Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. WZI
|

Plan awaryjny w sprawie budżetu UE. Komisja szykuje się na polskie weto

57
Podziel się

KE szacuje, że jeśli nie będzie porozumienia w sprawie budżetu, państwa członkowskie dostaną 25-30 mld euro mniej. Większość z tej kwoty ma być w polityce spójności.

Plan awaryjny w sprawie budżetu UE. Komisja szykuje się na polskie weto
Komisja Europejska szykuje się na polskie weto. (Getty Images, Getty Images)
bDzKSHRx

Trwa konflikt wokół unijnego budżetu. W środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała komisarzom, że przygotowywany jest plan awaryjny.

Czasu na osiągnięcie porozumienia jest mało, termin wynikający z unijnych przepisów upływa 7 grudnia.

Jeśli do tego czasu porozumienia nie będzie, uruchomione zostanie prowizorium budżetowe.

bDzKSHRz
Zobacz także: Wiceminister tłumaczy konflikt wokół budżetu UE. "Jesteśmy w pełni transparentni"

To procedura przewidziana przez traktaty, ale używana bardzo rzadko. Ostatni raz wdrożono ją w 1988 roku.

Procedura przewiduje co prawda finansowanie programów, ale tylko takich, do których są podstawy prawne. Jak przekazał PAP jeden z wysokich urzędników KE, takie podstawy w większości przypadków wygasają z końcem tego roku.

bDzKSHRF

Oznaczałoby to, że w przyszłym roku UE miałaby do dyspozycji 25-30 mld euro mniej z planowanych 165 mld euro w budżecie.

Konflikt w sprawie budżetu UE dotyczy wprowadzenia zasady warunkującej przyznanie środków unijnych od zachowywania zasad praworządności.

Takiej zasadzie ostro sprzeciwia się Polska i Węgry.

Po ostatnim szczycie, który bardzo krótko zajął się problemem mechanizmu warunkowości, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział negocjacje, aby znaleźć rozwiązanie, które zadowoli wszystkie państwa członkowskie.

bDzKSHRG

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE.

Premier Węgier Viktor Orban skierował zaś list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

bDzKSHSa
Źródło:
KOMENTARZE
(57)
Polak
2 miesiące temu
Bruksela powinna być konsekwentna i zablokować środki dla Polski. Wbrew pozorom to dobre rozwiązanie dla Polski. Wreszcie pozbędziemy się rządu, który niszczy Polskę i Polaków. Po tym wrócimy do środków z UE i normalności w naszym Kraju.
emeryt
2 miesiące temu
Środki unijne powinny trafiać bezpośrednio do gmin, z pominięciem władz centralnych, żeby nie mogły ich ukraść.
Stas
2 miesiące temu
Po ostatnim szczycie, który bardzo krótko zajął się problemem mechanizmu warunkowości, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział negocjacje, aby znaleźć rozwiązanie, które zadowoli wszystkie państwa członkowskie. To było w lipcu 2020 tak uzgodniono i to podpisał p. Morawiecki ja się pytam? - kiedy były negocjacje aby rozwiązać ten problem aby tzw "praworządnosc" była jasna i czytelna dla wszystkich państw członków UE?
bDzKSHSb
wyjaśniam
2 miesiące temu
Dotacje unijne to nowy plan Marshalla - tym razem dla centralnej i wschodniej Europy. Z amerykańskiej wersji skorzystał po II wojnie zachód kontynentu. Nam zabronił stalin i ten moloch zsrr, który szczęśliwie upadł. Wystarczy tylko zachować ustrój demokratyczny w Polsce.
pytanie .
2 miesiące temu
Czy to może oznaczać mniej środków na budżet dla urzędników .
...
Następna strona