Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Segregacja śmieci. Kurtyka: nowe przepisy nie będą obligiem

193
Podziel się

Zarządzanie odpadami to droga i skomplikowana sprawa, dlatego nowelizowane przepisy zakładają wprowadzenie indywidualnego systemu kontroli segregacji śmieci dla mieszkańców bloków. Jednak minister klimatu uspokaja: to nie będzie oblig, ustawa tylko dla chętnych gmin.

Segregacja śmieci. Kurtyka: nowe przepisy nie będą obligiem
Indywidualny system rozliczania z segregacji. Nowe przepisy nie będą obligatoryjne (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)
bDyUPUpx

- Wprowadzenie systemu indywidualnego rozliczania mieszkańców bloków z obowiązku segregowania odpadów będzie fakultatywne i będzie zależeć od technicznych możliwości samorządów - poinformował PAP minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Jak doprecyzował, zmiana przepisów nie obejmie wszystkich mieszkańców bloków, dotyczyć to będzie jedynie tych gmin, na które się na to zdecydują.

bDyUPUpz

- W projekcie jest rzeczywiście przepis, który pozwoli gminom podjąć decyzję o indywidualnym rozliczaniu z segregacji właścicieli poszczególnych lokali. Ma to zapobiec zbiorowej odpowiedzialności, w której przez jednego czy kilku mieszkańców, wszyscy muszą ponosić większe opłaty za odpady – powiedział Kurtyka.

Zobacz także: Podatek cukrowy od 2021. Co i o ile zdrożeje?

Kurtyka pytany, czy w ustawie zostaną wskazane jakieś konkretne mechanizmy, z których mogłyby gminy skorzystać, odpowiedział, że nie.

bDyUPUpF

- Dajemy prawną możliwość takiego rozliczenia. Natomiast to od gminy będzie zależeć, jaki system zastosuje, jaki będzie dla niej najwygodniejszy – podkreślił.

Jednym z przykładów miast, które wdrażają system indywidualnej segregacji odpadów jest Ciechanów. W 2019 roku na jednym z osiedli zainstalowano kilka specjalnych pojemników na odpady, które mieszkańcy mogli otwierać przy pomocy otrzymanych naklejek z indywidualnymi kodami.

Jak twierdzą włodarze miasta, rok pilotażu przyniósł pozytywny efekt, ponieważ segregacja odpadów wśród mieszkańców wzrosła z niespełna 10 do 90 proc.

bDyUPUpG
bDyUPUqa
KOMENTARZE
(193)
zastanawia
4 tyg. temu
mnie jedno dlaczego obowiązek i koszt segregacji śmieci przerzucany jest na indywidualnego mieszkańca skoro firmy zajmujące się segregacją biorą za to olbrzymie pieniądze a gminy płacą za odbiór śmieci jak za złoto.Prezesi firm od śmieci wymyślają coraz większe problemy a gminy płacą a potem te koszty przerzucają na mieszkańców.Jest firma i bierze za to pieniądze niech więc segreguje te śmieci a nie tylko przekłada gotowe i za to kasuje jak za złoto.Ja jako piekarz wyrabiam chleb czyli przywożę mąkę,biorę wodę i drożdże,robię zakwas,wyrabiam ciasto,formuję chleb,wkładam go do pieca,wypiekam,pakuję i za to mi płacą a nie przywożą mi gotowe ciasto,ufomowane bochenki a ja tylko do pieca je wkładam.Biznes na śmieciach to inwestycja XXI wieku i jak powiedział włoski mafioso - na czym się robi największe pieniądze...?NA ŚMIECIACH.
ręce opadają
4 tyg. temu
Segregacją śmieci powinny zająć się wysypiska.Jeśli segregować ma obywatel to powinien mieć za to PŁACONE !!! Ja nie mam ani czasu ani miejsca na segregaję,więc tego nie robię.
ollo
4 tyg. temu
Ludzie ludziom gotują ten los. Totalna inwigilacja. Prawdziwa wolność jest już chyba tylko na Syberii. Koszt obsługi tych wszystkich bezsensownych systemów będzie wyższy, niż koszty niesegregowanych śmieci. Świadomość ludzi rośnie i by wystarczyła tylko cierpliwa edukacja.
bDyUPUqb
ada
4 tyg. temu
ciekawe kto tym razem na tym zarobi że zatrudni całe społeczeństwo do roboty, posegregowane odpady to czysty zysk
E-OBYWATEL
4 tyg. temu
SZUKAJĄ KASY?
...
Następna strona