Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRO
|
aktualizacja

Krajowy Plan Odbudowy. Opozycja stawia warunki, zanim go poprze

19
Podziel się

Przed poparciem Krajowego Planu Odbudowy, który otworzyłby Polsce wrota do skorzystania z unijnego Funduszu Odbudowy, opozycja stawia kilka warunków. Chodzi m.in. o większe wsparcie dla samorządów oraz podniesienie kwoty wolnej od podatku.

Krajowy Plan Odbudowy. Opozycja stawia warunki, zanim go poprze
Krajowy Plan Odbudowy. Opozycja wskazuje warunki, pod jakimi go poprze. (Materiały prasowe, Sejm)
bDSwxHJx

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna w rozmowie z "Rzeczpospolitą" podkreśla, że jej ugrupowanie jest gotowe poprzeć rządowy Krajowy Plan Odbudowy, gdyż Polska tych pieniędzy po prostu potrzebuje. Stawia jednak kilka warunków.

- Ale pod warunkiem, że samorządy będą miały wpływ na Krajowy Plan Odbudowy, a środki europejskie będą wydawane w rzeczywistym porozumieniu z samorządami - podkreśla posłanka w rozmowie z "Rp".

O wsparciu KPO pod warunkiem realnego wpływu na niego samorządów mówił też prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Przypomniał też Fundusz Inwestycji Lokalnych, z którego środki trafiły w większości do samorządów kontrolowanych przez rządzącą większość.

bDSwxHJz
Zobacz także: Paszporty covidowe. UE pracuje nad własnym systemem. Horban: "znakomity pomysł"

PSL stawia jednak dodatkowy warunek - podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Od 2019 roku wynosi ona 8 tys. złotych. Ludowcy chcieliby podwyższenia jej do wysokości 30 tys. złotych.

Posłanka Lewicy Anna Żukowska w rozmowie z dziennikiem stwierdziła z kolei, że jej ugrupowanie poprze Fundusz Odbudowy, bo to "nie jest moment na jakiś handel polityczny". Później jednak Lewica będzie uważnie "patrzeć rządowi na ręce".

bDSwxHJF

Natomiast Jakub Kulesza z Konfederacji nie zadeklarował się jednoznacznie, czy jego ugrupowanie poprze KPO. Jak podkreślił, posłowie Konfederacji najpierw czekają na projekty ustaw.

W ramach Funduszu Odbudowy Polsce przysługuje ponad 57 mld euro. Aby jednak nasz kraj mógł po nie sięgnąć, musi wcześniej przyjąć Krajowy Plan Odbudowy. Jego zarys przedstawiciele rządu przedstawili w piątek.

Państwa unijne porozumiały się ws. Funduszu Odbudowy i WIeloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 (czyli de facto budżetu UE) w grudniu. Wtedy to udało się oddalić widmo zawetowania pomysłu, czym groziły wspólnie Polska i Węgry.

bDSwxHJG

Szefowie państw członkowskich zgodzili się na kompromis wypracowany przez prezydencję niemiecką, Brukselę, Warszawę i Budapeszt, który w money.pl opisywaliśmy szczegółowo.

Fundusz Odbudowy ma przede wszystkim odbudować gospodarkę po koronawirusowym kryzysie i zabezpieczyć komfortowe życie najmłodszym dziś obywatelom UE. Często porównywany był z tzw. Planem Marshalla, który pomógł podnieść się Europie z gruzów II Wojny Światowej.

Fundusz podzielony jest na dwie części: jedna dotyczy bezzwrotnych dotacji, a druga - pożyczek. Z pieniędzy, które trafią do Polski, 23 miliardy euro to bezzwrotne dotacje, a ok. 34 miliardów to pożyczki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSwxHKa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Ewa
miesiąc temu
Panie Kosiniak. Czy nie wie Pan że tylko parę procent ma koszty 8 tys, reszta w zależności od pensji brutto nic. Z wyjątkiem poslow świętych krów.
taka jest pra...
miesiąc temu
Koalicja nić nie może. Jeśli bezwarunkowo nie poprze Krajowego Planu Odbudowy to ludzie opozycję zlinczują.
ha ha ha
miesiąc temu
OPOZYCJA STAWIA WARUNKI ha ha ha ha
bDSwxHKb
Śmiechu warte
miesiąc temu
I jeszcze jeden warunek: Opozycja będzie dyktować co ma robić rząd.
Pop
miesiąc temu
A my Polacy mówimy tak usunąć całą opozycję z rządu na zawsze to stare komuchy szkodniki i darmozjady a ma rządzić jedna partią PiS i Polacy się o to postarają żeby tak się stało Amen
...
Następna strona