Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Koniec z kolejkami na granicy z Ukrainą? Zacieśniamy więzy z sąsiadami

Podziel się:

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poinformował we wtorek (16 sierpnia), że za niecały rok na polsko-ukraińskiej granicy powstanie nowe przejście. O dwa lata szybciej niż planowano. Rząd liczy na to, że kolejna brama zwiększy możliwości wymiany towarowej z Ukrainą. Odczuć to mają także "zwykli" podróżni.

Koniec z kolejkami na granicy z Ukrainą? Zacieśniamy więzy z sąsiadami
Od lewej na pierwszym planie: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wiceminister infrastruktury Ukrainy Oleksandr Kubrakow, szef KPRM Michał Dworczyk oraz wiceminister infrastruktury Ukrainy Mustafa-Massi Nayem (PAP, Darek Delmanowicz)

Przepustowość przejść na polsko-ukraińskiej granicy pozostawia wiele do życzenia. To szczególnie bolesne w związku z rosyjską inwazją. Ukraina - zanim odblokowano jej porty czarnomorskie - m.in. przez Polskę wysyłała na eksport swoje zboże. Przez niedoskonałą infrastrukturę tworzyły się tam gigantyczne kolejki.

Wymiana handlowa między krajami ma się jednak poprawić. Zacznijmy od tego, że we wtorek (16 sierpnia) otwarto zmodernizowane przejście Korczowa-Krakowiec. Służyć ma głównie podróżnym. Powstał tam m.in. terminal autokarowy i rozdzielono ruch towarowy od osobowego.

Otworzą nowe przejście na polsko-ukraińskiej granicy

Przy okazji tej "uroczystości" oficjele przedstawili kolejne przedsięwzięcie, które ma poprawić przepustowość na granicy Polski i Ukrainy. Jeszcze przed wakacjami w 2023 r. powstać ma nowe przejście w Niżankowicach-Malhowicach. Pierwotnie planowano je otworzyć w 2025 r., ale teraz rząd stara się bardziej sprężyć.

"Widzimy, że wymiana towarowa i ruch osobowy zwiększa się co chwila, co pokazuje, że wcześniej infrastruktura przejść nie odpowiadała wymaganiom" – skomentował zapowiedź polskiego rządu minister infrastruktury Ukrainy Oleksandr Kubrakow. Inwestycja zakłada m.in. modernizację linii kolejowej w obrębie nowego przejścia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
infrastruktura
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP