Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Krajowy Plan Odbudowy. Rząd przedstawia założenia

775
Podziel się:

Nawet 57 mld euro trafi do Polski z unijnego Funduszu Odbudowy. Aby jednak tak się stało, niezbędny jest Krajowy Plan Odbudowy, którego zarys przedstawił w piątek rząd. Premier Mateusz Morawiecki na konferencji zdradził, że środki do Polski mogą popłynąć jeszcze w 2021 roku.

Krajowy Plan Odbudowy. Rząd przedstawia założenia
Krajowy Plan Odbudowy. Przedstawił go premier Mateusz Morawiecki. (KPRM, Krystian Maj, KPRM)

- Pewnie już za kilka miesięcy, kiedy program szczepionkowy będzie działać już w pełnym zakresie, rozpocznie się proces powrotu do gospodarczej stabilizacji, do gospodarczej odbudowy - przekonywał podczas piątkowej konferencji Mateusz Morawiecki.

Na konferencji obecny był także wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, który zapewnił, że Polska odda swój plan odbudowy jeszcze przed terminem końcowym.

- Komisja Europejska daje termin do 30 kwietnia. Do tego terminu na pewno się wyrobimy z pracami, bo konsultacje planujemy zakończyć do 2 kwietnia - powiedział Buda. - Dlatego też Polska będzie w czołówce państw, które dostarczą swoje plany odbudowy - dodał.

Zobacz także: Setki miliardów dla Polski. Na co je wydamy?

Ze słów Morawieckiego i Budy wynika, że jeżeli uda się dotrzymać wszystkich terminów, jakimi obwarowany jest Fundusz Odbudowy, to środki z tego tytułu mogłyby popłynąć do Polski jeszcze pod koniec 2021 roku.

- Krajowy Plan Odbudowy to przedsionek do Polskiego Nowego Ładu. To program, dzięki któremu chcemy przebudować państwowe finanse, chcemy dalej przyspieszać proces cyfryzacji Polski, ale także chcemy tworzyć wielkie inwestycje, takie jak np. Centralny Port Komunikacyjny - mówił szef rządu.

- Jesteśmy otwarci na propozycje. Jesteśmy otwarci na pewne przesunięcia. I tu dobra wiadomość. Nie wszystko się zmieści w Krajowym Planie Odbudowy [...], ale po to tworzymy nowy system, jakim będzie Polski Nowy Ład, aby dało się przemiany finansować także z polskich środków - dodał.

W Krajowy Plan Odbudowy zaangażowane są: rząd, samorządy, partnerzy społeczni i eksperci.

Podział na pięć filarów

Polska może zyskać ponad 57 mld euro w ramach unijnego Funduszu Odbudowy. Aby jednak sięgnąć po te środki, rząd musi przedstawić Krajowy Plan Odbudowy.

- Te pieniądze trafią nie na projekty. Te pieniądze trafią na reformy. Dlatego możemy powiedzieć dzisiaj, że to nie tyle jest Krajowy Plan Odbudowy, ile Krajowy Plan Przebudowy - dodał wicepremier, minister rozwoju pracy i technologii Jarosław Gowin, który także był obecny na konferencji.

KPO przewiduje inwestycje w zakresie: zdrowia, gospodarki i przedsiębiorców, energii i środowiska, cyfryzacji, infrastruktury, transportu, innowacji, a także społeczeństwa oraz spójności terytorialnej. Łącznie Plan ma być podzielony na pięć filarów.

- Pierwszy filar Planu Odbudowy to wzrost produktywności i odbudowa konkurencyjności polskiej gospodarki po kryzysie, natomiast filar drugi to cyfryzacja - wyjaśniał Morawiecki.

Wspomniane przez premiera dwa filary zostały określone jako: transformacja cyfrowa i odporność i konkurencyjność gospodarki. Pozostałymi trzema filarami są: dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia, zielona i inteligentna mobilność oraz zielona energia i zmniejszenie energochłonności.

W układzie pięciu zaproponowanych filarów najwięcej środków ma trafić na przekształcenia w ramach zielonej energii i zmniejszenia energochłonności - 6,347 mld euro. Na drugim miejscu znalazła się zielona, inteligentna mobilność. Na ten cel trafić ma 6,074 mld euro.

20 mld złotych mają trafić na wzrost "produktywności i wydajności gospodarki", jak określił to premier, który wartości podawał również w złotówkach. Szef rządu przekonywał, że dzięki temu Polacy będą zarabiać jeszcze więcej.

Tyle samo trafić ma również na sektor medyczny. Radość z tego powodu wyraził także obecny na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Szczególnie dotknięty przez ten ostatni rok był właśnie sektor zdrowia - to lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni i wiele innych zawodów medycznych było na pierwszej linii bezpośredniej walki z pandemią, na pierwszej linii narażenia na niebezpieczeństwo. Wszystkie siły i środki państwa były kierowane na to, żeby wesprzeć zawody medyczne i funkcjonowanie wszystkich jednostek medycznych - powiedział szef MZ.

Następne 2,5 mld złotych pochłoną zmiany programowe i prawne, które mają zachęcić inwestorów zagranicznych i polskich do lokowania kapitału w kraju nad Wisłą.

Na cele niskoemisyjnego transportu i kolei z Krajowego Planu Odbudowy ma trafić ok. 25 mld złotych.

Najwięcej - w przeliczeniu na złotówki - kosztować ma transformacja energetyczna. Na ten cel w KPO zaplanowane jest nawet 250 mld złotych.

Burzliwa historia funduszu

Los funduszu zależny był od porozumień dotyczących unijnego budżetu, a zapisy dotyczące wprowadzenia mechanizmów praworządności wywołały kryzys na szczycie.

Po długich i nerwowych negocjacjach, w których Polska i Węgry groziły zawetowaniem całego budżety, państwa unijne porozumiały się ws. Funduszu Odbudowy i Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 w grudniu.

Szefowie państw członkowskich zgodzili się na kompromis wypracowany przez prezydencję niemiecką, Brukselę, Warszawę i Budapeszt, który w money.pl opisywaliśmy szczegółowo.

Fundusz Odbudowy ma przede wszystkim odbudować gospodarkę po koronawirusowym kryzysie i zabezpieczyć komfortowe życie najmłodszym dziś obywatelom UE. Często porównywany był z tzw. Planem Marshalla, który pomógł podnieść się Europie z gruzów II Wojny Światowej.

Fundusz podzielony jest na dwie części: jedna dotyczy bezzwrotnych dotacji, a druga - pożyczek. Z pieniędzy, które trafią do Polski, 23 miliardy euro to bezzwrotne dotacje, a ok. 34 miliardów to pożyczki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(775)
pięć gwiazdek
3 lata temu
najlepiej do inwestowania w Polsce można zachęcić kapitał zagraniczny wprowadzając kolejne idiotyczne podatki. Mają w tym wprawę, co było widać ostatnio. A jeśli chodzi o te pieniądze, które "już pod koniec roku" wpłyną do nas, to zapewne pozwolą cofnąć sporo samobójstw popełnionych przez zdesperowanych i pozostawionych samym sobie przedsiębiorców. Bravo pinokio!
aras
3 lata temu
Czyli wspieramy 5 branż które... nie ucierpiały w wyniku działań Morawieckiego. Super. Co z tymi co zbankrutowali lub są na granicy bankructwa?
a123
3 lata temu
firma rozbiórki i wyburzenia wchodzi na rynek odbudowa zniszczeń po wyburzeniach.
a123
3 lata temu
firma rozbiórki i wyburzenia wchodzi na rynek odbudowa zniszczeń po wyburzeniach.
Shq
3 lata temu
Hahaha czytajcie do końca a nie nagłówki 34mld euro pożyczki na odpowiedni % 😂😂 No brajanki będą miały co spłacać za 10 lat
...
Następna strona