Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Łukasz Witczyk
|

Koronawirus i nowe obostrzenia. Lockdown w warmińsko-mazurskiem. Maseczki już obowiązkowe

2
Podziel się

Od 27 lutego w Polsce obowiązują nowe obostrzenia. Rząd w obawie przed trzecią falą pandemii koronawirusa zdecydował się na zaostrzenie przepisów. Co się zmienia?

Koronawirus i nowe obostrzenia. Lockdown w warmińsko-mazurskiem. Maseczki już obowiązkowe
Nowe obostrzenia (Pixabay)
bEaeJgwR

Trzecia fala koronawirusa w Polsce jest już faktem. W ostatnich dniach ministerstwo zdrowia regularnie informowało, że dzienne przyrosty nowych przypadków zakażenia koronawirusem wynoszą ponad 10 tysięcy. Dlatego zdecydowano się na wprowadzenie nowych obostrzeń.

Nowe obostrzenia. Lockdown w warmińsko-mazurskiem

Najgorzej wygląda sytuacja w województwie warmińsko-mazurskim. Tam rząd wprowadził lockdown. "W województwie warmińsko-mazurskim sytuacja epidemiczna jest szczególnie trudna, dlatego od 27 lutego zaostrzamy zasady bezpieczeństwa w tym regionie. Zamykamy hotele, galerie handlowe, placówki kulturalne, a klasy I-III szkoły podstawowej powrócą do nauki zdalnej" - czytamy na rządowych stronach.

bEaeJgwT

Obostrzenia dotyczą też osób przyjeżdżających do Polski z Czech i Słowacji. "Ze względu na niepokojącą sytuację epidemiczną u naszych sąsiadów, od 27 lutego wszystkie osoby wracające z Czech i Słowacji zostaną skierowane na kwarantannę" - dodaje rząd.

Nowe obostrzenia. Obowiązek noszenia maseczek

Od 27 lutego obowiązkowe jest noszenie maseczek. Obowiązuje zakaz zakrywania ust i nosa przyłbicami, chustami, kominami biegowymi czy szalikami. Skąd taka decyzja rządu?

bEaeJgwZ

Według najnowszych ustaleń przyłbice nie stanowią ochrony przed transmisją wirusa. Chronią jedynie oczy, ale przez nos i usta nadal mogą przedostawać się patogeny. Z kolei maseczki zabezpieczają w 90 proc., dlatego są najlepszym rozwiązaniem w kwestii zasłaniania nosa i ust.

Nowe obostrzenia - lista

W całej Polsce (z wyjątkiem woj. warmińsko-mazurskiego) przedłużono dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 14 marca:

 • Hotele – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
 • Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
 • Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne.
 • Stoki otwarte.
 • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
 • Siłownie dalej zamknięte.
 • Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

Wyjątek stanowi województwo warmińsko-mazurskie, gdzie ze względu na trudną sytuację epidemiczną zaostrzamy zasady bezpieczeństwa od 27 lutego. Uczniowie klas I-III wrócą do nauki zdalnej, zamknięte zostaną:

 • hotele (wyjątkiem są hotele robotnicze),
 • galerie handlowe - z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii,
 • kina, teatry, muzea, galerie sztuki,
 • baseny i korty tenisowe.

bEaeJgxa
Zobacz także: Olsztyn strefą wyklętą? Prezydent miasta: chaos, tak nie powinno być
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEaeJgxu
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(2)
jagoda
3 miesiące temu
Nie mogę się już doczekać, aż większość się zaszczepi. To jest taka szansa, żeby to się w końcu skończyło. Ukończyłam Studium Pracowników Medycznych i Społecznych i ciągle w tym roku jest moje życie zawieszone, bo te branże w których chciałabym pracować są zamrożone. Myślę że nie ma więc na co czekać.
To cb
3 miesiące temu
Lobby maseczkowe tyranizuje naród