Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus spowolni gospodarkę USA. Policzyli, jak zmieni się PKB przez 10 lat

Na pandemii koronawirusa Stany Zjednoczone stracą w ciągu dekady niemal 8 bilionów dolarów, które w normalnych warunkach trafiłyby do gospodarki. Tak wynika z nowej prognozy ekonomistów z Biura Budżetu Kongresu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Amerykańska gospodarka przez koronawirusa będzie rozwijała się wolniej.

Biuro Budżetu Kongresu (amerykański skrót: CBO) właśnie uaktualniło swoje prognozy gospodarcze dla USA do 2030 roku. Biuro szacuje, że w ciągu 10 lat do gospodarki nie trafi 7,9 biliona dolarów, które miały zasilić amerykański PKB według styczniowych, a więc jeszcze nieuwzględniających pandemii, prognoz. Tym samym prognoza rozwoju skurczyła się o 3 proc.

Wszystko to oczywiście efekt szalejącej w Stanach pandemii koronawirusa. Wzrost gospodarczy USA zostanie przyhamowany, bo ludzie ograniczą wydawanie pieniędzy na zakupach, a część firm będzie musiała zamknąć działalność - tłumaczą ekonomiści z CBO.

Straty dla gospodarki byłyby jeszcze większe, gdyby nie wprowadzone przez USA programy pomocowe. Na wsparcie gospodarstw domowych i przedsiębiorstw amerykańska administracja przeznaczyła ponad 2 biliony dolarów.

Obejrzyj też: Dwa scenariusze dla gospodarki. Optymistyczny mówi o płytkiej i krótkiej recesji

W planach jest kolejna transza pomocy. Na razie wielki program zaproponowali Demokraci. Pakiet był wart ponad 3 biliony dolarów, ale nie zdobył większości głosów w Kongresie.

Republikanie, którzy są tam w przewadze, zapowiedzieli swój program. Jego szczegóły mają być znane w ciągu miesiąca.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-06-2020

Stop WHO, Stop bill gAIDS !Już dość tego cyrku! 6 Czerwca 2020, Warszawa - ogólnoświatowy protest przeciwko przymusowi szczepień. Człowiek powinien mieć wybór czy chce się … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)