Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. Epidemia uniemożliwi podwyżkę płacy minimalnej

427
Podziel się

PiS obiecywał skokowy wzrost płacy minimalnej. W tym roku podniesiono ją do 2,6 tys. zł, w przyszłym miało być 3 tys. a w 2024 - 4 tys. zł. Pandemia koronawirusa prawdopodobnie plan ten uniemożliwi.

Prawdopodobnie podwyżka płacy minimalnej w przyszłym roku nie będzie możliwa.
Prawdopodobnie podwyżka płacy minimalnej w przyszłym roku nie będzie możliwa. (Shutterstock.com, Shutterstock/Firma V)
bDzSYjsR

212 mld zł ma pochłonąć plan antykryzysowy na skutki epidemii koronawirusa. Mimo dodatkowych wydatków rząd zapewnia, że transfery socjalne, jak 500+, program "Dobry Start" czy 13. emerytura będą wciąż wypłacane. Co jednak z zapowiadanymi na kolejne lata podwyżkami pensji minimalnej?

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", powołująca się na swoje źródła w PiS, podwyżka płacy minimalnej do 3 tys. zł w przyszłym roku i 4 tys. w 2024 jest nierealna.

bDzSYjsT

Podniesienie płacy podstawowej to dodatkowe obciążenie dla firm, które w obecnej sytuacji mają poważne kłopoty. PiS boi się nie tylko gwałtownego wzrostu bezrobocia przez epidemię koronawirusa, ale i upadku firm.

Zobacz także: Koronawitus. Pakiet pomocowy dla firm. Premier: "Gwarancje kredytowe i płynność"

Rozmówca "GW" porównuje obecną sytuację z kryzysem 2008 r. - Niektóre branże – jak turystyczna, hotelarska, transportowa - całkowicie zaprzestały sprzedaży. Pozostałe notują spadki obrotów. W tej sytuacji nie można na firmy nakładać nowych obowiązków - mówi "Wyborczej" jeden z polityków PiS.

bDzSYjsZ

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDzSYjtu
KOMENTARZE
(427)
Polon
10 miesięcy temu
A gdzie te miliardy wpływów do budżetu? te dobra odebrane mafiom vatowskim? ten zrównoważony budżet? nie ma, a wielu naiwnych wyznawców kaczyzmu dalej żyje w matrixie.
JOKER 5
10 miesięcy temu
jak pokazujecie tego 162 cm co doprowadził kraj nad przepaść a teraz się schował to wyborcy powinni wiedzieć z jakim nieudacznikiem mamy do czynienia
logiczny
10 miesięcy temu
Panie Prezesie a czymu bo nie wierze , że taki strateg nie wiedzioł jak to działo ;))) Brak wiedzy i umiejętności to nowa nazwa dla waszej brygady remont ;(
bDzSYjtv
bajdek
10 miesięcy temu
to już nie wina Tuska? teraz koronawirus będzie winny wszystkiego z czego PIS się nie wywiąże...
Krakowianin.
10 miesięcy temu
Koronawirus PIS sprowadzi na ziemię i to dosłownie a tłum potrafi być nie do zatrzymania. Kaczyński spółka ZOO, nie już teraz kupują bilety do San Escobar. Kupowali swoją popularność i głosy wyborców za narodu pieniądze a teraz zastanawiają się skąd wziąć kasę. Kwota 212 mld to totalna fikcja o czym każdy ekonomista i nie tylko wie. Państwa Europy Zachodniej walczą z Covid-19 poprzez ogromne środki z własnych rezerw na czarna godzinę a my z czego z tego zera. Jakoś nie zauważyłem, żeby ostatnich czterech latach Polska miała nadwyżkę budżetową. Ale przez te 4 lata przepuściliście lekka ręką na programy by mniej pracować. Kobiety z czwórką dzieci zwalniały się z pracy i chętnie za 500 plus oddały na Was swój głos. Emeryci zaś zamiast jeszcze pracować to zafundowaliście wcześniejszą emeryturę a także trzynaste i jak Prezydent zapewniał będą czternaste, piętnaste emerytury. Prawda skądinąd jest zupełnie inna, otóż pomoc rzeczywista rządu Polskiego to ok. 60 mld, reszta z tych 212 mld to odroczenia, gwarancje bankowe itd, zatem żadne cuda. Prezes Glapiński opowiadał o bogactwie Narodowego Banku Polskiego jakbyśmy byli Saudyjczykami i spali na złożach ropy, choć i dzisiaj zapotrzebowanie drastycznie spadło. Zapewniał, że bank posiada niewyczerpalne źródła gotówki, lecz skąd. Prawdopodobnie z drukarni co przełoży się na gigantyczna inflację, oblegacie państwowe, które skupuje narodowy będą warte 3 gr. Inflacja skoczy do przedziału dwucyfrowego. Koncerny sobie poradzą bo zasoby gotówki maja gigantyczne ale małe rodzinne firmy ? Bankructwo będzie odmieniane we wszystkich przypadkach a współtwórca tego kryzysu, chowa się przed społeczeństwem i nakazuje pani Marszałek Witek, panu Premierowi a także panu Prezydentowi walczyć w nieuczciwy sposób o władzę Prezydencką. To nie jest stosowne zachowanie przedstawicieli strony rządzącej w tej gigantycznie trudnej dala całego społeczeństwa traumie. To jest zabawa we wstrętna polityką, która nie ma nic wspólnego z empatią wobec tysięcy ludzi potrzebujących pomocy i wreszcie to nie jest gra Fair play wobec reszty kandydatów. Ludzie to wszystko przetrzymają co prawda będzie nas mniej ale nigdy nie zapomnimy o pandemii Koronawirusa i o Kaczyńskim. Za rok czy dwa szczepionka zapewne się znajdzie na Koronowirus ale znajdą się również siły w państwie Polskim, które pociągną do odpowiedzialności wszystkich tych co lekceważąco kupowali sobie ludzi do głosowania. Panie Kaczyński niech pan odda Austriakowi te 50 tyś zł i zapomni o dwóch wieżowcach w centrum Warszawy, Niech pan ze swoją szeroką świtą przygotuje się na dożywotnie wakacje na koszt państwa. Powodzenia.
...
Następna strona