Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Koniec z karami za samowole budowlane? Rząd przygotowuje przepisy

44
Podziel się:

Łatwiej zalegalizować samowolę niż karać tych, którzy budowali na własną rękę. We wtorek rząd zajmie się przepisami tak, by ułatwić legalizację starych samowoli budowlanych.

Samowole budowlane mają dostać parasol ochronny. Ale tylko te, które mają co najmniej 20 lat. Na zdjęciu Czarny Kot - jedna z najbardziej znanych samowoli budowlanych, jej los jest już przypieczętowany.
Samowole budowlane mają dostać parasol ochronny. Ale tylko te, które mają co najmniej 20 lat. Na zdjęciu Czarny Kot - jedna z najbardziej znanych samowoli budowlanych, jej los jest już przypieczętowany. (PAP, Jakub Kamiński)
bEDTxsiJ

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, za który odpowiada Ministerstwo Rozwoju, zakłada m.in. poprawę bezpieczeństwa starych samowoli budowlanych. Chodzi o budowy zakończone co najmniej 20 lat temu.

Według twórców proponowanych przepisów łatwiej będzie je zalegalizować, co ma pozwolić włączyć je w system kontroli okresowych zapewniających ich bezpieczne użytkowanie.

"W Polsce istnieje i jest użytkowanych szereg obiektów budowlanych samowolnie wybudowanych przed wieloma laty, co do których organy nadzoru budowlanego nie mają wiedzy, a tym samym nie mogły podjąć przewidzianych w Prawie budowlanym działań" - czytamy w wykazie prac legislacyjnych rządu.

bEDTxsiL
Zobacz także: Obejrzyj: Budowlanka. "Będą upadłości, firmy będą porzucały kontrakty"

Jak dodano: "Właściciele zwykle nie podejmują próby legalizacji samowolnie zrealizowanych obiektów budowlanych z obawy przed wysokimi opłatami legalizacyjnymi, a także obawiając się wydania przez organ nadzoru budowlanego decyzji o rozbiórce".

bEDTxsiR

Zgodnie z projektowanymi przepisami na etapie składania wniosku o pozwolenia na budowę budujący będą mogli składać mniej dokumentów. Nowelizacja miałaby też wprowadzić kolejne zwolnienia z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Według ministerstwa rozwoju zmiany ułatwią i przyspieszą przygotowanie nowych inwestycji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDTxsjm
prawo budowlane
wiadomości
KOMENTARZE
(44)
meri
11 miesięcy temu
meri do ADAMKA pewnie pracujesz w urzedzie i niedostaniesz lapowki
urzędnik budo...
2 lata temu
Panie redaktorze nie ma kar ( opłat legalizacyjnych ) za samowole stare tj. dla prawa b. z przed 1994 r. warto sprawdzić przed pisaniem
wk
2 lata temu
kpina z prawa!
bEDTxsjn
dj
2 lata temu
Tak, powinni pozwalać na samowole budowlane, ale tylko w lasach albo blisko istniejących budynków w mieście.
kali
2 lata temu
no to nareszcie wszystkie pomniki pseudo-prezydenta są bezpieczne.
...
Następna strona