Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Kopalnia Turów. Czesi zdradzają, czy zapora działa

72
Podziel się:

Czeski minister środowiska Petr Hladik przedstawił w poniedziałek dane pomiarowe, które świadczą, że ściana retencyjna w kopalni "Turów" działa. Mimo to w Czechach poziom wód podziemnych nie wzrasta. Funkcjonalność ściany potwierdzają dane z czterech odwiertów monitorujących, które znajdują się po polskiej stronie.

Kopalnia Turów. Czesi zdradzają, czy zapora działa
PGE Elektrownia i Kopalnia Węgla Brunatnego Turów (East News, PIOTR DZIURMAN/REPORTER)

Poziomy wody w najbliższych odwiertach wzrósł od 0,63 metra do 4,17 metra - powiedział dziennikarzom na granicy polsko-czeskiej dyrektor Czeskiej Służby Geologicznej (CGS) Zdeniek Venera, Dodał, że parametr nieprzepuszczalności ściany, który jest określony w umowie polsko-czeskiej z 2022 roku jest spełniony w większym stopniu, niż w niej zapisano.

Kopalnia Turów. Czesi mówią, jak wygląda sytuacja

Jednak w Czechach poziom wody w studniach nadal spada, jest na historycznie niskim poziomie i nie możemy powiedzieć, że jest to pozytywny efekt. Nie możemy powiedzieć, że pozytywny wpływ wybudowanej ściany będzie odczuwalny na czeskim terytorium" – dodał Venera.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Najbardziej proniemiecki rząd w historii". Posłanka atakuje PiS

Jego zdaniem potrzebne jest opracowanie nowego modelu hydrogeologicznego całej kotliny żytawskiej. Szef CGS powiedział, że kopalnia jest zobowiązana do przygotowania takiego nowego modelu w ciągu dwóch lat od zakończenia budowy ściany.

Minister Hladik stwierdził, że umowa z 2022 roku jest korzystna dla Czech m.in. dlatego, iż "jasno określiliśmy parametry tego, co polska strona musi zrobić, aby móc przede wszystkim kontynuować swoją działalność".

- Mamy wszystkie dane z obszaru wód gruntowych, z obszaru hałasu, z obszaru pyłu, a także rozprzestrzeniania się źródeł światła. Monitoring ma mieć charakter ciągły. Oznacza to, że strona czeska będzie miała wszystkie dane w dłuższej perspektywie – powiedział minister.

Budowa podziemnej ściany uszczelniającej na terenie kopalni odkrywkowej w Polsce była kluczowym punktem czesko-polskiego porozumienia. Bariera ma ponad kilometr długości i składa się z sieci odwiertów o głębokości 120 metrów, które polscy górnicy wypełnili nieprzepuszczalną mieszanką gliny i cementu. Została ukończona w połowie ubiegłego roku, a pod koniec czerwca odbył się jej doroczny test.

Ekolodzy mieli wątpliwości

Już w czasie, gdy podejmowano decyzję o budowie ściany, ekolodzy utrzymywali, że ściana znajduje się w niewłaściwym miejscu i nie zapobiegnie odpływowi wody. Teraz wskazują, że nadal poziom wód gruntowych na czeskim terytorium jest na historycznie niskim poziomie.

Według Venery umowa przewiduje również, że jeśli okaże się, iż ściana nie wpływa na poziom czeskich wód, strona czeska może zażądać pogłębienia bariery, jej poszerzenia lub ponownego uszczelnienia.

Zapora nie jest jedynym środkiem ochrony czeskiego terytorium przed działalnością kopalni "Turów". Jednym z nich jest również nasyp ziemny, którego budowa już się rozpoczęła. Zostanie on zbudowany w ciągu kilku miesięcy, a następnie będzie zalesiany. O rodzajach i składzie roślinności zdecydują wspólnie polska i czeska strona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(72)
ktoś
9 miesięcy temu
Niektórzy to jak typowi pisowcy, uważają że tylko inni są winni
CDN
9 miesięcy temu
Pamietam jeszcze jak wygladaly okolice Belchatowa zanim zaczela sie odkrywka i ruszyla elektrownia i pamietam jaki przezylem szok kiedy sie to wszystko rozpoczelo . Wyschniete lasy , jeziora w lasach poznikaly , do wszystkich okolicznych wsi byly ciagniete setki km. rurociagow bo studnie powysychaly a teraz jeszcze doszlo w Rogowcu skladowisko tysiecy ton trucizn
Aqq
9 miesięcy temu
Jak Czechom mało wody to niech sobie wezmą tą która nam spuścili w 1997 roku.
zwyczajny
9 miesięcy temu
13 06 1958 r.odbyła sie regulacja granicy z Czechami.Polska przekazała Czechom 1205,9 ha gruntu natomiast Czechy przekazały Polsce tylko 837,46 ha. Dług graniczny 368,44 ha ciągnie sie już ponad pół wieku.Należałoby aby Komisja Graniczna zrobiła co się do niej należy. Dług Graniczny 368,44 ha umieścić koło kopalni Turów po Czeskiej stronie
Pozdrawiam :)
9 miesięcy temu
kopalnia odkrywkowa jest tam tylko jedna i to kopalnia Turow
...
Następna strona