Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Skok na OFE. Rząd zyska 6 mld zł

51
Podziel się:

Nawet 6 mld zł może zyskać rząd, opóźniając likwidację otwartych funduszy emerytalnych. Jeszcze więcej pieniędzy z OFE zasili ZUS, na czym skorzystają finanse publiczne – wynika z informacji, do których dotarła „Rzeczpospolita".

Rząd wiele zyska na wstrzymaniu reformy OFE o pół roku.
Rząd wiele zyska na wstrzymaniu reformy OFE o pół roku. (PAP)
bEUUVNcl

– Wstrzymanie reformy o pół roku oznacza, że z OFE wyparuje 6 mld zł, które trafi do publicznej kasy – mówi informator dziennika. - To więcej niż rząd miałby zyskać na zniesieniu limitu składek ZUS płaconych przez najlepiej zarabiających Polaków i zatrudniających ich przedsiębiorców. Przesunięcie likwidacji OFE pozwoliłoby na rezygnację ze zniesienia tzw. limitu 30-krotności, oprotestowanego tak przez pracodawców, jak przez związki zawodowe - dodaje.

Gazeta przypomina, że pieniądze z OFE do ZUS są przekazywane w ramach tzw. suwaka bezpieczeństwa. Są to środki z kont osób, którym zostało najwyżej dziesięć lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.

W 2016 roku było to 3,5 mld zł, w 2017 roku już 6,1 mld zł, a kwota ta ciągle rośnie. W ubiegłym roku wynosiła 8 ml zł, w tym zaś sięgnie około 10 mld zł. W przyszłym może wynieść nawet 12 mld zł – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

bEUUVNcn

Dziennik zauważa, że nie bez znaczenia jest to, że w przyszłym roku są wybory prezydenckie. Wprowadzanie w tym czasie szkodliwych dla biznesu zmian mogłoby mieć negatywny wpływ na ich wynik.

Zobacz także: List ZUS. Zobacz, jak go odczytać

– Taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny. Rząd zyskuje w ten sposób dodatkowe pieniądze w przyszłym roku, a do zniesienia limitu 30-krotności może przecież wrócić w 2021 r., czyli już po wyborach prezydenckich – komentuje na łamach "Rzeczpospolitej" mec. Marcin Wojewódka z Instytutu Emerytalnego.

bEUUVNct

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEUUVNcO
KOMENTARZE
(51)
ewa
2 lata temu
Dlatego jestem daleka od oszczędzania na emeryturę w jakichkolwiek funduszach, niestety w 99 r. zmusili miliony pracujących do wnoszenia składek na emeryturę do banksterów, bo OFE to nic innego jak przykryci banksterzy. Nie wierzę już w żadne plany kapitałowe, czy to pracownicze czy inne, to jest tylko po to by jeszcze bardziej okradać zwykłego zjadacz chleba. Dziadowski, ale pewny jest tylko ZUS.
puk
2 lata temu
PO zrobilo skok na off w wysokosci 150 mld
I kto
2 lata temu
mi powie ,że nie jest to rabunek w biały dzień. 15% za czyjś złodziejski plan.
bEUUVNcP
j-24
2 lata temu
Dlatego należy pokazać pisobolszewikom wała i zażadać przeniesienia całej kasy do ZUS....Nikt bowiem nie otrzyma gwarancji, że za parę lat kasa z IKE znów (jak OFE) nie zostanie znacjonalizowana... Pamiętać bowiem trzeba o wyroku TK, który w tej sprawie orzekł, ze składka odprowadzona do OFE nie jest prywatna kasą.... Nie dajcie się zrobić w konia, pisobolszewickim łobuzom...
gae
2 lata temu
tu 15% tam kolejne złodziejstwo, przy kolejnej zmianie i w końcu nic nie będzie z pieniędzy, bo rząd rozda na zapomogi, które nie realizują swoich celów i są tylko aby oddać głos na populistów.
...
Następna strona