Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kim jest Konrad Szymański? To on będzie odpowiadać za pieniądze dla Polski w UE

84
Podziel się

Konrad Szymański dotychczas był wiceministrem w MSZ i odpowiadał za sprawy europejskie. Teraz otrzymał własne ministerstwo, które będzie odpowiadać za kontakty z Unią Europejską. A Szymański ma w tym doświadczenie. Był europosłem dwóch kadencji.

Konrad Szymański został człowiekiem  premiera ds. europejskich. Od wielu lat odpowiada za kontakty z UE.
Konrad Szymański został człowiekiem premiera ds. europejskich. Od wielu lat odpowiada za kontakty z UE. (newspix.pl, Krzysztof Burski)
bDSyaNwB

Konrad Szymański jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W nowym rządzie Mateusza Morawieckiego przejmie powstające ministerstwo ds. europejskich.

- Pion europejski idzie do Kancelarii Premiera. Za cały pion będzie odpowiadał Konrad Szymański - ogłosił premier Mateusz Morawiecki na konferencji. Oznacza to, że nie będzie osobnego ministerstwa jak spekulowano wcześniej.

Z tematyką europejską Szymański jest obeznany, ponieważ w ustępującym już gabinecie pełnił stanowisko wiceministra ds. europejskich. Nominowany na nie został w 2015 roku.

bDSyaNwD

Natomiast w latach 2004-2014 był posłem do Parlamentu Europejskiego. W obu kadencjach startował z list Prawa i Sprawiedliwości – najpierw z okręgu dolnośląskiego, a później wielkopolskiego.

Zobacz także: Zobacz także: Waloryzacja emerytur. Rząd obiecuje stałą kwotę. "Ustawa budżetowa nic na ten temat nie mówi"

W PE zasiadał w kilku komisjach: w Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) oraz Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE), w których zajmował się sprawami wschodnimi i relacjami Unii z krajami Partnerstwa Wschodniego oraz bezpieczeństwem energetycznym Unii.

bDSyaNwJ

Za swoją aktywność w Brukseli Konrad Szymański otrzymał nagrody dla jednego najlepszych polskich Posłów do Parlamentu Europejskiego. Laurem uhonorowały go: w 2013 roku "Polityka" (razem z Sidonią Jędrzejewską) i rok później "Rzeczpospolita".

W polityce Szymański natomiast obecny jest od 1993 roku, kiedy to został ekspertem komisji samorządowej Rady Miasta Poznania. Pełnił to stanowisko do 1997 roku. W tym samym roku został doradcą Marcina Libickiego, przewodniczącego polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

bDSyaNwK

W latach 1997-1998 Szymański pracował w Kancelarii Sejmu, a w latach 1999-2000 doradzał wicemarszałkowi Sejmu. W tym samym czasie zasiadał również w gabinecie politycznym ministra Kazimierza Marcinkiewicza – ówcześnie szefa gabinetu politycznego premiera Jerzego Buzka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSyaNxe
KOMENTARZE
(84)
Rym
rok temu
I tak za wszystkie fanaberie zapłaci podatnik a płaci coraz więcej
Polakpatriota
rok temu
Żenada, po tym wszystkim chca od unii pieniedzy hahaha.. Niech wyborcy PiS zrobia zrzutke....
JANek
rok temu
On ma takie doświadczenie jak szydło 27-1- katastrofa
bDSyaNxf
xxx
rok temu
Zarzadca pieniedzmi ze spolek SP bedzie wladca SREBRNYCH WIEZ
Ooo
rok temu
Przeciez tak nadajecie unię europejską a teraz chcecie od uni pieniędzy wstyd
...
Następna strona