Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Koronawirus. Od czwartku na Słowacji będzie obowiązywać stan wyjątkowy

57
Podziel się:

Od 1 października na Słowacji będzie obowiązywać stan wyjątkowy w związku z drugą falą pandemii koronawirusa, z którą zmaga się ten kraj. Premier Słowacji Igor Matovic zapewnia, że ogłoszenie stanu wyjątkowego jest zgodne z konstytucją.

Koronawirus. Od czwartku na Słowacji będzie obowiązywać stan wyjątkowy
Koronawirus. Premier Słowacji Igor Matovic (po lewej) ogłosił stan wyjątkowy w związku z pandemią. (Getty Images, Omar Marques)

Stan wyjątkowy na Słowacji będzie obowiązywać od czwartku 1 października - podaje portal Pravda.sk. Premier Matovic poinformował obywateli o tej decyzji za pośrednictwem Facebooka.

Szef rządu napisał, że stan wyjątkowy będzie obowiązywać przez 45 dni. "Następnie zdecydujemy, czy go przedłużyć [czas trwania stanu wyjątkowego - red.], czy też wrócić do normalności" - napisał premier.

Powodem ogłoszenia stanu wyjątkowego jest druga fala koronawirusa i wiążąca się z nim zwiększona liczba zakażeń SARS-CoV-2. Ogłoszenie stanu wyjątkowego zalecił rządowi sztab kryzysowy.

Zobacz także: Zobacz: Koronawirus bije kolejny rekord. Rząd myśli o zaostrzeniu kar

Co to oznacza dla obywateli? W zorganizowanych imprezach masowych wziąć udział będzie mogło maksymalnie 50 osób. Dotyczy to także obrzędów kościelnych, wydarzeń kulturalnych oraz sportowych.

To kolejne ogłoszenie stanu wyjątkowego na Słowacji. Poprzednio ten stan trwał od 16 marca do 14 czerwca.

Portal Pravda zwraca uwagę, że stan wyjątkowy jest przewidziany w słowackiej konstytucji. W nagłych przypadkach państwo może, zgodnie z ustawą, ograniczyć podstawowe prawa i wolności w niezbędnym zakresie, na nie więcej niż 90 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
Ślązak teraz ...
2 lata temu
Słowacy są mądrzy. Polacy są głupi.
PiS
2 lata temu
To atak na chrzescijanskie wartości Europy na kościół i rodzinę.
Klo
2 lata temu
Kraśnika strefa wolna od tlenu
Artur
2 lata temu
Niech Będzie Pochwalony Jezus Chrystus. Odprawiajcie Nabożeństwo Pięciu Pierwszych Sobót Miesiąca jako wynagrodzenie składane Niepokalanemu Sercu Maryi. Prosiła o nie Maryja w Fatimie i w Pontevedra. Warunki jakie muszą być spełnione w ramach tego Nabożeństwa to niżej wymienione warunki: 1. Spowiedź w pierwszą sobotę miesiąca (do spowiedzi należy przystąpić z intencją zadośćuczynienia za zniewagi wobec Niepokalanego Serca Maryi - w kolejne pierwsze soboty można przystąpić do spowiedzi w intencji wynagrodzenia za jedną z pięciu zniewag, o których mówił Jezus; można wzbudzić intencję podczas przygotowywania się do spowiedzi lub w trakcie otrzymywania rozgrzeszenia). 2. Komunia Święta w pierwszą sobotę miesiąca. Po przyjęciu Komunii Św. należy wzbudzić intencję wynagradzającą. 3. Różaniec wynagradzający w pierwszą sobotę miesiąca. Należy wzbudzić na początku intencję wynagradzającą, powiedzieć Matce Najświętszej, że będziemy się modlić, by ratować grzeszników i dać dowód miłości do swej Matki. Jeśli modlimy się prywatnie, spróbujmy to zrobić własnymi słowami. 4. Piętnastominutowe rozmyślanie nad tajemnicami różańcowymi w pierwszą sobotę miesiąca. Chodzi o 15 minut rozmyślania o ściśle określonej przez niebo tematyce: mamy pochylić się nad jedną (lub kilkoma) z tajemnic różańca (dowolną tajemnicą, również nowymi tajemnicami światła). Wzbudźmy intencję wynagradzającą za grzeszników, którzy nie chcą słuchać Matki Najświętszej ani być Jej dziećmi, którzy okazują Maryi obojętność, a nawet Ją nienawidzą i wiele czynią, by pomniejszyć Jej chwałę. Duszom, które w ten sposób starają się mi wynagradzać – mówi Matka Najświętsza – obiecuję towarzyszyć w godzinie śmierci ze wszystkimi łaskami potrzebnymi do zbawienia.
on1
2 lata temu
Falę to oni mieli na Dunaju;-)
...
Następna strona