Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kopalnia Chwałowice ma wstrzymać wydobycie. Górnicy jednak przyszli do pracy

W związku sytuacją epidemiologiczną na Śląsku 12 kopalni zostało czasowo zamrożonych. Wydobycie zostało wstrzymane, a górnicy mieli zostać w domach. Górnicy z Kopalni Chwałowice przyszli na szychtę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons)
Kopalnia Chwałowice pod Rybnikiem.

Od wtorku Kopalnia Chwałowice, podobnie jak 11 pozostałych śląskich kopalni, wstrzymała wydobycie. Na trzy tygodnie górnicy zostali odesłani do domów. Jak zapowiedział w poniedziałek minister aktywów państwowych Jacek Sasin, mają otrzymywać 100 proc. wynagrodzenia za postój.

Mimo tego we wtorek górnicy z Kopalni Chwałowice przyszli na szychtę - informuje portal "Rybnik Nasze Miasto". Jak przekonują, u nich koronawirusa nie ma, a cała pandemia to polityka. "Pracodawca nie kazał zostać w domach, to jesteśmy" - usłyszeli reporterzy portalu.

Przypomnijmy, że w związku sytuacją epidemiologiczną na Śląsku w niedzielę zapadała decyzja o czasowym zamknięciu 12 śląskich kopalni, w których górnicy wciąż nie zostali przebadani pod kątem Covid-19.

Jak poinformował w poniedziałek wicepremier Jacek Sasin, chodzi o dziesięć kopalni należących do Polskiej Grupy Górniczej oraz dwie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - Chodzi nam o zduszenie ognisk zakażeń - podkreślał minister aktywów państwowych podczas konferencji prasowej.

W przesłanym we wtorek money.pl oświadczeniu, Ministerstwo Aktywów Państwowych zapewnia, że po trzech tygodniach zatrzymania wydobycia kopalnie te powrócą do normalnej pracy. "Nie ma więc mowy o likwidacji miejsc pracy" - napisano.

Jak przekazuje MAP, wszystkie te informacje "zostały przedstawione reprezentatywnym związkom zawodowym podczas spotkania w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w dniu 7 czerwca 2020 r. i nie wzbudziły zastrzeżeń". W niedzielnym spotkaniu uczestniczyli m.in.: Marlena Maląg (minister rodziny i pracy), Jarosław Pinkas (Główny Inspektor Sanitarny) Jarosław Wieczorek (wojewoda śląski).

Zobacz też: Kopalnie przez trzy tygodnie zamknięte. Odbije się to na finansach samorządów

Mimo tego, jak pisze "Rybnik Nasze Miasto", w gablocie informacyjnej przed kopalnią Chwałowice zawisło pismo od związkowców do premiera Mateusza Morawieckiego podpisane przez szefa śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Dominika Kolorza i przewodniczącego "S" w Polskiej Grupie Górniczej Bogusława Huteka.

"Prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” i Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ "Solidarność" w Polskiej Grupie Górniczej kategorycznie domagają się natychmiastowego wycofania decyzji wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina o wstrzymaniu od 9 czerwca na trzy tygodnie wydobycia w 10 kopalniach PGG. Realizacja tej decyzji w praktyce doprowadzi do trwałego zamknięcia tych zakładów i upadłości likwidacyjnej Polskiej Grupy Górniczej" - piszą związkowcy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: KWK Chwałowice, kopalnia, górnicy, postojowe, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-06-2020

??A co na to Piotr Duda-wielki przewodniczący związku? Jakiś taki spolegliwy i mało odważny... Ale kasę bierze, ja?

09-06-2020

kasjerPewno tym co przyszli na szychtę Sasin obiecał nadgodziny , bon `węgiel +` i emeryturę po 20 latach pracy !!. Wszystko w ramach solidarności … Czytaj całość

09-06-2020

PisJuż im dołożyli do pensji a lekarze pielęgniarki to nic nie dostali jakieś 130zl

Rozwiń komentarze (9)