Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Koronawirus. Cyberprzestępcy na cel ataków obrali szpitale

11
Podziel się:

Pandemia koronawirusa to okazja dla cyberprzestępców. Korzystają z przemęczenia służby zdrowia wynikającego z przepracowania i wykradają bazy danych pacjentów, za które następnie żądają okupu.

W dobie pandemii narażone na atak są bazy danych szpitali.
W dobie pandemii narażone na atak są bazy danych szpitali. (123RF)

Schemat działania jest prosty. Cyberprzestępcy podszywają się pod strony partnerów szpitali, a następnie pod wysłanymi linkami w e-mailach kryją programy szpiegowskie, których celem jest wykradzenie bazy danych szpitala - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Oszuści stawiają przed zarządami placówek dwa wyjścia. Zapłacenie okupu albo ujawnienie wszystkich danych, które udało im się wykraść.

Problem ten szczególnie nasilił się w dobie pandemii koronawirusa. Szpitale łączą siły, by wspólnie pracować nad metodami leczenia skutków choroby COVID-19. Dlatego też przesyłają sobie wzajemnie dane o leczeniu, a to stwarza okazję dla oszustów, którzy podszywają się pod partnerów placówek.

Zobacz także: Zobacz też: Gospodarka po epidemii. Koniec ery made in China

Lekarze są przemęczeni, dlatego nie zawsze są w stanie wychwycić oszustwo. Wielu pacjentów jest też w stanie ciężkim, dlatego też szpitale nie mogą sobie pozwolić na utratę danych, dlatego też coraz częściej decydują się na płacenie długu.

"DGP" podaje, że takie ataki miały już miejsce m.in. w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. Jednak eksperci ostrzegają, że narażone na nie mogą być placówki lecznicze na całym świecie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Jankes
2 lata temu
Wyrwac chwasty
PP
2 lata temu
Czas na przywrócenie kary śmierci.
radykał
2 lata temu
Sprawa prosta. Po schwytaniu publicznie wieszamy w ciągu 24 godz.
kolo77
2 lata temu
zaskakuje mnie że w dobie internetu takie WHO nie udostępnia swoich serwerów do wymiany danych o leczeniu. Mail? Mail nigdy nie był i nie będzie bezpiecznym sposobem przekazywania danych. już nie wspomnę że takie dane powinny być szyfrowane między placówkami (jakiś certyfikat dodawać) a nie klikam bo mogę.
robol
2 lata temu
JAK się obrało próżniaczy zawód??? A swoją drogą w marcu zawsze JEST MAŁO ŚLUBÓW ALBO WCALE ..juz wyciąga łapę po nasze pieniądze...nic nie odłożyła???? to niech mózg odłoży I zacznie sprzątać albo na wolontariat na zakazny....sałatę niebawem trzeba zrywać, itp