Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zarobki nauczycieli. Pensje na starcie gorsze niż minimum. Więcej dostanie woźny

Część nauczycieli zarobi mniej niż pensja minimalna. Wszystko dlatego, że ich wynagrodzeń nie reguluje Kodeks pracy, a Karta nauczyciela.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Dyrektorzy szkół rozkładają ręce: za tak niskie pensje, jakie mają nauczyciele na początku drogi, mało kto chce pracować (Fot: Darek Delmanowicz)

Od września nauczyciel stażysta zarabia 2466 zł brutto, czyli 1784 zł netto. To kwota, którą otrzymują magistrowie na początku drogi nauczycielskiej, jeszcze bez przygotowania pedagogicznego. To o 100 zł mniej niż od przyszłego roku wynosić będzie pensja minimalna(1878 zł netto).

- Nie chcę ujmować niczego szkolnym woźnym i sprzątaczkom, ale będą zarabiały więcej niż nauczyciel stażysta - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", która pisze o sprawie zarobków w szkołach, dyrektor jednego z warszawskich liceów.

Oburzenia nie kryje Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Jak można budować prestiż zawodu, konstruując płace poniżej wynagrodzenia minimalnego? - pyta retorycznie w rozmowie z dziennikarzami "Gazety Wyborczej".

O sprawie wakatów na stanowiskach nauczycielskich wciąż jest głośno. Na warszawskim Wilanowie w kilku przedszkolach dzieci nie mają angielskiego, bo nikt nie zgłosił się do pracy za oferowaną stawkę; z powodu wakatów nie udało się też otworzyć jednego z przedszkoli, choć budynek jest już gotowy od dawna. A to tylko przykład jednej dzielnicy. Dramatycznie przedstawia się sprawa w szkołach, bo brakuje nauczycieli nawet kluczowych przedmiotów.

Lekcje do 19:25 stają się normą. Uczniowie będą mieli problem z powrotami do domów.
Nowy rok szkolny. Podwójny rocznik, nauka na dwie zmiany. Dojazd będzie koszmarem

Dlatego nauczyciele chcą innych zasad wynagradzania. - Zbieramy podpisy pod projektem obywatelskim. Ma być w nim zapisane, że pensja nauczyciela będzie uzależniona od pensji minimalnej lub średniej - powiedział w programie "Money. To się liczy" Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski powtarza, że ma świadomość, że pensje w oświacie muszą iść w górę, podkreśla jednak, że nie może się stać od razu, bo są ograniczenia budżetowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pensje nauczycieli, oświata, edukacja, zarobki nauczycieli, szkoły, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-09-2019

jackuCo za bzdury płaca minimalna dla nauczyciela dyplomowanego o około 4 tysięcy, a dla stażysty 2500, jak mają mniej to może zchcą likwidacji karty … Czytaj całość

26-09-2019

KindziorTylko sprzątaczki nie dostają deputatu na węgiel, nie mają zniżek na prąd i gaz oraz na komunikację miejską PKP i PKS oraz co roku darmowych … Czytaj całość

26-09-2019

IntendentNauczycielskie pensum to 18 godzin tygodniowo, 6 tygodni płatnych wakacji, 2 tygodnie płatnych ferii zimowych ,2 tygodnie płatnej przerwy świątecznej … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (180)