Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Decyzja ws. Turowa. Premier triumfuje. "Wyszło na nasze"

39
Podziel się:

Mateusz Morawiecki nie krył radości z decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego o uchyleniu wstrzymania wydobycia przez kopalnię w Turowie. – My się postawiliśmy wtedy, kiedy trzeba było, dwa lata temu Unii Europejskiej i teraz również postawiliśmy na swoim – stwierdził premier.

Decyzja ws. Turowa. Premier triumfuje. "Wyszło na nasze"
Kopalnia Turów wciąż może wydobywać węgiel. Mateusz Morawiecki nie kryje radości (PAP, PAP/Adam Warżawa)

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował się uchylić decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, która dotyczyła wykonania decyzji środowiskowej dla kopalni w Turowie. To dzięki niej w lutym Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmieniło termin udzielania koncesji na wydobycie węgla z 30 kwietnia 2026 r. do 27 kwietnia 2044 r.

Premier triumfuje

Radości z takiego obrotu spraw nie krył premier, którego dziennikarze w Brukseli poprosili o ocenę tej sytuacji.

Przede wszystkim można teraz tylko ze współczuciem pomyśleć o liderach opozycji, którzy mówili o wykonaniu wyroku WSA, o zamknięciu elektrowni Turów. My postawiliśmy się tym, zupełnie błędnym, szalonym decyzjom i okazało się, że mieliśmy rację. To jest nasze wielkie zwycięstwo, wielkie zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prezes PiS: program wyborczy po wakacjach. Prof. Orłowski: nie spodziewam się niczego nowego

Ocenił, że zamknięcie elektrowni byłoby zagrożeniem dla setek tysięcy miejsc pracy. Uderzyłoby też w odbiorców energii i ciepła, gdyż Turów odpowiada nawet za 7 proc. energii wytwarzanej w Polsce.

– My się postawiliśmy wtedy, kiedy trzeba było, dwa lata temu Unii Europejskiej i teraz również postawiliśmy na swoim. Nie posłuchaliśmy szalonej decyzji sądu WSA, wykonaliśmy odpowiednie kroki odwoławcze i NSA przyznał nam rację – powiedział szef rządu.

Morawiecki uderza w opozycję

Nie omieszkał też przypomnieć, że przed dwoma laty politycy opozycji (wspomniał m.in. o Rafale Trzaskowskim) nawoływali, aby rząd wykonał decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który nakazał Polsce wstrzymać wydobycie w Turowie.

A teraz pomyślcie państwo, co by było, gdyby rządzili ci szaleńcy, którzy zmuszali nas wewnątrz, tutaj w kraju, tak jak i zresztą ci niemieccy ekologowie, ekoterroryści, do zamknięcia kopalni Turów. Byłaby tragedia. My się temu przeciwstawiliśmy i dzisiaj absolutnie wyszło na nasze – grzmiał Mateusz Morawiecki.

To, o czym premier nie wspomniał, to kary, które musi płacić nasz kraj. TSUE nakazał w ramach środka tymczasowego wstrzymać wydobycie w Turowie w sporze z Czechami. Polska nie zastosowała się do tego i przez to bił jej licznik kar w wysokości 500 tys. euro dziennie.

Skargi na Turów

Skargę na przedłużenie koncesji na wydobycie do WSA złożyły organizacje ekologiczne, w tym m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA. Skarżący domagali się wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji z uwagi na niebezpieczeństwo spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.

WSA przystał na ich argumentację. Jak przekazały organizacje prośrodowiskowe, sąd uznał, że dalsze wydobycie kopalni w Turowie stwarza niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody w środowisku.

Decyzja ta jednak nie podobała się rządzącym. Przedstawiciele gabinetu Mateusza Morawieckiego natychmiast zapowiedzieli, że decyzja ta nie będzie respektowana przez polskie władze.

W drugiej połowie czerwca WSA informował, że właściwa skarga na decyzję środowiskową – w związku z którą wydano postanowienie o wstrzymaniu wykonania tej decyzji – ma zostać rozpoznana przez ten sąd 31 sierpnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
szalony
9 miesięcy temu
Po wyborach, my szaleńcy - zmienimy to. Zamkniemy wszystkie kopalnie węglowe, bo po co nam prąd z tych kopalni, skoro możemy go zaimportować z Niemiec lub Czech?
Moim
9 miesięcy temu
skromnym zdaniem jeśli coś jemu i jego kolegom wychodzi, to z pewnością ciągnięcie publicznej kasy za rozdanych parę groszy dla ciemnego ludu.
Dojną
9 miesięcy temu
Rachunki za prąd w 2015 a w 2024.
Belzebub
9 miesięcy temu
Pinokio ty wiesz ze będziesz siedział po konfiskacie skradzionej forsy
Maro
9 miesięcy temu
Miał farta to nie jego zasluga
...
Następna strona