Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kredyt hipoteczny
17.03.2019 18:01

Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony. Jakie są szanse?

Na kredyt hipoteczny decyduje się coraz więcej Polaków. Jak wynika z danych BIK, tylko w styczniu bieżącego roku, banki udzieliły ich 16 tys. Jakie szanse na spełnienie marzeń o własnym M mają osoby, które zatrudniono w oparciu o umowę na czas określony?

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Dla wielu jedyną szansa na własne mieszkanie jest kredyt hipoteczny (Fot: Reporters / STG/REPORTER)

Kredyt hipoteczny to najtańszy rodzaj kredytu. Jego wzięcie to zobowiązanie za kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt lat. Banki chcą mieć pewność, że kredytobiorcy będą sumiennie spłacać raty, więc stosują wiele zabezpieczeń. Podstawowy jest hipoteka - prawo rzeczowe na danej nieruchomości, która uprawomocnia wierzyciela do jej przejęcia, jeśli kredytobiorca nie zechcę spłacać długu. W skrócie: bank, gdy przestaniemy spłacać kredyt, zabierze nam mieszkanie. To jednak nie koniec metod stosowanych przez banki, by zabezpieczyć się przed niesumiennymi klientami.

Kredyt hipoteczny przy umowie o pracę

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że najbardziej pożądana przez banki jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Dlaczego? Główną zaletą w tym przypadku jest stabilność zatrudnienia, co pomaga na etapie analizy zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. W przypadku długoterminowego kredytu, jakim jest kredyt mieszkaniowy, analiza zdolności kredytowej jest przeprowadzana o wiele skrupulatniej i bardziej szczegółowo niż w przypadku krótkoterminowego kredytu gotówkowego, czy chwilówek, które bardzo często mogą być udzielane osobom, które są w poważnych tarapatach finansowych.

Zobacz też: PPK mogą pomóc przy kredycie hipotecznym

Aby uzyskać kredyt hipoteczny, trzeba się naprawdę postarać, a posiadanie umowy o pracę na czas nieokreślony może w tym naprawdę pomóc. Co w sytuacji, gdy jesteś zatrudniony o umowę o pracę na określony czas, wynoszący np. 3 lub 6 miesięcy? Niestety, najczęściej oznacza to, że automatycznie spada twoja zdolność kredytowa i w przypadku samodzielnego ubiegania się o kredyt, spadają także szanse na jej uzyskanie. Dobrym rozwiązaniem może być wtedy ubieganie się o kredyt hipoteczny z małżonkiem, lub bliskim członkiem rodziny (np. rodzicami), jeśli któreś z nich posiada umowę o pracę na czas nieokreślony lub może pochwalić się naprawdę dobrą zdolnością kredytową, która wywinduje szanse na otrzymanie kredytu.

Prezes NBP, Adam Glapiński
Stopy RPP bez zmian. "Piątka Kaczyńskiego" może podwyższyć raty kredytów

Kredyt hipoteczny przy umowie zleceniu lub o dzieło

W ostatnich latach nastąpił wzrost zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych, co z jednej strony sprzyja optymalizacji kosztów pracy, a z drugiej może powodować niemałe kłopoty u zatrudnionych, którzy będą chcieli ubiegać się o dowolny kredyt. Nie oznacza to jednak, że umowy cywilnoprawne pozbawiają szans na otrzymanie kredytu hipotecznego. W takim przypadku, trzeba będzie jednak pochwalić się innymi atutami niż stabilność zatrudnienia, typowa dla umowy o pracę na czas określony..

Bank będzie skłonny podpisać umowę kredytową, jeśli kredytobiorca pochwali się dobrą sytuacją finansową, wynikającą np. z okresu zatrudnienia (najlepiej co najmniej 12 miesięcy u jednego pracodawcy – im dłużej tym lepiej). Jeszcze lepszym argumentem będą wysokie dochody, które sprawią, że w oczach analityka bankowego, staniesz się kredytobiorcą, który nie będzie miał problemu ze spłatą rat.

Już od przyszłego roku raty kredytów będą obliczane po nowemu
Zmiana dla kredytobiorców. Raty pożyczek będą obliczane po nowemu

Jak otrzymać kredyt hipoteczny przy umowie na czas określony? Przydatne porady Jeśli nie masz szans na zmianę rodzaju umowy, zastosuj się do wymienionych porad, by zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego:

• Spłać posiadane zadłużenie (niezapłacone rachunki, pożyczki);
• Zrezygnuj z karty kredytowej lub "wyczyść" zadłużenie na niej;
• Staraj się pomniejszyć sumę comiesięcznych wydatków;
• Zadbaj o dodatkowe źródło dochodu (bank zaakceptuje np. dochód z tytułu wynajmu nieruchomości);
• Postaraj się o zaświadczenie od pracodawcy, które potwierdzi chęć podpisania kolejnej umowy po wygaśnięciu obecnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Autor: Mikołaj Madziąg

Źródło:
WP Finanse
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-03-2019

M665Trzeba nie mieć kompletnie wyobraźni aby wziąć kredyt na 30 lat na zmiennej stopie procentowej?

17-03-2019

antySBTYLKO NIE W GETINIE. CZARNECKI LECH TO SB PSEUDONIM ERNEST. SB NIE PRZESTRZEGA PRAWA, ŁAMIE PRAWA CZŁOWIEKA I TORTURUJE LUDZI. nie korzystać to jest … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)