Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus. Wakacje nad ciepłym morzem wciąż niepewne, ale nie są też zupełnie wykluczone

1
Podziel się

Odmrożenie turystyki zagranicznej w te wakacje wciąż stoi pod ogromnym znakiem zapytania. Kraje wciąż przedłużają zalecenia unikania wyjazdów turystycznych, ale jednocześnie są i takie, które już zachęcają turystów, by odłożyli strach.

Tak wyglądają prawie wszystkie lotniska europejskie. Nie ma pewności, czy w tym roku zapełnią się turystami
Tak wyglądają prawie wszystkie lotniska europejskie. Nie ma pewności, czy w tym roku zapełnią się turystami (Pixabay)
bEqZadWt

Epidemia okazała się poważniejsza niż to się pierwotnie wydawało, więc stale odsuwane jest podjęcie decyzji o powrocie do stanu sprzed pandemii – również odnośnie zniesienia ograniczeń podróży zagranicznych – zauważył prezes Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej w swoim najnowszym cotygodniowym opracowaniu, w którym opisuje wpływ pandemii na decyzje turystów.

Przypomina, że instytucje w różnych krajach też przekładają szerszego otwarcia swoich granic dla turystów z zagranicy oraz wydłużają czas, w którym ich obywatele mogą bez konsekwencji (a więc na przykład przymusowej kwarantanny, jak to ma miejsce w Polsce) zacząć myśleć o podróży za granicę.

bEqZadWv

I tak, ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec pod koniec kwietnia zdecydowało o przedłużeniu okresu ostrzeżenia przed podróżami w celach prywatnych do 14 czerwca. Jak donoszą niemieckie portale turystyczne minister Heiko Maas stwierdził, że w okresie późniejszym i w porozumieniu z innymi krajami zostaną podjęte kolejne decyzje, czy po tym terminie będą możliwe zagraniczne podróże i do jakich krajów z uwzględnianiem ich sytuacji epidemicznej.

Zobacz także: Obejrzyj: Hotele otwarte od 4 maja. Branża nastawia się na niskie ceny

Z kolei prezes zarządu TUI Group Fritz Joussen mówił o stopniowym odmrażaniu ruchu turystycznego z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji w poszczególnych regionach danych krajów sugerując np. wcześniejszy powrót do ruchu turystycznego Balearów i Wysp Kanaryjskich niż pozostałych regionów Hiszpanii.

bEqZadWB

Ostatniego dnia kwietnia decyzję o przedłużeniu zawieszenia połączeń lotniczych podjął zarząd polskich linii lotniczych LOT. Wszystkie loty pasażerskie krajowe i międzynarodowe zaplanowane do dnia 31 maja włącznie zostały odwołane i nie podano jeszcze żadnej konkretnej daty wznowienia połączeń.

Z kolei władze francuskie postanowiły o prawie 9 tygodni, czyli od 23 maja do aż 24 lipca przedłużyć sanitarny stan wyjątkowy. Wprowadzono nowe przepisy i zdecydowano o powołaniu specjalnych jednostek organizacyjnych mających kontrolować ich przestrzeganie. Osoby przekraczające granice Francji mają być obejmowane kwarantanną i umieszczane w miejscach odosobnienia – pisze Andrzej Betlej.

Może jakieś rekomendacje o charakterze unijnym? Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen początkowo odradzała rezerwowanie zagranicznych letnich wakacji, ale później zmodyfikowała swoje zdanie.

bEqZadWC

Nie neguje już możliwości tegorocznych turystycznych wyjazdów zagranicznych, ale uważa, że w pierwszej kolejności należałoby znosić ograniczenia w podróżowaniu między obszarami o porównywalnych wskaźnikach zakażeń monitorowanych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEqZadWW
KOMENTARZE
(1)
Nickifor
rok temu
Podgrzewacze do chłodnych mórz,tanio.