Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Rekordy zakażeń. Jak wygląda sytuacja u naszych sąsiadów? (WYKRESY)

486
Podziel się:

Koronawirus atakuje coraz silniej, w Polsce bijemy rekordy dziennych zakażeń. Jak to wygląda u naszych sąsiadów? Najgorzej jest w Czechach, cztery razy mniej obywateli, a liczba zakażeń na tym samym poziomie. Nie lepiej na Litwie czy Ukrainie.

Rekordy zakażeń. Jak wygląda sytuacja u naszych sąsiadów? (WYKRESY)
Koronawirus. Polska otoczona pandemią, rekordy zakażeń u naszych sąsiadów (Getty Images, SOPA Images)

Z danych na 29 września wynika, że w Polsce mamy 1326 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, łącznie to 89 962 od początku pandemii. Patrzymy po naszych sąsiadach, znacznie gorzej jest w Czechach i na Ukrainie.

Czechy liczą nieco ponad 10,6 mln obywateli, czyli blisko cztery razy mniej niż Polska, a liczba nowych zakażeń z ostatniej doby to 1287. Czyli tak, jakby w Polsce dziennie przybywało ponad 4 tys. chorych.

Czeski rząd najprawdopodobniej wprowadzi w związku z pandemią koronawirusa stan wyjątkowy. Agencje cytują czeskiego premiera, który zapowiedział, że stanie się to w środę. Tego samego dnia decyzję o ewentualnym wprowadzeniu takiego rozwiązania ma podjąć także rząd Słowacji.

Zobacz także: Obejrzyj: Ponowne zamrożenie gospodarki? "Nie zachęcam"

Na Słowacji ostatniej doby odnotowano 231 nowych przypadków COVID-19 (w kraju tym żyje 5,4 mln obywateli). Ostatni tydzień to średnio 400 nowych przypadków dziennie.

Nie lepiej jest na Litwie. Najnowsze dane mówią o 105 nowych przypadkach koronawirusa, a łączna liczba zachorowań zbliża się do 4,6 tys.

To może nie robić wrażenia, ale kraj liczy zaledwie 2,8 mln obywateli. Gdyby porównać to z Polską, to tak jakby u nas odnotowywano ponad 1400 przypadków dziennie.

Ostatnio Litwa wprowadziła obowiązkową kwarantannę dla osób powracających z Polski.

Niechlubne rekordy zakażeń padają także na Ukrainie, którą zamieszkuje niewiele więcej osób niż Polskę (ok. 42 mln). 3627 przypadków tylko ostatniej doby, co było drugim wynikiem od początku pandemii. Rekord padł 25 września i były to 3833 zachorowania jednego dnia.

Mimo to Ukraina zniosła zakaz wjazdu obcokrajowców na swoje terytorium. – Od poniedziałku 28 września cudzoziemcy mogą wjeżdżać na Ukrainę, zakaz przestał obowiązywać o północy – oznajmił Andrij Demczenko, rzecznik ukraińskiej Straży Granicznej.

Jak dodał, obecnie nie ma sprecyzowanych wymagań wobec obcokrajowców dotyczących konieczności poddania się samoizolacji przy wjeździe na Ukrainę.

Z sytuacją - w porównaniu - świetnie radzą sobie Niemcy. Kraj ten liczy 83 mln ludności, a dane za ostatnią dobę mówią o 1192 nowych przypadkach koronawirusa.

U zachodniego sąsiada, podobnie jak w Polsce, stawia się na przywracanie obostrzeń lokalnie, w miejscach, gdzie zachorowań przybywa najwięcej, gdzie pojawiają się nowe ogniska wirusa.

Na całym świecie odnotowano już blisko 33,5 mln osób zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2, z czego wyzdrowiało już ponad 23 mln osób. Ostatnio ta smutna liczba, dotycząca zgonów, globalnie przekroczyła 1 mln.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(486)
Gidkv
4 lata temu
Patrzcie na siebie, nie na sąsiadów.
tt
4 lata temu
No i po co? Szwecja nic nie zrobiła, a ilość podobna jak u nas. Jedyni, którzy nie szaleją w jedną albo drugą stronę. Nie wprowadzają stanu wyjątkowego, wojennego, nie twierdzą, że wirus w odwrocie, i podobno już maleje. (taka errata :)
tt
4 lata temu
No i po co? Szwecja nic nie zrobiła, a ilość podobna jak u nas. Jedyni, którzy nie szaleją w jedną albo drugą stronę. Nie wprowadzają stanu wyjątkowego, wojennego, nie twierdzą, że wirus w odwrocie i podobno już maleje.
xD
4 lata temu
W Szwecji spada właśnie dlatego, że nie panikowała.
ela
4 lata temu
Przypadkiem sraczki nie dostaliście . Mało kto wam ufa, ponieważ chcecie przez strach wprowadzić ideologię komunistów. Jestescie za usługach diabła zamiatającego długim ogonem, na całym swiecie
...
Następna strona