Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Kary TSUE nałożone na Polskę. Jest wyrok TK

14
Podziel się:

Trybunał Konstytucyjny uznał w poniedziałek za niezgodne z konstytucją przepisy unijne, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył kary na Polskę ws. kopalni Turów i byłej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Kary TSUE nałożone na Polskę. Jest wyrok TK
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Trybunał Konstytucyjny ogłosił poniedziałkowy wyrok w pełnym składzie, zdanie odrębne do orzeczenia zgłosiło czterech sędziów.

TK wydał wyrok w sprawie kar TSUE

Wniosek do TK w tej sprawie - jeszcze w listopadzie 2021 r. - złożył prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który domagał się stwierdzenia niekonstytucyjności regulacji prawa unijnego odnoszących się do tych kwestii. Złożenie wniosku nastąpiło po nałożeniu przez TSUE na Polskę dwóch kar finansowych - ws. kopalni Turów i ówczesnej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak wyjść z kryzysu? Co dalej z rynkiem fotowoltaiki w Polsce? - Dawid Zieliński - Biznes Klasa #8

We wniosku do TK Ziobro zwrócił się o zbadanie zgodności z konstytucją art. 279 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w zakresie, w jakim "TSUE przyjmuje, że przepis ten umożliwia nakładanie kar pieniężnych za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego".

Zaskarżył także art. 39 Statutu TSUE, który upoważnia Prezesa TSUE lub sędziego tego trybunału do nałożenia na kraj członkowski środków tymczasowych odnoszących się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów RP.

500 mln euro kar

W końcu października 2021 r. TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie za to, że nie zawiesiła stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień ówczesnej Izby Dyscyplinarnej SN wobec sędziów.

W kwietniu 2023 r. obniżono karę nałożoną na Polskę do 500 tys. euro dziennie. TSUE w ogłoszonym w czerwcu br. wyroku uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo UE i tym samym uwzględnił skargę KE. Do wydania wyroku w tej sprawie naliczono Polsce ponad 500 mln euro kar.

Wcześniej - we wrześniu 2021 r. - TSUE postanowił, że Polska ma płacić KE 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Naliczanie kar wstrzymano po polsko-czeskim porozumieniu w tej sprawie.

Badanie tego wniosku przez TK rozpoczęło się 19 października 2022 r. Terminy rozpraw były wielokrotnie przekładane. Następnie TK rozpoznawał sprawę 21 listopada br. oraz w poniedziałek, kiedy ostatecznie zamknął rozprawę i ogłosił wyrok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
WYRÓŻNIONE
Adam
rok temu
Zabawy ciąg dalszy za nasze pieniądze
ktr
rok temu
Właściwie TSUE nie ma umocowania w polskim prawodawstwie. To takie narzędzie zawieszone w pustce prawnej.
nick
rok temu
Obiektywnie: kto wybiera ludzi do TSUE? i macie odpowiedź jakiego typu wyroki zapadają, będą zapadać...
NAJNOWSZE KOMENTARZE (14)
Qty
rok temu
W pełni słuszny wyrok , zgodny z prawem i interesem Polski i Polaków .
nick
rok temu
Obiektywnie: kto wybiera ludzi do TSUE? i macie odpowiedź jakiego typu wyroki zapadają, będą zapadać...
Tomasz
rok temu
Proponuję kary scedować na rządzących z PiS i Suwerennej Polski.
logiczny
rok temu
Tu jest Polska👍 nie 🌈🎻eurokolchoz podszywajacy się pod UE ,z której pozostało tylko weto bo swoboda poruszania, edukacji i socjsl to tylko dla bontoniarzy 🌈🎻 "Sorrosza" tego od pomysłu niesplacalnego kredytu dla goja ! ☝💁
AndrewNew
rok temu
TSUE to zbieranina odpowiednio dobranych "sędziów", z polityczno-towarzyskiego klucza, wydających wyroki wygodne dla KE i Niemiec.