Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus w Polsce. UOKiK przyjrzy się cenom żywności i produktów higienicznych

Wzrost cen spowodowany kryzysem epidemiologicznym czy wykorzystywanie sytuacji przez sprzedawców? Prezes UOKiK powołał zespół, który przyjrzy się wzrostom cen żywności i produktów higienicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Tomasz Chróstny, prezes UOKiK (Fot: Jan Bielecki/East News)

Specjalny zespół złożony z pracowników UOKiK oraz Inspekcji Handlowej ma monitorować ceny w internecie oraz w sklepach stacjonarnych. Wszystko przez sygnały o windowanych cenach.

– Epidemia koronawirusa to trudny czas dla nas wszystkich. Niestety, niepokój społeczny wywołany fałszywymi informacjami sprzyja też nieuczciwym działaniom przedsiębiorców. W efekcie wprowadzają oni w błąd, informując, że ich produkty chronią przed chorobą lub wielokrotnie zawyżają ceny - przyznał Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki przedstawili zarys rozwiązań, które mają ratować polską gospodarkę przed skutkami koronawirusa
Pakiet pomocowy dla firm. Pensje części Polaków w modelu 40-40-20

- Docierają do nas sygnały o rażącym podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych i artykułów higienicznych. Podjąłem decyzję o powołaniu specjalnego zespołu w urzędzie, który będzie monitorował ceny. Jeśli praktyki zostaną potwierdzone, podejmiemy dalsze działania ograniczające tego typu negatywne zachowania – dodaje prezes UOKiK.

Urzędnicy sprawdzą czy nie pojawiły się przypadki nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej w sektorze rolno-spożywczym w odniesieniu do małych i średnich firm, których umowy na dostawę produktów mogą nie być respektowane.

Koronawitus. Pakiet pomocowy dla firm. Premier: "Gwarancje kredytowe i płynność"

– Działamy efektywnie, aby przeciwdziałać wprowadzaniu konsumentów w błąd i wykorzystaniu ich przez nieuczciwych przedsiębiorców. Dzięki współpracy z Allegro, które wykazało się odpowiedzialną postawą, wyeliminowano ponad 50 tysięcy ofert produktów mających rzekomo pomóc w walce z koronawirusem. Dostajemy również skargi na sprzedawanie podstawowych produktów na marżach naruszających zasady współżycia społecznego. Wiele osób próbuje wykorzystać obecną sytuację biznesowo - nie może być jednak mowy o zarabianiu na strachu obywateli – dodaje Tomasz Chróstny.

Jak wskazuje UOKiK, niewykluczone, że zostaną wprowadzone zmiany w przygotowywanej specustawie dającej uprawnienia do egzekwowania i penalizowania sytuacji wykorzystywania strachu przed chorobą do zawyżania cen produktów. Urząd zakłada jednak możliwość pojawienia się dodatkowych mechanizmów sankcyjnych względem przedsiębiorców nadużywających swobody ustalania cen.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-03-2020

PRAWDAw kapitaliźmie każdy ma prawo kupić tanio i sprzedać drogo - nie dajcie sobie wmówić inaczej

19-03-2020

ZKYRPrzy Pisowskim druku pustego pieniądza ceny muszą rosnąć. Żadna inspekcja robotniczo - chłopska tego nie powstrzyma.

19-03-2020

AndrzejGdy klient zgłosi że cena jest wyższa to sklep powinien zapłacić milion na początek. Nie podporządkuje 2 miliony i tak do skutku. Koronawirus jest … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (12)