Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. KRO
|

Kary za wyrzucanie śmieci niezgodne z przepisami będą zaostrzone? Nawet 25 lat więzienia

24
Podziel się

Nawet 25 lat więzienia będzie grozić osobom, które będą narażać zdrowie ludzi poprzez wyrzucanie odpadów poza miejscami do tego wyznaczonymi - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Ministerstwo Klimatu pracuje nad zaostrzeniem kar za przestępstwa związane z ochroną środowiska.

Kary za wyrzucanie śmieci niezgodne z przepisami będą zaostrzone? Nawet 25 lat więzienia
Za wyrzucanie śmieci w nieprzeznaczonych do tego miejscach po zmianach grozić może nawet 25 lat więzienia. (Unsplash.com, John Cameron)
bDBlaqOJ

"DGP" informuje, że jeśli wyrzucanie odpadów niezgodne z przepisami będzie narażać zdrowie społeczeństwa, sprawcom grozić będzie 25 lat więzienia. Natomiast za wyrzucanie śmieci na polu lub w lesie nowe przepisy przewidują od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Propozycja resortu zakłada też, że zmianie ulegną również kary za zaśmiecanie przestrzeni publicznej i gruntów rolnych. Po nowemu sprawca zapłaci od 300 do nawet 5 tys. złotych.

Ministerstwo dostrzega też problem pożarów składowisk, w wyniku których materiały wymagające kosztownych procedur były niszczone przez płomienie. Dlatego też zaostrzone mają być kary za nieodpowiednią utylizację odpadów.

bDBlaqOL
Zobacz także: Solidarna Polska nie chce plastic tax. Ponad 400 mln euro co roku trafiałoby do budżetu UE

Ministerstwo Klimatu chce ukrócić proceder powstawania tzw. dzikich wysypisk. Nowe przepisy mają zniechęcić do wyrzucania odpadów niezgodnych z przepisami zarówno pojedyncze gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa.

bDBlaqOR

"Podwyższanie kar za zaśmiecanie przestrzeni publicznej i gruntów polnych, będzie miało efekt prewencyjny i zmniejszy skalę zjawiska niewłaściwego postępowania z odpadami" - tłumaczy resort, cytowany przez internetowy portal Radia Zet.

"Natomiast dodana sankcja w postaci administracyjnej kary pieniężnej za naruszenia dot. gospodarowania odpadami przez podmioty do tego nieuprawnione pozwoli na skuteczniejsze działania Inspekcji Ochrony Środowiska w obszarze zwalczania nielegalnych działań w gospodarce odpadami i będzie miało wymiar dyscyplinujący dla podmiotów działających w tej branży" - dodaje ministerstwo.

bDBlaqOS
bDBlaqPm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
Jamicz
2 tyg. temu
Najdziwniejsze jest to, że tysiące ton śmieci importowanych do Polski z całej Europy, a może i świata, ma zgody naszych instytucji państwowych odpowiedzialnych za ochronę środowiska. A nas do więzienia będą wsadzać za śmiecenie...
Tycjan
2 tyg. temu
Myślę że najprościej było by wprowadzić jedną minimalną karę 25 LAT ZA COKOLWIEK. Po co tyle przepisów zmieniać co chwilę.
zabrzanin
2 tyg. temu
Zgłoś ,że ktoś pali śmieciami i plastykiem do straży miejskiej i ochrony środowiska w Zabrzu. Może po trzecim razie przyjadą po godzinie od zgłoszenia . Raportu od straży nie dostaniesz bo RODO. Od ochrony środowiska , że straż nic nie znalazła. A wieczorem śmierdzi jak w spalarni śmieci !!!
bDBlaqPn
Hmm
2 tyg. temu
Stalin był łaskawszy od Jacka Ozdoby i Pewnie całego PiS?
Głosujcie
2 tyg. temu
Stalin i Hitler w grobie się przewracają za złości że PIS ich przebił w zbrodniach przeciw ludności!!!!
...
Następna strona