Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Polska w tarapatach. Komisja Europejska dołącza do czeskiego pozwu przeciwko Polsce ws. Turowa

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
534
Podziel się:

Komisja Europejska zdecydowała o dołączaniu jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów – przekazała rzeczniczka KE Vivian Loonela.

Polska w tarapatach. Komisja Europejska dołącza do czeskiego pozwu przeciwko Polsce ws. Turowa
Kopalnia w Turowie; Turów (Wikipedia, CC BY-SA 3.0, Anna Uciechowska)

Już nie tylko Czesi walczą o zamknięcie kopalni węgla brunatnego i powiązanej z nią elektrowni. Do pozwu strony czeskiej dołączyła Komisja Europejska.

Wiadomo też, że czeski rząd będzie wnioskował o nałożenie kar za każdy dzień zwłoki w wykonaniu decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Czesi domagają się bowiem 5 mln euro czyli około 20 mln zł za każdy dzień działania kopalni po 21 maja.

Czeski minister środowiska Richard Brabec miał zapowiedzieć, że taki wniosek powinien zostać złożony już w najbliższych dniach.

Pozycja Polski w tym sporze znacznie słabnie w obliczu faktu, iż do pozwu Czech dołącza się Komisja Europejska.

Zobacz także: Kopalnia Turów oraz Nord Stream 2. Krytyka polskiej dyplomacji i "rozczarowująca wypowiedź" Joe Bidena

W sumie Polsce grozi już kara w wysokości 420 mln zł - licząc od dnia wydania decyzji przez TSUE. Premier Morawiecki zapowiedział jednak, że kopalnia nie przystanie funkcjonować i tym samym Polska nie wykona decyzji Trybunału.

To zdenerwowało stronę czeską, z którą polski rząd negocjował wycofanie skargi z TSUE. W ramach tych ustaleń Polska ma poczynić inwestycje, które mają zniwelować skutki działania kopalni po stronie czeskiej.

Premier Morawiecki przyznał, że rząd w ciągu 1-2 dni przyjmie "instrukcję negocjacyjną ws. Turowa". Rozmowy z Czechami mogą potrwać kilka dni albo tygodni. Do Pragi będzie się musiał udać któryś z naszych ministrów.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanej w maju decyzji nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.

Tuż po decyzji TSUE Morawiecki informował, że obie strony są bliskie porozumienia i Czesi zgodzili się na wycofanie wniosku do TSUE. Niemal natychmiast odpowiedział mu czeski premier, który podkreślił, że rząd czeski nie wycofa skargi z TSUE, dopóki nie zostanie podpisana umowa z Polską.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(534)
MEGI
3 miesiące temu
CZYLI CENZURA
MEGI
3 miesiące temu
CIEKAWE ,ZE 1939 CZESI SZBKO,, DOGADALI,, SIE Z NIEMCAMI
MEGI
3 miesiące temu
CZYLI CO CENZURA
MEGI
3 miesiące temu
CZESI TO PAROBKI NIEMIEC I UNII.ONI NIGDY NIE MIELI KREGOSLUPA.PODDALI SIE NIEMCOM I DALEJ IDA TA DROGA,NIE MAJA WYOBRAZNI ZE JAK NIE BEDA TRZYMAC Z POLSKA TO ZKIM.PATRZ 1938.PTZECIERZ POLSKA NAPRAWDE CHCE SIE DOGADAC
POstulator
9 miesięcy temu
***** KE, UE, czechy i ich zwolenników !
...
Następna strona