Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. Kwarantanna w firmie kurierskiej, chorzy na weselu i komunii

169
Podziel się:

Infekcje w oddziale międzynarodowej firmy kurierskiej, chorzy w kościele, szpitalach i na weselach. Do tego chory jeden z kasjerów sklepu budowlanego. W ostatnim czasie pojawiły się w Polsce nowe ogniska koronawirusa.

Koronawirus w Polsce rozwija się w ogniskach. Tak wygląda ich mapa w tej chwili
Koronawirus w Polsce rozwija się w ogniskach. Tak wygląda ich mapa w tej chwili (PAP)

314 nowych zakażeń, 30 ofiar koronawirusa - to bilans wirusa w Polsce z czwartek. W sumie liczba chorych pacjentów przekroczyła 31 tys.

W województwie mazowieckim w tej chwili służby mają zdiagnozowane dwa istotne ogniska choroby. Jednym jest oddział firmy kurierskiej w Sochaczewie. Chorych jest 46 pracowników, kolejnych 311 jest objętych kwarantanną.

Warto przy okazji podkreślić, że oddział DHL Supply Chain w Sochaczewie - a to właśnie tam wykryte jest ognisko - nie dostarcza przesyłek bezpośrednio do klientów. Zamówionych ubrań, elektroniki lub innych przedmiotów nie doręczają pracownicy, którzy mają styczność z chorymi lub osobami w kwarantannie. DHL Supply Chain jest firmą odpowiedzialną za łańcuch dostaw np. pomiędzy dużymi przedsiębiorcami i za magazynowanie.

Zobacz także: Tarcza finansowa będzie przedłużona?

"Bezwzględnie stosujemy się do zaleceń odpowiednich służb sanitarnych" - zapewnia firma w specjalnym komunikacie. Podkreśla, że testy są i będą wykonane "wszystkim pracownikom pracującym w magazynie w Sochaczewie".

Drugie ognisko choroby w województwie mazowieckim jest w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. To placówka, która miała problemy już wcześniej. Teraz wirus pojawił się na oddziale wewnętrznym i oddziale nadciśnienia tętniczego. Służby zdiagnozowały 7 pacjentów z koronawirusem. Wszyscy zostali już przeniesieni w inne miejsca.

Inne ogniska są np. w województwie dolnośląskim. Problem jest w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Powiatowe Centrum Zdrowia w Kowarach. Tu zakażonych jest 25 osób. Z tego 2 osoby to pracownicy, 23 osoby to pacjenci placówki.

Ogniska są też zdiagnozowane w województwie łódzkim. Problem dotknął samą Łódź, a konkretnie Szpital Zakonu Bonifratrów. Wciąż ognisko choroby występuje w zakładach produkujących lody i mrożonki w powiecie pajęczańskim. Tutaj liczba chorych wynosi około 60 osób, choć badania całej załogi wciąż trwają.

A zaczęło się od problemów zdrowotnych jednej z pracownic firmy z Działoszyna. Zgłosiła się do lekarza z objawami podobnymi do grypy. To jednak nie była grypa, a właśnie koronawirus. W efekcie zamknięte zostały parki, boiska, a sanepid mocniej zaczął kontrolować lokalne targowiska.

Inne ognisko w województwie łódzkim jest w szpitalu wojewódzkim. Zakażonych jest tam niemal 100 osób. Kolejne ognisko jest w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Tu według ostatnich danych zakażonych jest 50 osób.

Ogniska wirusa pojawiły się również na kilku weselach. Weselnicy, którzy bawili się w ubiegłym tygodniu w Kotfinie, mają dziś pozytywny test na obecność wirusa. Służby wykryły go u 18 osób. Na liście gości było w sumie 130 osób. Inspektorzy z Opoczna, którzy badali sprawę, zdradzili, że niektóre osoby przyszły na wesele… z objawami takimi jak złe samopoczucie czy kaszel.

Weselnicy są również chorzy w Olsztynie. Brali oni udział w przyjęciu w innym województwie, do domu wrócili z koronawirusem. - Wesela odpowiadają za marginalną liczbę zakażeń w całej Polsce - mówi money.pl Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - Nie jest to liczba, która wskazywałaby i sugerowała, że konieczne jest odchodzenie od dotychczasowych zasad organizacji wesel. Nie ma decyzji, by się cofać - mówi. Przyznaje jednak, że kilku chorych pojawiło się też na imprezie komunijnej.

Chorzy są również we wsi Domaszno (również w województwie łódzkim). Tutaj zachorował ksiądz, a wraz z nim kilku parafian. Chorzy pojawili się w rodzinie ministranta, ale również u rodzin, które do kościoła nie chodziły w ostatnim czasie. Służby z regionu sprawdzają również osoby, które odwiedzały klub seniora w Opocznie. Wśród kilku seniorów pojawił się koronawirus, wszyscy są sprawdzani.

Jak informuje Wirtualna Polska, zakażenie koronawirusem potwierdzono u kasjera marketu budowlanego Leroy Merlin w Tarnowie. Najprawdopodobniej źródłem zakażenia było ognisko wirusa w gminie Tuchów, a konkretnie klasztor redemptorystów. Zachorowało w sumie niemal 90 osób.

Inne niewielkie ognisko powstało w Toruniu. Tutaj chorych jest kilkunastu pracowników zakładu odzieżowego.

Cały czas największym ogniskiem wirusa w Polsce jest Śląsk - to tutaj występuje najwięcej przypadków. Chorych jest 11 tys. osób. Warto dodać, że drugie na liście jest województwo mazowieckie, które jest o milion osób liczniejsze. Tutaj chorych jest 4,5 tys. osób.

Warto jednak zauważyć, że Mazowsze nie ma w skali całego kraju dużych problemów. W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców więcej chorych jest na Śląsku (252 infekcje na 100 tys. mieszkańców), ale również w Łódzkiem (105 chorych na 100 tys. mieszkańców), Dolnym Śląsku (96 chorych na 100 tys. mieszkańców). Mazowsze tymczasem to 83 chorych na 100 tys. osób.

Najmniej chorych w tej chwili jest w województwie lubuskim i warmińsko-mazurskim. To 14 infekcji na 100 tys. mieszkańców.

- Jeśli pojawiają się pierwsze przypadki zakażeń, tak w kopalniach, jak i w zakładzie produkcyjnym, od razu podejmowana jest decyzja o poddaniu kwarantannie wszystkich osób, które miały kontakt z zakażonym - tłumaczy Wojciech Andrusiewicz. - Jeżeli w danej firmie prowadzona jest praca zmianowa, najczęściej testowane odrębnie są poszczególne zmiany pracowników. W ten sposób możemy odseparować cześć załogi i zapewnić kontynuowanie produkcji, o ile taka możliwość istnieje - wyjaśnia.

Jak zaznacza, testowane w sumie jest jednak całe przedsiębiorstwo. - Często testy prowadzone są w dwóch turach. Druga, prowadzona po kilku dniach, obejmuje wszystkich, którzy mieli wcześniej wynik ujemny. W ten sposób jesteśmy pewni, że w danej firmie nie ma więcej zakażonych - mówi.

gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(169)
emerytka
2 lata temu
Przestancie ludzi straszyc !!!!!!!!! Nie ma tragedi . Ludzie umieraja z roznych powodow i chorob. Czas naprawiac SLUZBE ZDROWIA Bo to jest Pilne!!!
xxx
2 lata temu
Nie można nazywać Dhl Supply Chain firmą kurierską nawet po sprostowaniu w dalszej cześci artykułu. Firma jest dywizją globalnej firmy DHL i nie ma nic wspólnego z dywizjami firmy odpowiedzialnymi za paczki. Dhl Supply Chain zajmuje się stricte logistyką kontraktową i działalnością outsourcingową. Tytuł artykułu ewidentnie jest nieadekwatny.
Mis
2 lata temu
Ludzie sami sa winni a potem ze to wina rządu bo nic nie robi
Jacek
2 lata temu
30 osób. To nie jest czasem rekord do tej pory? Jakoś nikt tego nie odnotował.
Doris
2 lata temu
I bardzo dobrze niech się całą polska zarazi ale wtedy będzie za późno a niech np się rodzice małych dzieci zaraza i co wtedy z dziećmi? O tym nie myślą
...
Następna strona