Notowania

prawo budowlane
17.12.2019 06:07

Koniec z karami za samowole budowlane? Rząd przygotowuje przepisy

Łatwiej zalegalizować samowolę niż karać tych, którzy budowali na własną rękę. We wtorek rząd zajmie się przepisami tak, by ułatwić legalizację starych samowoli budowlanych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Samowole budowlane mają dostać parasol ochronny. Ale tylko te, które mają co najmniej 20 lat. Na zdjęciu Czarny Kot - jedna z najbardziej znanych samowoli budowlanych, jej los jest już przypieczętowany. (Fot: Jakub Kamiński)

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, za który odpowiada Ministerstwo Rozwoju, zakłada m.in. poprawę bezpieczeństwa starych samowoli budowlanych. Chodzi o budowy zakończone co najmniej 20 lat temu.

Według twórców proponowanych przepisów łatwiej będzie je zalegalizować, co ma pozwolić włączyć je w system kontroli okresowych zapewniających ich bezpieczne użytkowanie.

"W Polsce istnieje i jest użytkowanych szereg obiektów budowlanych samowolnie wybudowanych przed wieloma laty, co do których organy nadzoru budowlanego nie mają wiedzy, a tym samym nie mogły podjąć przewidzianych w Prawie budowlanym działań" - czytamy w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Obejrzyj: Budowlanka. "Będą upadłości, firmy będą porzucały kontrakty"

Jak dodano: "Właściciele zwykle nie podejmują próby legalizacji samowolnie zrealizowanych obiektów budowlanych z obawy przed wysokimi opłatami legalizacyjnymi, a także obawiając się wydania przez organ nadzoru budowlanego decyzji o rozbiórce".

Zgodnie z projektowanymi przepisami na etapie składania wniosku o pozwolenia na budowę budujący będą mogli składać mniej dokumentów. Nowelizacja miałaby też wprowadzić kolejne zwolnienia z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Według ministerstwa rozwoju zmiany ułatwią i przyspieszą przygotowanie nowych inwestycji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prawo budowlane, wiadomości, samowole budowlane, rząd, ministerstwo rozwoju
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-12-2019

adamekToć parę lat temu to zrobiono. I znowu? Uczciwi budowali i kombinatorzy budowali. Gdzie tu sprawiedliwość. Jestem za karaniem samowoli.

17-12-2019

ewreW przypadku stawiania dwóch wież samowoli będzie przysługiwała ochrona policji.

17-12-2019

dura lex sed lexpaństwo powoli się rozkłada. Stajemy się ruskim tworem niby-państwem

Rozwiń komentarze (43)