Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Koronawirus. Zaszczepieni będą wyjeżdżać bez przeszkód za granicę. Pięć państw forsuje pomysł

101
Podziel się:

Słowacja, Czechy, Węgry, Austria i Słowenia - szefowie dyplomacji tych państw chcą umożliwić swoim obywatelom, którzy przyjęli szczepionkę przeciwko COVID-19, swobodne podróżowanie. Przedstawiciele Grupy C5 opowiedzieli się w Bratysławie za zawarciem umów dwustronnych lub na szczeblu regionalnym.

Koronawirus. Zaszczepieni będą wyjeżdżać bez przeszkód za granicę. Pięć państw forsuje pomysł
Koronawirus. Słowacja, Czechy, Węgry, Austria i Słowenia forsują pomysł swobodnego podróżowania dla osób zaszczepionych. Na zdjęciu czeski minister spraw zagranicznych Jakub Kulhanek (L) i węgierski szef dyplomacji Peter Szijjarto (R). (PAP, PAP/EPA/Zoltan Mathe)

Przedstawiciele państw zrzeszonych w Grupie C5 chcieliby podpisać stosowne umowy jeszcze przed rozpoczęciem sezonu letniego - poinformował na konferencji prasowej gospodarz spotkania, szef słowackiej dyplomacji Ivan Korczok. Wyjaśniał, że chcieliby zdążyć przed wejściem w życie tzw. paszportów covidowych.

- Jako rozwiązanie tymczasowe chcielibyśmy pozwolić tym osobom z krajów sąsiadujących, które są już zaszczepione, przyjechać do Czech. Równocześnie chcemy, aby obywatele czescy mieli możliwość swobodnego podróżowania do [sąsiednich - red.] krajów - wyjaśnił szef czeskiej dyplomacji Jakub Kulhanek.

Ivan Korczok zwraca natomiast uwagę, że trzeba będzie dopracować szczegóły techniczne, choćby w zakresie wykrywania fałszywych świadectw szczepień. Nie wiadomo na razie też, jak traktować osoby, które otrzymały szczepionkę niezatwierdzoną przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Zobacz także: Opakowania do zwrotu. Minister klimatu: konsumentowi musi się opłacać nie wyrzucać

Na ten moment certyfikatów EMA nie mają trzy preparaty - rosyjski Sputnik V oraz chińskie Sinopharm i CanSino Biologics. Szczepieni nimi są Węgrzy, a w niedalekiej przyszłości Sputnik V będzie używany na Słowacji.

W piątek nad pomysłem uwolnienia możliwości swobodnego podróżowania mają debatować przedstawiciele Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie w tej sprawie będzie mieć miejsce w Polsce.

Ministrowie spraw zagranicznych pięciu państw UE spotkali się także w Bratysławie z szefem dyplomacji ukraińskiej Dmytrem Kułebą. Podkreślono wsparcie dla suwerenności i integralności Ukrainy i jej bliskiej współpracy z NATO.

Grupę C5 tworzą państwa, które wdrożyły różne ograniczania związane z pandemią, m.in. właśnie dotyczących podróżowania przez granice.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(101)
Grrg
7 miesięcy temu
Zbrodnia
Totoloto
rok temu
Zastrzyk covidowy nie ma żadnego przełożenia na możliwość zarażenia się rzeczywistym covidem czy zarażenia kogoś. Łagodzenie objawów, co ma zafundować zastrzyk, już z definicji potwierdza możliwość zarażenia się. Nadawanie specjalnych praw dla zastrzykowych, a szykanowanie tych, którym akurat nie zależy na lekkich objawach zarażenia, to faszyzm. Ani na HIV nie znajdzie się szczepionki ("szuka się" jej od 50 lat), ani na koronawirusa, ponieważ te wirusy posiadają niezwykle skuteczny mechanizm mutowania swoich białek. Każdy zastrzyk z preparowanymi białkami będzie spóźniony lub od razu przez wirusa ominięty po wytworzeniu przez niego nowego białka. Nóżki u covida nie są do chodzenia, ale na nich i tak dopcha sie do każdej komórki, jeśli będzie miał taką potrzebę. Zaślepieni chorobą wycieczek tego nie zrozumieją. Biznes covidowy wie, jak nęcić, by swoje miliardy wyrwać z naszych kieszeni. Kilka procent dla polityków jest skuteczniejsze od objaśniania, jakie plany covid-biznes ma jeszcze dla nas.
hiob
rok temu
Lecisz gdzieś zaszczepiony na wakacje tam łapiesz pierwszego dnia mutacje covida, zaczynasz chorować, nie wypuszczają cię z tego kraju. Ladujesz w szpitalu nawet jak przezyjesz rachunek za leczenie zabije cię
err
rok temu
Nie ma to jak wylądować z covidem w szpitalu w zanzibarze
prawda
rok temu
Czekam na relacje o zaszczepionych którzy wylądują z covidem w szpitalu w innym kraju hahha bez rodziny zdani na łaskę obcojęzycznych lekarzy i pielęgniarek. Zachęcam do wyjazdu! Paamiętajcie że nawet zaszczepieni fajzerem na 100 zachorowań to 10 przechodzi to cięzko!!!
...
Następna strona