Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus. Unia Europejska zawiesza dostawę maseczek z Chin po piśmie Łukasza Szumowskiego

Unia Europejska zawiesiła dostawę 10 mln maseczek ochronnych z Chin - informuje Associated Press. To reakcja na zgłoszenia przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz przez Holandię faktu, że maseczki z poprzedniej dostawy nie spełniają europejskich standardów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Komisja Europejska zareagowała po piśmie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

"To bardzo ważne by powiadomić o wynikach naszych badań wszystkie państwa członkowskie, aby nie narażać medyków na niepotrzebne ryzyko, bo maski nie chronią przed koronawirusem" - pisze minister Szumowski.

Komisja nie pozostała głucha na doniesienia z Polski oraz Holandii, gdyż ten kraj również zgłosił ten sam problem.

Zobacz też: Afera maseczkowa. "Cały sprzęt będzie poddawany testom"

- Zdecydowaliśmy się zawiesić przyszłe dostawy tych maseczek - powiedział rzecznik europejskiej komisji ds. zdrowia Stefan De Keersmaecker, cytowany przez Associated Press. - Zobaczymy, jakie działania należy podjąć, jeśli rzeczywiście występuje problem z jakością tych maseczek - dodał. To oznacza, że do Unii wstrzymana zostanie dostawa 10 mln maseczek z Chin.

De Keersmaecker potwierdził, że zapas maseczek został zakupiony za sprawą funduszu unijnego. Dlatego też zapowiedział, że jeśli "zajdzie taka potrzeba", strona europejska podejmie "niezbędne kroki prawne".

To nie pierwsza afera z maseczkami, jaką ujawniono w ciągu ostatnich dni. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", resort zdrowia wydał 5 mln złotych na maseczki z Chin, zakupione za pośrednictwem przedsiębiorcy z Zakopanego, który miał być znajomym Łukasza Szumowskiego i jego brata, co, jak pisze "GW", ułatwiło mu zawarcie umowy z ministerstwem.

Okazało się, że maseczki nie spełniają norm i nie mogą być bezpiecznie stosowane przez personel medyczny. Ministerstwo najpierw domagało się zwrotu pieniędzy, a w środę zawiadomiło prokuraturę. Łukasz Szumowski, pytany o to, czy jego znajomość z zakopiańskim przedsiębiorcą miała wpływ na umowę zapewniał, że każdy kontrahent kierowany jest na tę samą, transparentną drogę i żaden nie jest traktowany w szczególny sposób.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-05-2020

stefanale takie same maseczki które pis sprowadził z chin antonowem, gdzie na lotnisku zęby do kamer suszyli politycy pisu to już spełniają europejskie … Czytaj całość

15-05-2020

Grodzki- lepszy byłby , aaaa ?Skąd ta nienawiść z rana u Po-wców , którzy takim jadem jada na ministra zdrowia. Wlelibyście prof. Grodzkiego , pewnie?

15-05-2020

olaMiałam go za jedynego przyzwoitego z tej całej pisowskiej bandy...niestety to samo dno!

Rozwiń komentarze (64)