Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zarobki nauczycieli. Pensje na starcie gorsze niż minimum. Więcej dostanie woźny

180
Podziel się

Część nauczycieli zarobi mniej niż pensja minimalna. Wszystko dlatego, że ich wynagrodzeń nie reguluje Kodeks pracy, a Karta nauczyciela.

Dyrektorzy szkół rozkładają ręce: za tak niskie pensje, jakie mają nauczyciele na początku drogi, mało kto chce pracować
Dyrektorzy szkół rozkładają ręce: za tak niskie pensje, jakie mają nauczyciele na początku drogi, mało kto chce pracować (PAP, Darek Delmanowicz)
bDIaZcOJ

Od września nauczyciel stażysta zarabia 2466 zł brutto, czyli 1784 zł netto. To kwota, którą otrzymują magistrowie na początku drogi nauczycielskiej, jeszcze bez przygotowania pedagogicznego. To o 100 zł mniej niż od przyszłego roku wynosić będzie pensja minimalna(1878 zł netto).

- Nie chcę ujmować niczego szkolnym woźnym i sprzątaczkom, ale będą zarabiały więcej niż nauczyciel stażysta - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", która pisze o sprawie zarobków w szkołach, dyrektor jednego z warszawskich liceów.

Oburzenia nie kryje Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Jak można budować prestiż zawodu, konstruując płace poniżej wynagrodzenia minimalnego? - pyta retorycznie w rozmowie z dziennikarzami "Gazety Wyborczej".

bDIaZcOL

O sprawie wakatów na stanowiskach nauczycielskich wciąż jest głośno. Na warszawskim Wilanowie w kilku przedszkolach dzieci nie mają angielskiego, bo nikt nie zgłosił się do pracy za oferowaną stawkę; z powodu wakatów nie udało się też otworzyć jednego z przedszkoli, choć budynek jest już gotowy od dawna. A to tylko przykład jednej dzielnicy. Dramatycznie przedstawia się sprawa w szkołach, bo brakuje nauczycieli nawet kluczowych przedmiotów.

Dlatego nauczyciele chcą innych zasad wynagradzania. - Zbieramy podpisy pod projektem obywatelskim. Ma być w nim zapisane, że pensja nauczyciela będzie uzależniona od pensji minimalnej lub średniej - powiedział w programie "Money. To się liczy" Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

bDIaZcOR

Minister edukacji Dariusz Piontkowski powtarza, że ma świadomość, że pensje w oświacie muszą iść w górę, podkreśla jednak, że nie może się stać od razu, bo są ograniczenia budżetowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIaZcPm
KOMENTARZE
(180)
Adam
rok temu
Ludzie co wy piszecie ... ??? Moja żona jest nauczycielką a zarabia dwa razy mniej niż ja jako zwykły sprzedawca na stacji paliw! Macie pretensje, że musicie siedzieć z dziećmi po godzinach przy książkach ale przypominam wam że podstawy programowej nie wymyślił zwykły szary nauczyciel z pobliskiej podstawówki. Piszecie, że jaka praca taka płaca. Pamiętajcie tylko że Ci ludzie mają ogromny wpływ na rozwój waszych dzieci ... Więc jaki pedagog, taki później obywatel.
kick
rok temu
Po co edukacja. Jak powiedział Stalin: "Ciemnotą łatwiej rządzić". Stalin miał swoje metody na wykończenie elit i inteligencji, u nas mamy swoje. Już się zaczynają problemy ze znalezieniem nauczycieli w szkołach i przedszkolach. Dasz na zachętę jakiś + i ciemnota zagłosuje. Coraz więcej patologii która żyje z socjali, uważa że im się należy a z tego co uczciwie pracuje się śmieje i jeszcze go okrada.
Paweł
rok temu
Uczcie sami swoje dzieci wszyscy pyskujący tutaj na nauczycieli.
bDIaZcPn
Polak
rok temu
Do wszystkich hejtujących na służbę zdrowia i oświatę. Proszę zapoznać się z ustawą budżetową na 2020 i wysokością podwyżek dla poszczególnych grup budżetowych. Wniosek nasuwa się sam. Polska staje się państwem POLICYJNYM dzięki PiS. Tylko służby mundurowe dostaną podwyżkę w wysokości 19% w przyszłym roku zaś pracownicy prokuratur mogą liczyć nawet na 27 % podwyżki. To jest skandal!!!!! Reszta zawodów budżetowych jak nauczyciele, lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni itp. nie jest przewidziana w podwyżkach na przyszły rok!!! I wy hejterzy chcecie żeby ktoś was leczył, wkrótce policjant będzie leczył. Przy takiej nierówności płacowej wkrótce przestanie istnieć państwowa służba zdrowia i edukacja!!! Tylko prywatny sektor się cieszy gdyż niedługo wszystko będzie w ich rękach a do tego wysoko płatne dla pacjentów, uczniów!!!! Tak PiS rozmontuje ten kraj!!! w ordynarny sposób.
Bezczelna
rok temu
Ograniczenia budżetowe...kpina jawna!!!A przed wyborami obiecują 500+ na dzieci, emerytów,a nawet świnie!!!Polityczna zagrywka jakich wiele!!!
...
Następna strona