Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus uderza w apteki. Co czwarta staje się nierentowna

Średnio apteki są zadłużone na ponad 40 tys. złotych, choć zadłużenie śrubujących rekord wynosi nawet 2,9 mln złotych. Łącznie 2,6 tys. aptek, które znalazły się Krajowym Rejestrze Długów, jest winnych 107,9 mln złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flikr)
Co czwarta apteka na rynku staje się nierentowna.

W KRD ponad 87 proc. to apteki działające jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Pozostałe natomiast to punkty prowadzone przez spółki prawa handlowego - podaje "Rzeczpospolita", która informuje o problemie.

Prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki wskazuje na dwie przyczyny takiego stanu rzeczy. Pierwszym jest fakt, że mikroprzedsiębiorcom trudniej utrzymać płynność finansową. Na ich problemy składa się m.in. lokalizacja, gdyż punkty w galeriach handlowych i w kurortach wypoczynkowych najczęściej są zarezerwowane dla sieci.

- Problemem jest też zbyt duże zagęszczenie aptek. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na jedną aptekę przypada średnio 2,6 tys. osób, a średnia dla UE to 4,3 tys. mieszkańców. Trudno się więc przebić, a do tego dochodzą niskie marże - dodaje Łącki, cytowany przez "Rz".

Zobacz też: Czas na reformy? Balcerowicz: polityka PiS wyrządziła szkody milionom ludzi

Natomiast dane polskiej firmy analitycznej PEX PharmaSequence wskazują, że apteki w majowe tygodnie odwiedziło ok. 5 mln klientów mniej niż przed pandemią koronawirusa.

Problemem też jest kurczący się segment leków refundowanych. Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w rozmowie z "Rz" wskazuje, że w ciągu ostatniej dekady od wejścia w życie ustawy refundacyjnej, rynek wzrósł o 26 proc. Jednak segment leków refundowanych zmalał o 5 proc.

Doprowadza to do tego, że co czwarta apteka w Polsce jest nierentowna. Z tym problemem boryka się 26 proc. aptek sieciowych i 23 proc. niesieciowych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-05-2020

Sebaptek jest za dużo, w dodatku ludzie zaczęli kupować przez internet. Cena jednego suplementu w aptece 40 zl, internet 25 zl. Ludzie patrzą teraz do … Czytaj całość

26-05-2020

oneaptek jak psow sie namnozylo a kazda chce pracowac od 7 do 15 a nocne dyzury kto wezmie nieroby

26-05-2020

XYZATO nie koronawirus, a ciągłe zmiany przepisów w wykonaniu pissowców.

Rozwiń komentarze (8)