Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Kolejna państwowa spółka reaguje na zawiadomienie NIK. "Może wprowadzać w błąd"

9
Podziel się:

Najwyższa Izba Kontroli złożyła zawiadomienie do prokuratury na Link4 za utrudnianie przeprowadzenia kontroli dot. wydatków na cele marketingowe oraz na darowizny. Ubezpieczyciel jednak jest zdania, że komunikat "może wprowadzać w błąd", gdyż NIK – zdaniem firmy – nie jest uprawniona do tego typu kontroli.

Kolejna państwowa spółka reaguje na zawiadomienie NIK. "Może wprowadzać w błąd"
Link4 reaguje na zawiadomienie NIK do prokuratury ws. kontroli wydatków marketingowych. "Wprowadza w błąd" (Adobe Stock, OlekAdobe)

Najwyższa Izba Kontroli złożyła zawiadomienie do prokuratury ws. utrudniania przez Link4 przeprowadzenia kontroli wydatków marketingowych i sponsoringowych. Ubezpieczyciel zareagował na komunikat NIK.

Link4 o zawiadomieniu NIK: wprowadza w błąd

"LINK4 TU S.A. oświadcza, że komunikat Najwyższej Izby Kontroli (NIK) (...) może wprowadzać w błąd w związku z sugestią, iż zawiadomienie do prokuratury dotyczące LINK4 TU S.A. było powiązane z nieprawidłowościami w wydatkowaniu środków finansowych m.in. w zakresie dokonywanych darowizn" – czytamy w komunikacie ubezpieczyciela.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd Tuska odpartyjni spółki? "W pełni odpolitycznić gospodarki nie można"

Dalej firma podkreśla, iż NIK nie przeprowadziła "kontroli wydatkowania środków finansowych przez LINK4 TU S.A., gdyż LINK4 TU S.A. w świetle posiadanej opinii prawnej nie jest podmiotem, którego działalność podlega kontroli NIK na podstawie art. 203 Konstytucji RP i art. 2 ustawy o NIK".

LINK4 TU S.A. nie utrudniał i nie będzie utrudniał w przyszłości przeprowadzenia prawidłowej kontroli przez organy do tego uprawnione – zapewnia spółka.

Następnie stwierdziła ona, że nie jest fundatorką żadnej fundacji, jak również nie dokonywała "żadnych darowizn na fundacje wymienione we wskazanym komunikacie NIK".

Oto darowizny przekazane przez Link4

Dalej firma przytacza darowizny, jakich dokonała w latach 2017-2023. Poniżej wymieniamy je w punktach, jednak tu musimy przedstawić istotne zastrzeżenie: spółka nie przedstawia żadnych ich dowodów w postaci dokumentów czy rejestrów, więc poniższa lista opiera się wyłącznie na deklaracjach Link4 zawartych w komunikacie prasowym. A według niego beneficjentami firmy byli:

  • dwukrotnie Szpital Kliniczny im. Księżnej Anny Mazowieckiej w Warszawie w czasie pandemii koronawirusa i
  • instytucja charytatywna Caritas w celu pomocy Ukrainie. Obie organizacje otrzymały łącznie 200 tys. zł.

Ponadto Link4 deklaruje, że angażowało się też we wsparcie własnych pracowników w potrzebie oraz w akcje charytatywne, w które angażowali się zatrudnieni przez ubezpieczyciela. Na te cele firma przeznaczyła łącznie 340 tys. zł.

Co znajduje się w komunikacie NIK?

NIK w swoim komunikacie poinformowała, że "złożyła 10 zawiadomień do prokuratury w sprawie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez sześć spółek z udziałem Skarbu Państwa i cztery fundacje". Powodem takiego działania jest udaremnienie przeprowadzenia kontroli dotyczącej zasad przekazania darowizn, jak również wydatków na sponsoring, zakup usług medialnych, prawnych i doradczych.

Było to działanie bezprawne – niezgodne z konstytucją i ustawą o NIK, która gwarantuje Izbie możliwość kontrolowania wszystkich firm, instytucji czy organizacji, które wykorzystują środki i majątek państwa – podkreśla NIK.

Nazwa "Link4" pojawia się w komunikacie dwukrotnie. Po raz pierwszy we fragmencie raportu wskazującego, których spółek państwowych dotyczyło zawiadomienie do prokuratury. Drugi raz natomiast na grafice przedstawiającej schemat powiązań między wspomnianymi firmami, którą prezentujemy poniżej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Dar 1w
3 miesiące temu
Już nikt nad tym nie panuje! Prywatne wojenki prowadzą do wojny domowej. DYKTATOR gra znaczonymi kartami PUTINA to wszystko źle się skończy
Anka
3 miesiące temu
Pan Banaś i prof Chmaj po ich taśmach są skompromitowani. To są podpalacze Państwa. To co mówią jest nieważne.
Polka
3 miesiące temu
Pilska jest skorumpowana w kazdej dziedzinie.Od rzadu,policji,ubezpieczen bankow itd..Tak amatorzy politycy rzadzili od dekad Wymiar sprawiedliwosci jest przesiakniety niesprawiedliwoscia,znajomosciami.Nie ma ,ze ktos udzielal sie w politycw i o dobroPolski i Polakow. i Nie jest rowny dla wszystkich..Wlasnie widac ak Skad? te majatki.To jest temat rzeka.Od teraz zony politykow wymier,aja sprawyliedluwosc.Co one? robia w Sejmie.Teraz dajcie im etat na Wiejskiej albo w PE.Sami swoju przy. korycie.Polacy sa zli.Za krzywdy jakie wyrzadzil mnie i mojej rodzinie ten kraj bede zmuszona prosic o azy politycznyl .Wiem ze otrztmam.Moje argumenty sa na tyle twarde ze w koncu sprawiedliwosc musi zwyciezyc.Zrobie to sla innych Polakow.W koncu swiat zobaczy i uslyszy o polskiej demokracji,oligarchi i nie rownym traktowaniu.
hdfhd
3 miesiące temu
Banaś niech opowie o tej darowanej mu przez akowca kamienicy w Krakowie
kod
3 miesiące temu
A kto skontroluje NIK przecież tam są przekręty