Notowania

znp
29.01.2020 09:43

Karta nauczyciela do zmiany. Wraca sprawa wynagrodzeń w szkołach

To powolne rozmontowywanie Karty nauczyciela – ostrzega prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Odniósł się tym samym do wznowienia prac zespołu, który debatuje nad tym, na jakich zasadach powinna być oparta praca nauczycieli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Karta nauczyciela wymaga zmian. Pytanie, w jakim kierunku

Minister edukacji narodowej Dariusz Piątkowski wznowił pracę zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. Jego zadaniem jest przygotowanie projektu zmian w Karcie nauczyciela. Wynik pracy komisji, w skład której wchodzą przedstawiciele związków zawodowych i samorządów, poznamy najwcześniej przed zakończeniem roku szkolnego – czytamy w "dzienniku Gazecie Prawnej".

Na pierwszy ogień pójdą dyscyplinarki. Oświatowa "Solidarność" proponuje likwidację komisji dyscyplinarnej dla nauczycieli. Nie podoba się to z kolei Związkowi nauczycielstwa Polskiego, który ostrzega, że likwidacja całego rozdziału jest de facto pierwszym krokiem do likwidacji Karty.
Przekonuje, że jeśli MEN przychyli się do pomysłu, nauczyciele "z byle powodu będą zwalniani na podstawie art. 52 Kodeksu pracy", czyli dyscyplinarnie bez okresu wypowiedzenia.

Dyrektorzy szkół rozkładają ręce: za tak niskie pensje, jakie mają nauczyciele na początku drogi, mało kto chce pracować
Zarobki nauczycieli. Pensje na starcie gorsze niż minimum. Więcej dostanie woźny

Likwidacja "dyscyplinarek" to tylko jeden z tematów, którymi zajmie się zespół. Innym jest zdefiniowanie pojęcia "dobra dziecka" oraz sprawy finansowe, a przede wszystkim o skutkach 6-procentowych podwyżek i zasadach finansowania oświaty. Jak zauważa "GDP", potrzebę głębszych reform przy naliczaniu publicznych środków dostrzega nawet resort finansów. MF chce, by pieniądze były uzależnione od rzeczywistej, a nie prognozowanej liczby uczniów.

Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach- fundacja dedykowana lokalnym biznesom

Oświatowa "Solidarność" jest gotowa na likwidację czternastki i całego mechanizmu naliczania średniej płacy. Co w zamian? Nauczycielskie pensje miałyby wzrastać automatycznie wraz ze wzrostem średniej krajowej.

Wreszcie, trzeba określić, kto i w jakiej części będzie finansował oświatę. Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP, zauważył, że Polska jest jedynym krajem, w którym jedni ustalają podwyżki, a inni za nie płacą. I od tego trzeba rozpocząć zmiany.

Pensje nauczycieli niższe od płacy minimalnej. Minister zapowiada zmiany
Pensje nauczycieli niższe od płacy minimalnej. Minister zapowiada zmiany

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: znp, nauczyciele, ministerstwo edukacji narodowej, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-01-2020

Oszukany nauczycielNauczyciele nie straszą - tylko odchodzą z zawodu na wypracowane świadczenia, szukają innej pracy i radzą sobie dobrze! Też chcą godnie żyć. Nie chcą … Czytaj całość

29-01-2020

MichorJak się uważają za wielce wykształconych to powinni robić w PAN-ie lub na uniwersytetach za profesorów, a nie użerać się z dzieciarnią w szkołach. … Czytaj całość

29-01-2020

AndziaWspolczuje nauczycielom uciekajcie gdzie pieprz rosnie z tej pracy.

Rozwiń komentarze (164)