Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. ANA
|

Koronawirus na świecie. Chiny relatywnym zwycięzcą. Widać to w nowych danych

36
Podziel się:

Opublikowane w poniedziałek dane z Chin pokazują ożywienie w chińskiej gospodarce. Wprawdzie PKB w trzecim kwartale okazał się nieco gorszy od oczekiwań, ale na plus zaskoczyły zarówno wrześniowa produkcja przemysłowa jak i sprzedaż detaliczna. Chiny są relatywnym zwycięzcą obecnej sytuacji epidemicznej.

Koronawirus na świecie. Chiny relatywnym zwycięzcą. Widać to w nowych danych
(Flickr)

Wzrost gospodarczy w Chinach w trzecim kwartale wyniósł w ujęciu rocznym 4,9 proc. i był nieco niższy niż oczekiwania rynkowe (5,2 proc. rok do roku). Wynik jest lepszy niż w drugim kwartale (3,2 proc. rok do roku).

Lepsze od oczekiwań były za to wrześniowe dane o sprzedaży detalicznej (3,3 proc. rok do roku) i produkcji przemysłowej (6,9 proc. rok do roku). Pokazały one kontynuację ożywienia w chińskiej gospodarce.

- Jedną z przyczyn nieco słabszego od oczekiwań wzrostu PKB mógł być silny import, co stanowiłoby pozytywny czynnik biorąc pod uwagę ciągłe obawy o chiński popyt wewnętrzny – oceniają ekonomiści PKO BP.

Zobacz także: Piątka dla zwierząt. Firmy nie odpuszczą protestów

Ekonomiści PKO zwracają uwagę, że od początku roku chińskie PKB wzrosło o 0,7 proc., co oznacza, że Chiny zdążyły już odrobić straty wywołane spadkiem aktywności gospodarczej w kwartale. Dane wskazują, że Chiny są relatywnym zwycięzcą obecnej sytuacji epidemicznej.

- Po pierwsze skutecznie kontrolują rozwój epidemii, przez co jej wpływ na gospodarkę został radykalnie ograniczony. Po drugie dzięki strukturze gospodarki korzystają z tego, że ludzie w pandemii konsumują towary, a nie usługi – oceniają ekonomiści.

- Po trzecie, trwające ożywienie popytu zewnętrznego oznacza, że (przynajmniej w krótkim okresie) normalizować się będzie także ich pozycja w handlu międzynarodowym – dodają.

Również ekonomiści mBanku zwracają uwagę, że Chiny zdążyły już odrobić straty, a kwartał z lockdownem był "chwilową awarią”.

Źródło ożywienia

Struktura danych wskazuje, że tak jak w drugim kwartale głównym źródłem wzrostu aktywności gospodarczej w Chinach był sektor produkcyjny wspierany przez inwestycje infrastrukturalne będące częścią uruchomionego przez chiński rząd pakietu stymulacyjnego, to w trzecim kwartale odnotowano również wyraźne ożywienie popytu konsumpcyjnego, oceniają ekonomiści Credit Agricole.

- Co więcej, źródłem wyższej produkcji przemysłowej są już nie tylko inwestycje infrastrukturalne ale również coraz silniejszy popyt zewnętrzny będący efektem stopniowego ożywienia w światowym handlu - napisali w raporcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
Peter
3 lata temu
Za to w Krajach zachodnich ta "Awaria" trwa juz prawie 2 lata ciekawe
Nomad
3 lata temu
Uchroniła ich przede wszystkim Partia Komunistyczna uzbrojona w Narzędzia inwigilacji i kontroli obywatela. Gdyby w Europie był ustrój totalitarny jak w Chinach nie było by pandemii. Stąd rządzący w europie obrali taki właśnie kierunek i powolutku odbiera podstawowe prawa i wolności obywatelskie i to się właśnie dzieje
Marian Paźdzo...
4 lata temu
2 miliardy ludzi, kilkadziesiąt miast po kilkanaście milionów mieszkańców upchanych jak sardynki w puszcze i covid zaniknął od tak z dnia na dzień. Normalnie cuda Panie cuda :)
rafi
4 lata temu
dobrze ze odrobili! bo jak przyjdzie płacić im odszkodowanie......
Niedowiarek
4 lata temu
Nostradamus napisał - że III wojna światowa rozpocznie się chińską zarazą, która obejmie cały świat... Zawsze się z tego śmiałem... Teraz??? Hmm...
...
Następna strona