Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Kolejny krok w stronę elektromobilności. Przepisy mają zachęcić do kupowania elektryków

15
Podziel się:

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o elektromobilności. Przewiduje on ułatwienie instalacji i użytkowania punktu ładowania w domach wielorodzinnych.

Kolejny krok w stronę elektromobilności. Przepisy mają zachęcić do kupowania elektryków
Polacy wymieniliby swoje auta na elektryki, ale jest jeden problem: ich cena (Adobe Stock)

Projekt ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw został przyjęty we wtorek przez rząd. Ma on wesprzeć rozwój elektromobilności oraz infrastruktury paliw alternatywnych, a tym samym zachęcić konsumentów do zakupu pojazdów napędzanych tymi paliwami - wskazało Centrum Informacyjne Rządu.

Punkty ładowania na wniosek mieszkańców

Wśród najważniejszych rozwiązań zawartych w projekcie jest uregulowanie procedury dotyczącej instalacji punktów poboru energii w budynkach wielorodzinnych. Przepisy mają ułatwić montaż punktów ładowania samochodów elektrycznych na wniosek mieszkańców danego budynku, dzięki temu osoby zainteresowane zakupem takiego pojazdu otrzymają możliwość ładowania go w swoim miejscu zamieszkania.

W ocenie projektodawców tego rodzaju model ładowania jest najkorzystniejszym rozwiązaniem, ponieważ odbywa się najczęściej w porze nocnej, kiedy pojazd nie jest użytkowany, a zużycie prądu jest niższe niż w dzień, co z kolei stabilizuje pracę sieci energetycznej.

Zobacz także: Elektromobilność. "Rząd naobiecywał, a dopłaca na jeździdełka dla najzamożniejszych"

Strefy czystego transportu

W projektowanej zmianie doprecyzowane zostały także zasady tworzenia stref czystego transportu. "Chodzi m.in. o możliwość ustanawiania stref we wszystkich gminach (niezależnie od liczby mieszkańców). To także wprowadzenie specjalnych oznaczeń dla pojazdów uprawnionych do poruszania się w obrębie stref oraz uelastycznienie przepisów w tym zakresie i pozostawienie większej możliwości ich kształtowania gminom" - wyjaśniono.

Nowe rozwiązania mają ułatwić oraz przyspieszyć rozwój elektromobilności w Polsce. Ponadto krajowe prawo zostało dostosowane do przepisów Unii Europejskiej m.in. w sprawie promowania ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów transportu drogowego.

Ponad połowa Polaków kupiłaby samochód elektryczny, gdyby kosztował tyle co spalinowy - wynika z sondażu przeprowadzonego przez UCE Research. Chęć posiadania deklarują przede wszystkim osoby zarabiające miesięcznie co najmniej 7 tys. zł netto i mieszkańcy największych polskich miast.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
Defetysta
rok temu
Takie auto do miasta i na krótkie trasy do max 300 km byłby spoko. Na dłuższe wypady trzeba mieć drugie auto bo podróżowanie elektrykiem kosztuje zbyt wiele czasu. Do miasta byłby spoko gdyby nie dwa problemy: cena zakupu jest barierą nie do pokonania. Przeciętny Polak woli kupić niemiecki złom byleby lakier się świecił i denerwował sąsiada niż kupić nowe auto o elektryku nie wspominając. Po drugie wartość rezydualna elektryka jest mizerna z tego samego powodu co powyższe: mentalności rodaków. Ja tam jeszcze czekam ze 2-3 lata i spróbuje jeden z dwóch posiadanych samochodów zamienić na elektryka ale w jakimś programie wynajmu bez konieczności kupowania go na własność. Jeżdżę głownie w mieście c.a. 50 km dziennie i w trasy na działkę max 200 km gdzie mam możliwość ładowania z własnego gniazdka. Wydaje się że przy takim układzie elektryk powinien się sprawdzić.
Elektryk
rok temu
Panie Pinokio gdzie te miliony polskich pojazdów elektrycznych. Wstydź się Pan.
Prawienormaln...
rok temu
Tak długo, jak prąd będziemy otrzymywać ze spalania węgla (ponad 70%), możemy zapomnieć o ekologii.
-- GREEN --
rok temu
.. niezłe brednie, czuje rodzący się zielony trend w użytkowaniu samochodów na zielony prąd, marzenia senne ministra środowiska
.I..
rok temu
Ani to ekologiczne ani tanie. Akumulatory do tego nie są wieczne, a ich produkcja nie jest ekologiczna. Do tego wymiana czegokolwiek wymaga specjalistycznego warsztatu powodzenia w szukaniu.