Koronawirus. Polscy medycy będą mogli wrócić do Niemiec, wynika z rządowego rozporządzenia
Lekarze, pielęgniarki czy pracownicy domów opieki społecznej, którzy dojeżdżają do pracy w Niemczech czy Czechach, nie będą już musieli przechodzić w Polsce 14-dniowej kwarantanny. Tak wynika z nowego rządowego rozporządzenia.
Medycy i pracownicy domów opieki społecznej, którzy mieszkali w Polsce, ale pracowali w Niemczech czy Czechach, musieli do tej pory przechodzić 14-dniową kwarantannę po powrocie do kraju.
Oznaczało to, że musieli albo zrezygnować z pracy na pewien czas - lub wyjechać za granicę i nie wracać do swoich rodzin w kraju.
Jednak obowiązek przechodzenia kwarantanny dla medyków zniknął z nowego rozporządzenia, które zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Weszło w życie w momencie publikacji, czyli 16 maja.
Protest w Warszawie. "Przyjechałam po pracę i chleb". Obejrzyj wideo:
Zgodnie z decyzją rządu, po przekroczeniu granicy, trzeba odbyć obowiązkową kwarantannę. Na początku maja rząd jednak ustanowił wyjątek - kwarantanna nie dotyczyła już tych, którzy pracują po drugiej stronie granicy. Rząd jednak wtedy zastrzegł, że kwarantanna ciągle będzie dotyczyła medyków oraz pracowników domów opieki społecznej. Przedstawiciele rządu tłumaczyli, że w takich miejscach ciągle zagrożenie zarażeniem jest największe.
Medycy wielokrotnie protestowali przeciwko tym zasadom. W money.pl opisywaliśmy też lekarza, który mieszka na stałe w niemieckim Görlitz, ale pracuje w szpitalu po polskiej stronie. - Nie mogę uwierzyć, że nie chcą mnie wpuścić do kraju, w którym tak bardzo brakuje medyków - opowiadał pod koniec kwietnia medyk.
Obowiązek kwarantanny po powrocie do kraju nie obowiązuje również niektórych kierowców, pracowników kolei, marynarzy oraz członków misji dyplomatycznych.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.