Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus we Francji. Rząd stworzył listę firm potrzebujących wsparcia

Rząd wsparcie dla firm dotkniętych pandemią koronawirusa obejmować może od zastrzyku finansowego, po całkowitą nacjonalizację. Minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire jednak podkreślił, że po ten ostatni pomysł państwo sięgnie "w ostateczności".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Bruno Le Maire (na zdjęciu) podkreślił, że nacjonalizacja firm to ostateczność. (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Le Maire był gościem radia France Info. Na antenie przekazał, że lista firm jest już gotowa, choć jednocześnie zastrzegł, że nie może ujawniać, o które spółki chodzi. Dodał, że mogą one liczyć na wsparcie państwa w związku z pandemią koronawirusa.

- Nacjonalizacja jest oczywiście ostatecznością, ale nie możemy tego wykluczyć - powiedział Le Maire, cytowany przez Polską Agencję Prasową. Minister porównał kryzys wywołany pandemią z Wielkim Kryzysem z lat 1929-33.

Jak przypomina PAP, kryzys z końcówki lat 20. XX w. był największym załamaniem gospodarczym w historii kapitalizmu. Swoim zasięgiem objął on niemal wszystkie kraje i praktycznie każdą dziedzinę gospodarek światowych.

Zobacz też: Tarcza antykryzysowa w tym tygodniu trafi do Sejmu. "Wejdzie w życie 1 kwietnia"

Le Maire zaapelował także do dużych dystrybutorów żywności o zaopatrywanie się w produkty francuskie. Wytłumaczył, że w dobie kryzysu gospodarka francuska będzie potrzebować właśnie "patriotyzmu gospodarczego".

Emmanuel Macron apelował do rodaków, aby zostali w domach.
Koronawirus. Macron zamyka granice i wprowadza ograniczenia dla obywateli

- Wiem, że (te marki - przyp. PAP) to zrobią, ponieważ solidaryzują się w tym kryzysie (...) w taki sposób, aby nasi rolnicy nie zostali ukarani tą decyzją - powiedział Le Maire i wytłumaczył, że chodzi tutaj w szczególności o owoce i warzywa, mięso i ryby. W ten sposób odniósł się do poniedziałkowej decyzji premiera Edouarda Philippe'a dotyczącej zamknięcia targowisk we Francji.

Minister gospodarki i finansów zwrócił się również do francuskich obywateli. Le Maire wezwał ich do "zorganizowania się inaczej".

Francuski rząd szykuje pomoc dla dużych firm. Możliwa nawet nacjonalizacja
Koronawirus. Francja gotowa do nacjonalizacji firm

O pomyśle nacjonalizacji firm we Francji informowaliśmy na money.pl przed kilkoma dniami. Bruno Le Maire mówił wtedy, że państwo sięgnie po ten środek "w razie potrzeby".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-03-2020

no i coA gdzie mędrzec Balcerowicz. Najgorsza zakała

24-03-2020

FRANCJAMACRONA FRANCUZI NIENAWIDZĄ ZA WYDAWANIE ROZKAZÓW POLICJI KTÓRA KATOWAŁA NA ULICACH FRANCJI I PARYŻA DEMONSTRANTÓW ŻÓŁTE KAMIZELKI WŚRÓD NICH CAŁE … Czytaj całość

24-03-2020

logicznyU nas nie potrzeba listy bo dzięki przywilejom i rozdawnictwu oraz niegospodarności prawie wszystkie są zagrożone upadłością ;(((

Rozwiń komentarze (19)