Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Gratkiewicz
|
aktualizacja

Komputronik ma problemy. Złożył wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego

99
Podziel się:

Firma Komputronik oraz spółka zależna Komputronik Biznes sp. z o.o. złożyły w Sądzie Rejonowym Poznań Stare Miasto w Poznaniu wnioski o otwarcie postępowania sanacyjnego. To rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego mającego na celu poprawę sytuacji przedsiębiorstwa.

Spółki planują zwolnić jedną piątą pracowników
Spółki planują zwolnić jedną piątą pracowników (Materiały prasowe)

Serwis PAP Biznes informuje, że złożenie wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego ma związek z wydaniem przez Naczelnika Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu - Delegatury w Lesznie negatywnych dla spółki decyzji dotyczących postępowań kontrolnych w zakresie podatku VAT za miesiące: marzec, kwiecień i maj 2014 roku.

Jak napisano w przesłanym komunikacie: "W decyzjach organu zakwestionowano prawidłowość rozliczeń VAT emitenta w kontrolowanych okresach, w związku z czym wydano decyzję, na podstawie której powstało niewymagalne zobowiązanie w wysokości ok. 39,2 mln PLN (plus należne odsetki szacowane przez emitenta na 18,7 mln PLN). Decyzjom nie nadano rygoru natychmiastowej wykonalności, w związku z czym ich wydanie nie wpływa bezpośrednio na sytuację płynnościową emitenta (decyzje są neutralne pod kątem przepływów pieniężnych). Decyzje nie są prawomocne i wykonalne, a emitent, zgodnie z przysługującą ścieżką odwoławczą, przygotowuje odwołania, które rozpatrywać będzie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu".

Wraz z wnioskiem o otwarcie postępowania sanacyjnego, Komputronik oraz Komputronik Biznes sp. z o.o. złożyły wstępny plan restrukturyzacyjny. Spółki planują także zwolnić jedną piątą pracowników.

Jednocześnie Komputronik poinformował o rozpoczęciu rozmów z mBankiem, Santander Bank Polska, Millennium Bankiem oraz Bankiem Pekao. Celem rozmów jest uzgodnienia dalszego modelu finansowania działalności spółki.

W komunikacie Komputronika podano, że w dniu 5 marca 2020 r. Bank Pekao wypowiedział spółce umowę kredytową, natomiast Pekao Faktoring sp. z o.o. wypowiedział umowę faktoringową spółce Komputronik Biznes sp. z o.o. Grupa Pekao odpowiadała za ok. 6 proc. zewnętrznego finansowania Komputronika.

Obecnie toczy się postępowanie podatkowe dotyczące prawidłowości rozliczeń podatku VAT za styczeń 2015 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(99)
adi2
3 lata temu
Czasem się cieszę, że z racji prowadzenia małej firmy, nie mam takich problemów. I każdemu znajomemu radzę, żeby skorzystał z faktoringu w Bibby, bo to ogromna oszczędność czasu, wygoda i pieniądze OD RAZU praktycznie. W sensie praktycznie od razu po zrealizowaniu zlecenia. I nieważne, że kontrahent termin płatności ma np. za 90 dni.
Camillo
3 lata temu
Trup. Skarbówka nie odpuści zaległego VAT:(
Camillo
3 lata temu
Trup. Juz sie nie podniesie. Skarbówka nie odpuści zaległego yVAT
Arti
3 lata temu
Tak działa fiskus w państwie PiS, zapytajcie ile podatków / ZUS PIT cit zapłaciła firma przez ostatnie 5 lat . Niech rozwalą wszystkie firmy - ciekawe skąd wrzmą kasę na socjal
adie
3 lata temu
ZACZYNA SIĘ KONIEC DOBREJ KONIUNKTURY i zaczyna się zapaść finansowa i ruina w handlu i przemyśle
...
Następna strona