KPO TWARDO WETOWAĆ PROJEKTY UE JUŻ SIĘ NIE COFNIE KALETA MA RACJĘ
Nikt
rok temu
Kaleta stwierdził, że "UE będzie podejmować w najbliższym czasie bardzo ważne decyzje, co najmniej dwie, w zasadzie niekorzystne dla Polski" i dalej: Polska ocenia ten pomysł negatywnie, ale w połowie roku zadeklarowała, że odstępuje od weta. Uważam, że w sytuacji złamania przez KE umowy o wypłacie KPO powinniśmy te propozycje zawetować - powiedział. Jak na moją logikę (prostego Polaka), to Kaleta przyznał oficjalnie, że Polskę jednak można kupić za pieniądze z KPO.
...
Następna strona