Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Kopalnia Chwałowice ma wstrzymać wydobycie. Górnicy jednak przyszli do pracy

9
Podziel się

W związku sytuacją epidemiologiczną na Śląsku 12 kopalni zostało czasowo zamrożonych. Wydobycie zostało wstrzymane, a górnicy mieli zostać w domach. Górnicy z Kopalni Chwałowice przyszli na szychtę.

Kopalnia Chwałowice pod Rybnikiem.
Kopalnia Chwałowice pod Rybnikiem. (Wikimedia Commons)
bErURWol

Od wtorku Kopalnia Chwałowice, podobnie jak 11 pozostałych śląskich kopalni, wstrzymała wydobycie. Na trzy tygodnie górnicy zostali odesłani do domów. Jak zapowiedział w poniedziałek minister aktywów państwowych Jacek Sasin, mają otrzymywać 100 proc. wynagrodzenia za postój.

Mimo tego we wtorek górnicy z Kopalni Chwałowice przyszli na szychtę - informuje portal "Rybnik Nasze Miasto". Jak przekonują, u nich koronawirusa nie ma, a cała pandemia to polityka. "Pracodawca nie kazał zostać w domach, to jesteśmy" - usłyszeli reporterzy portalu.

Przypomnijmy, że w związku sytuacją epidemiologiczną na Śląsku w niedzielę zapadała decyzja o czasowym zamknięciu 12 śląskich kopalni, w których górnicy wciąż nie zostali przebadani pod kątem Covid-19.

bErURWon

Jak poinformował w poniedziałek wicepremier Jacek Sasin, chodzi o dziesięć kopalni należących do Polskiej Grupy Górniczej oraz dwie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - Chodzi nam o zduszenie ognisk zakażeń - podkreślał minister aktywów państwowych podczas konferencji prasowej.

W przesłanym we wtorek money.pl oświadczeniu, Ministerstwo Aktywów Państwowych zapewnia, że po trzech tygodniach zatrzymania wydobycia kopalnie te powrócą do normalnej pracy. "Nie ma więc mowy o likwidacji miejsc pracy" - napisano.

Jak przekazuje MAP, wszystkie te informacje "zostały przedstawione reprezentatywnym związkom zawodowym podczas spotkania w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w dniu 7 czerwca 2020 r. i nie wzbudziły zastrzeżeń". W niedzielnym spotkaniu uczestniczyli m.in.: Marlena Maląg (minister rodziny i pracy), Jarosław Pinkas (Główny Inspektor Sanitarny) Jarosław Wieczorek (wojewoda śląski).

Zobacz także: Zobacz też: Kopalnie przez trzy tygodnie zamknięte. Odbije się to na finansach samorządów
bErURWot

Mimo tego, jak pisze "Rybnik Nasze Miasto", w gablocie informacyjnej przed kopalnią Chwałowice zawisło pismo od związkowców do premiera Mateusza Morawieckiego podpisane przez szefa śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Dominika Kolorza i przewodniczącego "S" w Polskiej Grupie Górniczej Bogusława Huteka.

"Prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” i Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ "Solidarność" w Polskiej Grupie Górniczej kategorycznie domagają się natychmiastowego wycofania decyzji wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina o wstrzymaniu od 9 czerwca na trzy tygodnie wydobycia w 10 kopalniach PGG. Realizacja tej decyzji w praktyce doprowadzi do trwałego zamknięcia tych zakładów i upadłości likwidacyjnej Polskiej Grupy Górniczej" - piszą związkowcy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErURWoO
KOMENTARZE
(9)
Górnik
rok temu
Tylko ludzie z powierzchni maja postojowe na dole tylko garstka, przodki i ściany przez te 3 tygodnie maja pracować normalnie
J 23znów nada...
rok temu
Posłać Sasina do kampanii prezydenckiej, a Duda na pewno przegra. Ma taki dar i taką moc ...
Slazaczka
rok temu
Nie było wcześniej mowy o zamykaniu Kopalń na 3 tygodnie na żadnym spotkaniu ale propaganda w tym kraju to główny nurt informacji jak za Stalina! Górnik 100 %wynagrodzenia to nie to samo jak płacą za 3 tygodnie przychodzenia do pracy! Poza tym jeśli ktoś jest zorientowany choć trochę to wie że zamknięcie kopalni jak to mądrala Sasin wymyślił to jej zgon! Bieda całego Śląska a reszta kraju będzie marznąć lub kupować węgiel 2 razy droższy od sąsiadów zza między..... Ale najlepiej psioczyć... Obudzicie się z ręką w nocniku!
bErURWoP
chamyniemytep...
rok temu
na 3 tygodnie...akurat. poza tym kopalnie sa powiazane z wileoma innymi branzami wiec te tez padna. zaczyna sie likwidacja polskich kopaln!
Ormowiec
rok temu
A gdzie jest ZOMO oni wiedzieli co robić z tym barachłem.