Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Kraje UE wycofują się z certyfikatów szczepionkowych. "Najgorsze jest już za nami"

141
Podziel się:

Kiedy w Polsce wciąż dyskutujemy o najlepszych narzędziach walki z pandemią i o wymaganiu certyfikatów szczepionkowych przy korzystaniu z niektórych usług, inne kraje Europy podejmują decyzje, by z nich zrezygnować. W większości z nich poziom wyszczepienia jest wyższy niż w Polsce.

Kraje UE wycofują się z certyfikatów szczepionkowych. "Najgorsze jest już za nami"
Czechy rezygnują z obowiązku okazywania certyfikatów covidowych przy korzystaniu z części usług. Francja planuje zrezygnować z nich do lipca. (Getty Images, Milan Jaros)

W Czechach od najbliższej środy, 9 lutego, nie będzie obowiązku okazywania certyfikatów covidowych przy korzystaniu z usług, wstępie do restauracji, uczestnictwie w wydarzeniach kulturalnych, sportowych i innych.

Czeski sąd zakwestionował obowiązek okazywania certyfikatów

Taką decyzję podjął czeski rząd na wieczornym posiedzeniu w środę. Natomiast od 18 lutego nie będzie już obowiązku przeprowadzania testów w zakładach pracy i szkołach. W mocy nadal będzie obowiązek noszenia masek FFP2 w pomieszczeniach zamkniętych. Utrzymane zostaną również limity liczby uczestników imprez masowych.

Czeski rząd nie spodziewa się zwiększenia presji na szpitale po wprowadzeniu tych zmian.

W środę w Czechach zapadł wyrok Najwyższego Sądu Administracyjnego, który zakwestionował obowiązek okazywania certyfikatów przy wejściu do restauracji lub do hoteli. Premier Peter Fiala i minister zdrowia Vlastimil Valek przekonywali, że decyzja o zakończeniu obowiązku okazywania certyfikatów szczepień nie została podjęta pod wpływem tego wyroku.

Fiala powiedział, że rząd kierował się rekomendacjami ekspertów.

Decyzja sądu przyspieszyła ją tylko o kilka dni. To nie jest nieprzemyślany ruch, ale realizacja strategii naszego rządu w zakresie walki z COVID-em - powiedział premier.

Francuzi: najgorsze za nami

Zmiany dotyczące zasad epidemicznych szykuje też Francja. Francuski minister zdrowia zapowiedział, że do lipca prawdopodobnie zniesiony zostanie w tym kraju paszport szczepionkowy. Jest jeden warunek: sytuacja epidemiczna nie może się pogorszyć.

"Najgorsze jest już za nami" - ocenił francuski szef resortu zdrowia, odnosząc się do opadającej piątej fali pandemii we Francji.

"W skali krajowej, przeszliśmy już przez szczyt zachorowań. (...) teraz pikować będzie liczba hospitalizacji" - dodał.

Gdy opróżnią się już oddziały intensywnej terapii albo przynajmniej (...) nie będziemy musieli przenosić planowych operacji i nie pojawią się nowe warianty koronawirusa, wtedy będziemy mogli z pewnością rozmawiać o zmianach dotyczących paszportu szczepionkowego, a w efekcie o jego likwidacji - oświadczył minister zdrowia.

Jak mówił, około 7 mln osób we Francji może stracić ważność paszportu szczepionkowego 15 lutego, jeśli nie przyjmie dawki przypominającej.

Zobacz także: Odporność po przechorowaniu wyższa niż po szczepieniu? Wirusolożka obala mity

Według danych Uniwersytetu Hopkinsa, do wtorku we Francji prawie 80 proc. populacji kraju przyjęło co najmniej pierwszą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi, 76,5 proc. społeczeństwa jest w pełni zaszczepione, a 48,5 proc. Francuzów przyjęło dawkę przypominającą.

Dania zniosła restrykcje. Poziom wyszczepienia przekracza 80 proc.

Są kraje, które idą jeszcze dalej. Dania 1 lutego zniosła wszystkie restrykcje pandemiczne, w tym obowiązek okazywania certyfikatu covidowego.

Mimo rekordowych przyrostów zakażeń wariantem Omikron. Od wtorku Duńczycy nie muszą również dłużej okazywać certyfikatów w restauracjach, na imprezach kulturalnych i sportowych. Zniesione zostały limity dotyczące zgromadzeń. Nie wymaga się też noszenia maseczek w sklepach czy transporcie publicznym.

Danii złagodziła również zasady wjazdu dla podróżnych. Zaszczepieni nie są już zobowiązani do okazania na granicy negatywnego testu na COVID-19. W tym kraju w pełni zaszczepionych jest 81 proc. mieszkańców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(141)
adam
9 miesięcy temu
Zapamiętamy nazwiska lekarzy, którzy wyzywali nas od szurów i antyszczepów. Ojciec kolegi po 3 dawkach, 2 dni temu miał udar. Mój znajomy 52 lata, wysportowany, szczupły bez nałogów, serce jak u 30 latka. Po trzeciej dawce dwa razy zemdlał, właśnie wstawili mu rozrusznik. Koleżanka po 3 dawkach drugie zapalenie krtani. Syn znajomych naszych przyjaciół zmarł tydzień po pierwszej dawce. Ogromna tragedia, bo rodzice go namawiali. Zapamiętamy krzywdę ludzką, a karma wróci do sprzedajnych medyków pokroju Maksymowicza.
Swoj
10 miesięcy temu
Arawia 2 tyg. temu Co to będzie jak u nas tak się stanie . Zwolennicy obostrzeń będą w szoku , jak tu żyć , nie będzie kogo podkablować . Jak zrezygnujemy z maseczek to będzie dla szczypawek koniec świata
Swoj
10 miesięcy temu
jedna wielka ... 2 tyg. temu 2 lata Plandemi i wszystko wyglada na to ze moja Teoria sie pokrywa , Wielki Eksperyment Masonski nie wypalil po ich mysli i czas to zakonczyc a wiadomo ze z Tygodnia na Tydzien sie nie da bo Ludziska by sie za bardzo kumali...
Swoj
10 miesięcy temu
Ala 2 tyg. temu A u mnie w rodzinie nikt nie szczepiony i wszyscy zdrowi:).
Swoj
10 miesięcy temu
Luk 2 tyg. temu U mnie cała rodzina chora z temperatura... Wszyscy po 2 lub 3 dawkach szczepienia! Wszyscy udupieni w domu - więzieniu z codziennym nadzorem i kontrolą. Brawo mądre kraje, brawo mądrzy ludzie. STOP głupocie i zniewoleniu. Dzisiaj covid i 15 dawek jutro kolejne gowno.. do zastraszania ludzi.
...
Następna strona