Notowania

Kim jest Konrad Szymański? To on będzie odpowiadać za pieniądze dla Polski w UE

Konrad Szymański dotychczas był wiceministrem w MSZ i odpowiadał za sprawy europejskie. Teraz otrzymał własne ministerstwo, które będzie odpowiadać za kontakty z Unią Europejską. A Szymański ma w tym doświadczenie. Był europosłem dwóch kadencji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(newspix.pl)
Konrad Szymański został człowiekiem premiera ds. europejskich. Od wielu lat odpowiada za kontakty z UE. (Fot: Krzysztof Burski)

Konrad Szymański jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W nowym rządzie Mateusza Morawieckiego przejmie powstające ministerstwo ds. europejskich.

- Pion europejski idzie do Kancelarii Premiera. Za cały pion będzie odpowiadał Konrad Szymański - ogłosił premier Mateusz Morawiecki na konferencji. Oznacza to, że nie będzie osobnego ministerstwa jak spekulowano wcześniej.

Z tematyką europejską Szymański jest obeznany, ponieważ w ustępującym już gabinecie pełnił stanowisko wiceministra ds. europejskich. Nominowany na nie został w 2015 roku.

Natomiast w latach 2004-2014 był posłem do Parlamentu Europejskiego. W obu kadencjach startował z list Prawa i Sprawiedliwości – najpierw z okręgu dolnośląskiego, a później wielkopolskiego.

Zobacz także: Waloryzacja emerytur. Rząd obiecuje stałą kwotę. "Ustawa budżetowa nic na ten temat nie mówi"

W PE zasiadał w kilku komisjach: w Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) oraz Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE), w których zajmował się sprawami wschodnimi i relacjami Unii z krajami Partnerstwa Wschodniego oraz bezpieczeństwem energetycznym Unii.

Jarosław Kaczyński wciąż układa nowy rząd. Koalicjanci chcą większych ministerstw i... kolejnych wiceministrów
Ministerstwa gospodarcze do gruntownej przemiany. Resort przedsiębiorczości do wzmocnienia, resort cyfryzacji do likwidacji?

Za swoją aktywność w Brukseli Konrad Szymański otrzymał nagrody dla jednego najlepszych polskich Posłów do Parlamentu Europejskiego. Laurem uhonorowały go: w 2013 roku "Polityka" (razem z Sidonią Jędrzejewską) i rok później "Rzeczpospolita".

W polityce Szymański natomiast obecny jest od 1993 roku, kiedy to został ekspertem komisji samorządowej Rady Miasta Poznania. Pełnił to stanowisko do 1997 roku. W tym samym roku został doradcą Marcina Libickiego, przewodniczącego polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Rząd wiele zyska na wstrzymaniu reformy OFE o pół roku.
Skok na OFE. Rząd zyska 6 mld zł

W latach 1997-1998 Szymański pracował w Kancelarii Sejmu, a w latach 1999-2000 doradzał wicemarszałkowi Sejmu. W tym samym czasie zasiadał również w gabinecie politycznym ministra Kazimierza Marcinkiewicza – ówcześnie szefa gabinetu politycznego premiera Jerzego Buzka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rząd, konrad szymański, ministerstwo, ds. europejskich, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-11-2019

PolakpatriotaŻenada, po tym wszystkim chca od unii pieniedzy hahaha.. Niech wyborcy PiS zrobia zrzutke....

08-11-2019

RymI tak za wszystkie fanaberie zapłaci podatnik a płaci coraz więcej

08-11-2019

zobligowanyKompetentny, pracowity polityk choć nie z mojej opcji.

Rozwiń komentarze (84)