Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KFM
|

Koniec telewizji za darmo. Więźniowie mają płacić za prąd

367
Podziel się:

Resort Zbigniewa Ziobry zapowiada reformę zakładów karnych. Osadzeni stracą część przywilejów. Będą musieli dorzucać się też do rachunków za prąd.

Koniec telewizji za darmo. Więźniowie mają płacić za prąd
Resort sprawiedliwości projektuje zmiany w funkcjonowaniu zakładów karnych. Więźniowie mają dorzucić się do rachunku za prąd (Flickr, KPRM)

O sprawie pisze "Fakt". Resort sprawiedliwości projektuje zmiany odbierające część przywilejów więźniom.

Rachunek za prąd dla osadzonych

Do ciekawszych zmian należy ograniczenie możliwości składania skarg, np. na jakość posiłku. Osadzeni będą też musieli dorzucić się do rachunków za prąd. Resort chce wprowadzić zryczałtowaną opłatę miesięczną. Dotyczyć ma nie codziennego zużycia, lecz korzystania z dodatkowych sprzętów - czajnika, telewizora, radia, o ile dany zakład karny dopuszcza wykorzystywanie takich urządzeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prezydent Rzeszowa: z przerażeniem patrzę na to, co się dzieje, przede mną radykalne decyzje

"Wysokość zryczałtowanej miesięcznej opłaty związanej z użytkowaniem w celi mieszkalnej dodatkowego sprzętu elektronicznego lub elektrycznego ustalono na poziomie 20 zł miesięcznie. Powyższa kwota została obliczona na podstawie średniej wartości poboru energii elektrycznej przez najpopularniejsze urządzenia dopuszczone do użytku w zakładach karnych i aresztach śledczych oraz średniego czasu ich użytkowania w ciągu miesiąca" - napisano w uzasadnieniu projektu resortu sprawiedliwości.

Resort sprawiedliwości liczy, że opłata może objąć nawet 90 proc. osadzonych i dzięki efektowi skali może dać budżetowi zauważalny dochód. Wpływy szacowane są na 15,7 mln zł rocznie.

Szukanie oszczędności

Omawiana sprawa to kolejny element szerokiej akcji zwiększania oszczędności i przygotowywania się na kryzys energetyczny. Jak pisaliśmy w money.pl, rząd ustanowił limit zużycia prądu na gospodarstwo domowe w wysokości 2 tys. kWh. Jeśli zmieścimy się w przedziale, będziemy mieć gwarantowaną cenę energii, resztę pokryje w formie dopłaty dla wytwórcy rząd.

- Po stronie tej propozycji gospodarstwo domowe nie ma żadnych obowiązków biurokratycznych, nie składa żadnych dokumentów. To dostawca energii będzie na podstawie rachunków oceniał ten poziom zużycia. I automatycznie ta cena będzie obniżona - powiedziała Moskwa na wspólnej konferencji z premierem.

A zagrożenie jest realne. Jak pisaliśmy w money.pl, w piątek po raz pierwszy w historii doszło do ogłoszenia okresu zagrożenia rynku mocy. Rezerwa mocy w systemie energetycznym okazała się za niska. Dlatego postawiono w stan gotowości wszystkie jednostki. Taka sytuacja może się niebawem powtórzyć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
kryzys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(367)
Halszka
2 miesiące temu
Uważam , że resocjalizacja więżniów to przede wszystkim praca . Inaczej ich odsiadka nie ma najmniejszego sensu . Jeżeli będą pracować to wtedy będą utrzymywać siebie , więziennictwo , swoje dzieci i będą opłacać swoje przywileje . Obecnie to rodziny są obciążone pomocą dla swoich bliskich .Ktoś powie , że wcale nie trzeba im pomagać bo przecież głodni nie są .To prawda , mają za darmo podane wszystko pod nos ale to są ludzie komuś bliscy -ojciec , syn , brat...- to samo dotyczy kobiet . W każdym razie praca , praca i jeszcze raz praca - wtedy niech płacą za co tylko sobie życzą . Takie jest moje zdanie .
Jhjhj
2 miesiące temu
Teraz nie trzeba być przestępcą żeby tam trafić. Teraz nie zaplacisz mandatu a są drogie też tam trafisz.Znałem jednego Pana który w każdym widział przestępcę wreszcie sam siedział miesiąc za niewinność to zmienił zdanie na ten temat.
123
2 miesiące temu
Wzorowi Obywatele, oby nigdy kto pisze takie kometarze nie trafił w te okropne miejsce.
DK84
2 miesiące temu
Niech się weźmie za to co trzeba lepiej. Bo 90% tych jego pionków co orzekają w Sądach powinno być w tych więzieniach.
piotr fhhf
2 miesiące temu
idziesz do szpitala płacisz za TV, to dlaczego nie więźniowie ? chcesz mieć obiad inny niż chleb i woda do roboty sprzątanie melioracje kopalnie, uciekniesz wyrok razy 3 bez prawa do pracy i jedzenia ciepłych posiłków. Następny raz jak coś by zrobił 100 razy by się zastanowił i po ulicy można by było chodzić o każdej porze jak za komuny
...
Następna strona