Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Konwencja PiS w Katowicach. Minister Banaś: Skończyliśmy z patologią

164
Podziel się:

Konwencja PiS w Katowicach, a w jej ramach debata ministrów i profesorów. Szef MF Marian Banaś pochwalił rząd za walkę z mafiami VAT-owskimi, zganił poprzedników i zapewnił, że rząd będzie kontynuował walkę z wyłudzającymi pieniądze.

Konwencja PiS w Katowicach. Debata ministrów w ramach kampanii "Myśląc Polska"
Konwencja PiS w Katowicach. Debata ministrów w ramach kampanii "Myśląc Polska" (PAP, PAP/Andrzej Grygiel)

"Finanse publiczne w służbie Polski" to kolejny panel dyskusyjny polityków PiS w ramach kampanii "Myśląc Polska". Tym razem konwencja odbyła się w Katowicach. Jako pierwszy głos zabrał minister finansów Marian Banaś. Jego zdaniem, rząd PiS - najpierw dzięki działaniom premier Beaty Szydło, później premiera Mateusza Morawieckiego - skutecznie uszczelnił lukę VAT.

- Nasi poprzednicy nie byli w stanie tego zrobić. To nie była wina urzędników, tylko złego zarządzania. My uporaliśmy się z tym problemem, a będzie tylko lepiej - zapewnia szef resortu finansów. Stwierdził też, że rząd PiS skutecznie walczy z patologiami w wyłudzaniu VAT-u.

Marian Banaś dał jasny znak, że dla PiS-u walka z lukami VAT-owskimi jest niezmiernie ważna, więc firmy będą jeszcze bardziej dociskane. Skupił się na krytykowaniu poprzedników, ale i sukcesach rządzącej partii i wymiernych liczbach zwiększonego wpływu do budżetu państwa ze względu na uszczelnienie VAT-u. Jego zdaniem, Polska wyróżnia się w tej kwestii na tle krajów europejskich.

Zobacz także: Obejrzyj: VAT na soki jednak niższy. "Tam, gdzie są wyjątki, jest i ryzyko"

Wystąpienie zaczął od wymienienia systemowych rozwiązań wprowadzonych przez PiS. - Aby zminimalizować lukę VAT, wprowadziliśmy: pakiet paliwowy, przewozowy, dokładny monitoring wjeżdżających cystern, uszczelniamy system podatkowy, wprowadziliśmy kontrolę JPK. Luka teraz wynosi 12 proc., ale my sobie z nią poradzimy - stwierdził minister finansów Marian Banaś.

Zebrani eksperci nie mogli się zbyt mocno rozwinąć w swoich wystąpieniach. Ze względu na zaplanowane wystąpienie prezesa PiS, mieli ograniczony czas. O dyscyplinie przypomniał prowadzący debatę - stwierdził, że będzie musiał przerywać za długie wypowiedzi. Każdy dostał po 5 minut.

Konieczna równowaga

Tuż po mnistrze finansów Marianie Banasiu, głos zabrał jego zastępca, wiceszef resortu Leszek Skiba. Jak stwierdził, kluczowa jest równowaga między stabilnymi finansami publicznymi a wydatkami społecznymi. Dodał, że jest ona obecnie zachowana.

- To jest też priorytet resortu finansów. Finanse publiczne są stabilne, jest więcej wydatków na ważne cele społeczne, na kulturę, edukację, naukę. W związku z tym moglibyśmy powiedzieć, że ta równowaga jest zachowana i to jest tak naprawdę ważny program na kolejne cztery lata - powiedział wiceminister Leszek Skiba.

Jak podkreślił, przez ostatnie lata ważne było osiągnięcie tych dwóch celów, czyli stabilności finansów publicznych i wydatków na cele społeczne właśnie.

- Jednocześnie udało się istotnie podnieść poziom wydatków na ochronę socjalną - z poziomu prawie 6 proc. na prawie 9 proc. Te 3 pkt. proc. PKB więcej nie wzięło się znikąd, to głównie zwiększenie dochodów podatkowych - podsumował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(164)
egon
5 lata temu
Zapisuję się natychmiast .
POLAK
5 lata temu
Jestem wielkim zwolennikiem uszczelniania VAT. Ale nie na pokaz. Pracuję w takiej branży, że widzę ile naprawdę uczciwych firm dotyka to "uszczelnianie". Rząd "zarobi" milion a firmy z całej Polski tracą kilka milionów przez te wszystkie przepisy. Trochę to wszystko robione po pisowskiemu
gonzo
5 lata temu
banaś to patologia , gdzie jego rozliczenia finansowe i oświadczenia majątkowe ???
tworoger
5 lata temu
Program partii - programem narodu. Skad my to znamy ? Moze ktos jeszcze pamieta...
Lakos
5 lata temu
Panie ministrze Banaś- Proszę odpowiedzieć ile Pan odzyskał/ fizycznie ile wpłynęło/ z tych "zajętych "oszustw.....................
...
Następna strona