Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus w Polsce. Kontrole graniczne przedłużone o miesiąc

Do 12 czerwca przedłużone zostały kontrole na granicy. Oznacza to, że o miesiąc dłużej będzie można przekroczyć granice z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją wyłącznie w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą także obecne w ruchu morskim oraz lotniczym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Kontrole na granicy będą przedłużone do 12 czerwca (zdjęcie ilustracyjne).

Nowelizację przedłużającą kontrole graniczne o 30 dni podpisał minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Dotychczasowo bowiem kontrole miały trwać do 14 maja. Obecnie - do 12 czerwca.

"Na przejściach granicznych – zarówno na granicy wewnętrznej, jak i zewnętrznej – przy wjeździe do Polski utrzymane zostają ograniczenia dla cudzoziemców. Są one związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa" - czytamy w komunikacie. Istnieje jednak szereg wyjątków od tej zasady.

Do Polski wciąż wjechać mogą obywatele polscy, dzieci obywateli polskich, osoby posiadających Kartę Polaka, oraz osoby, które mają prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę. Ponadto granicę przekroczyć mogą także ci, którzy przewożą zawodowo osoby.

Zobacz też: Branża targowa i eventowa stoi. "Nawet 100 tys. osób straciło pracę albo jest na postojowym"

Kontrole graniczne wprowadzone zostały w Polsce od 15 marca w związku z rozprzestrzeniającym się w kraju i w Europie koronawirusem SARS-CoV-2. Początkowo miały one obowiązywać do 24 marca, jednak pandemia nie odpuszcza. Dlatego też kontrole są stale przedłużane.

"W związku ze stale utrzymującym się zagrożeniem koronawirusem, Polska skorzystała obecnie z art. 25 ust. 1 kodeksu granicznego Schengen. Zgodnie z tym przepisem w przypadku zaistnienia poważnego zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego państwo członkowskie może wyjątkowo przywrócić kontrolę graniczną na granicach wewnętrznych, na ograniczony okres nieprzekraczający 30 dni lub na okres przewidywalnego istnienia tego poważnego zagrożenia, jeśli przekracza on 30 dni" - czytamy w komunikacie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-05-2020

CoronavirusCo z kwarantanna dla wracających z nl?

13-05-2020

krzysusunac kwarantanne !

13-05-2020

LolCo z kwarantanna dla wracających z Austrii?!!!!!!!!!!!

Rozwiń komentarze (11)