Notowania

Zmiana dla kredytobiorców. Raty pożyczek będą obliczane po nowemu

W Polsce trzeba zmienić wskaźniki, na podstawie których oblicza się raty kredytów. Tego wymaga unijne prawo. Na szczęście posiadacze pożyczek nie powinni odczuć tego w drastyczny sposób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Już od przyszłego roku raty kredytów będą obliczane po nowemu (Fot: PIOTR FOTEK/REPORTER)

Dziś rata kredytu składa się z dwóch elementów: marży, którą pobiera bank oraz stawki rynkowej WIBOR, która przeważnie ustalana jest na trzy miesiące. I właśnie wokół WIBOR-u jest całe zamieszanie.

WIBOR powinien odwzorowywać to, na jaki procent banki pożyczają między sobą pieniądze. Sęk w tym, że do takich transakcji nie dochodzi. Stawka jest więc umowna i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

OGLĄDAJ: Co dalej ze stopami procentowymi

Ta "deklaratywność" otworzyła furtkę dla różnych spekulantów, którzy np. manipulowali LIBOR-em, czyli podobną stawką jak WIBOR tylko, że na rynku międzybankowym w Londynie.

Unijni urzędnicy powiedzieli: "koniec z tym, stawka musi odpowiadać realnym transakcjom". I tak powstało rozporządzenie BMR. 1 stycznia 2020 roku mija w Polsce czas na wdrożenie tych przepisów - przypomina portal next.gazeta.pl.

Opcje są trzy. Pierwsza, którą forsuje warszawska giełda papierów wartościowych, to tzw. "nowy WIBOR", który byłby oparty na dobrze uzasadnionych deklaracjach banków. Ta wizja nie podoba się jednak Narodowemu Bankowi Polskiemu.

Ten chce uzależnić nową stawkę wysokości rat od oprocentowania depozytów, zbieranych przez banki od firm czy instytucji finansowych. Z kolei ten pomysł nie podoba się bankom prywatnym.

W bramce nr 3 jest pomysł wiceministra finansów Piotra Nowaka, który chce by oprocentowanie kredytów złotowych zależało od głównej stopy procentowej NBP. To oznaczałoby, że bank centralny miałby pełnią władzy nad poziomem rat kredytów.

Prace nad znalezieniem rozwiązania trwają. Banki zapewniają jednak, że przejście między wskaźnikami nie powinno być odczuwalne dla klientów banków. Innymi słowy - nie należy się spodziewać znaczącej podwyżki lub spadku poziomu rat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: raty kredytów, wiadomości, wibor, nbp, stopy procentowe, oprocentowanie pożyczki, banki, wiadomości, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-02-2019

BenCzy nowy sposób spowoduje obniżenie rat? Polska ma jedne z najdroższych kredytów! Jesteśmy okradani przez banksterów jak tylko sie da i na każdym … Czytaj całość

14-02-2019

WaldekOczywiście zrobią tak aby było dobrze dla banków. Niby niezauważalna złotówka ale zawsze

15-02-2019

krasnalPolska i Norwegia jedyne dw kraje w EU gdzie oprocentowanie kredytów hipotecznych jest zmienne w zależnosci od WIBOR w innych krajach jak bierzesz … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (15)