Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Kazimierski
|

Kredyty hipoteczne tanieją, a Polacy szukają mieszkań. Najchętniej tych z ogródkami

118
Podziel się:

Mieszkania z ogródkami lub tarasami i domy jednorodzinne o powierzchni min. 100 metrów kwadratowych - takich nieruchomości teraz najczęściej szukają Polacy. Czy w obecnej sytuacji łatwo jest otrzymać kredyt hipoteczny na sfinansowanie ich zakupu? Sprawdziłem to.

Kredyty hipoteczne tanieją, a Polacy szukają mieszkań. Najchętniej tych z ogródkami

Od kilku tygodni możemy już bez przeszkód (pamiętając oczywiście o utrzymywaniu dystansu i noszeniu maseczek ochronnych) spacerować po parkach i lasach. W pogodne i ciepłe dni liczba osób odwiedzających te miejsca jest duża, co pokazuje, że Polakom brakowało możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Niektórzy z nas wolą nie wychodzić z domu bez wyraźnej potrzeby. Nie oznacza to, że nie chcą spędzać wolnego czasu na świeżym powietrzu. Wolą jednak – na ile jest to możliwe – unikać zgromadzeń i odpoczywać w mniejszym gronie (np. najbliższej rodziny lub znajomych). Wszystko to powoduje, że wzrosło zainteresowanie niektórymi rodzajami nieruchomości.

Jeżeli mieszkanie, to najlepiej z ogródkiem

Od połowy kwietnia przebywając "w przestrzeni publicznej" ,musisz mieć na twarzy maskę ochronną zakrywającą usta i nos. Możliwość wypoczynku bez konieczności spełniania tych wymagań daje ci posiadanie mieszkania z ogródkiem, tarasem lub choćby balkonem.

Zobacz także: Zobacz też: Maseczki wciąż obowiązują. Minister <a href="https://wiadomosci.wp.pl/lukasz-szumowski-6217008534210177c">Szumowski</a> mówi, co musiałoby się stać, byśmy mogli je zdjąć

Jak wynika z danych portalu Otodom.pl, od 1 kwietnia do 5 maja, w porównaniu do zapytań z marca br., wzrósł popyt na:
• mieszkania z ogródkiem – o 60 proc.,
• mieszkania z tarasami – o 63 proc.,
• mieszkania z balkonami – o 19 proc.

Szukamy większych mieszkań i domów

W kwietniu Polacy najczęściej szukali mieszkań o minimalnej powierzchni 60 metrów kwadratowych. Miesiąc wcześniej, dolną granicą wyszukiwań było 40 metrów kwadratowych. Warto dodać, że trend wyszukiwania większych nieruchomości dotyczy nie tylko mieszkań, ale też domów jednorodzinnych.. W marcu najczęściej szukaliśmy lokali o powierzchni co najmniej 60 metrów kwadratowych. Obecnie do wyszukiwarki najczęściej wpisujemy minimum 100 metrów kwadratowych.

Nie tylko domy i mieszkania z ogródkiem

Jak się okazuje, szukamy nie tylko domów jednorodzinnych i mieszkań z ogródkiem, tarasem lub balkonem. Do wyszukiwarki Google częściej niż wcześniej wpisujemy takie hasła jak:
• domek holenderski,
• domek drewniany,
• działka rekreacyjna,
• kamper,
• przyczepa kempingowa.

Świadczy to o tym, że także podczas wypoczynku poza domem nie będziemy chcieli przebywać wśród większej ilości ludzi, a raczej we własnym towarzystwie.

Kupno mieszkania na kredyt – z jakimi problemami powinieneś się liczyć?

Od znalezienia mieszkania czy domu do podpisania aktu notarialnego droga jest dość długa. Jednym z jej etapów jest uzyskaniekredytu hipotecznego, którym zostanie sfinansowany zakup nieruchomości. Pandemia koronawirusa sprawiła jednak, że o kredyt hipoteczny jest teraz trudniej niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny możesz zetknąć się z kilkoma problemami.

Zdolność kredytowa i wkład własny

Zdolność kredytowa i środki, jakie możesz przeznaczyć na wkład własny to dwa problemy, z którymi zmierzysz się na początku drogi po kredyt hipoteczny. Kalkulator zdolności kredytowej pomoże Ci samodzielnie oszacować to, o jaką kwotę kredytu możesz się ubiegać. Pamiętaj tylko, że wiążące wyliczenie zdolności kredytowej zostanie wykonane przez analityka z banku.

Kredytem hipotecznym nie sfinansujesz całości kosztów inwestycji. Obowiązujące regulacje nakładają na Ciebie obowiązek posiadania własnych środków (tzw. wkładu własnego) w wysokości co najmniej 20 proc. (z możliwością posiadania 10 proc. wkładu własnego i ubezpieczenia pozostałych 10 proc.). Teraz coraz trudniej jest o kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym. Obecnie 10 proc. wkładu własnego w wysokości 10 proc. kosztów inwestycji wymaga tylko 5 banków: Alior Bank, Bank Millennium, Credit Agricole, mBank i Santander Bank Polska.

Im większy będzie wkład własny, który wpłacisz, tym mniejszą kwotę kredytu będziesz musiał wziąć. Ile będziesz płacił co miesiąc za swój kredyt hipoteczny? Kalkulator pomoże Ci to sprawdzić.

Niechciane branże

Niektóre branże mocniej niż inne ucierpiały w czasie ogłoszonego przez rząd zamrożenia gospodarki. Wśród nich trzeba wymienić branże:
• hotelarską,
• gastronomiczną,
• fryzjerską,
• transportową,
• eventową i rozrywkową.

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą w którejś z nich, to prawdopodobne jest, że będziesz miał problemy z uzyskaniem kredytu hipotecznego. Rozwiązaniem problemu może być wnioskowanie o udzielenie kredytu wspólnie z drogą osobą, która w tak ryzykownej branży nie pracuje.

Prowadzisz działalność? Pracujesz na umowie cywilnoprawnej? Jesteś na cenzurowanym

Banki patrzą także mniej łaskawym okiem na osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych (tj. umowach zlecenie i umowach o dzieło) lub prowadzących działalność gospodarczą. W niektórych bankach osiąganie dochodów z takiego tytułu może być przeszkodą na drodze po kredyt hipoteczny. Jak wybrnąć z tego problemu? Rozwiązaniem może być wzięcie kredytu wspólnie z drugą osobą pracującą w "pewniejszej" branży lub na podstawie umowy o dzieło zawartej na czas nieokreślony.

Zebranie dokumentów zajmie Ci więcej czasu

Do wniosku o kredyt hipoteczny załączasz dokumenty dotyczące kredytowanej nieruchomości i Twojej sytuacji finansowej. Jeżeli pracujesz na podstawie umowy o pracę, nie powinieneś mieć większych problemów ze zdobyciem zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach. Więcej czasu zajmie Ci zdobycie dokumentów z urzędu skarbowego (zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami lub poświadczonej kopii zeznania podatkowego) i ZUS (zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami). Ich zdobycie, w sytuacji ograniczeń w obsłudze klientów, może Ci zająć więcej czasu.

Jeżeli zdecydowałeś się ubiegać o kredyt hipoteczny, ranking pomoże Ci porównać oferty i znaleźć tę, która będzie dla ciebie najlepsza.

Rząd ogłasza kolejne etapy "odmrażania” gospodarki. Od 18 maja otwarte będą punkty gastronomiczne, fryzjerzy i gabinety kosmetyczne. Ten etap, i następujące po nim kolejne, sprawią zapewne, że banki będą ułatwiały dostęp do kredytów hipotecznych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

nieruchomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(118)
Dar
4 lata temu
Osobiście szukam mieszkania pod inwestycję i też mam wrażenie, że lepszego momentu na zakup, jak teraz – nie będzie. Raz, że popyt jest mniejszy przez zawirowania, dwa – banki nie mają co zrobić z pieniędmiz. Osobiście poluję na mieszkanie pod wynajem i póki co najmocniej zainteresowały mnie mikroapartamenty Modern Space w Warszawie.
Olek
4 lata temu
Żeby sprzedać mieszkanie, którego wartość jest realna (bo każdy gdzieś chce żyć), to trzeba mieć jakiś cel. Pieniądze ze sprzedaży, których wartość jest fiducjarna (opiera się w dużej mierze o zaufaniu do emitenta, a także do innych ludzi, którzy chcieliby od Ciebie te pieniądze wziąć w zamian za coś), umożliwiają Ci zakup materiałów szlachetnych, akcji, obligacji, co jest ryzykowne, ponieważ w chwili recesji trudno je wykorzystać w sposób praktyczny, tj. niefiducjarny. Pieniądze ze sprzedaży można wykorzystać ew. na rozruch firmy, co jest jednak bardzo ryzykowne w dzisiejszych czasach, albo najzwyczajniej w świecie przeżreć, pożyć, wyjechać na kilka ultraeksluzywnych wycieczek, itd. Wielu ludzi trzyma je w skarpecie i budzą się z ręką w nocniku przy kolejnej denominacji, gdy państwo będzie je skupywać dosłownie za grosze, ponieważ taka będzie ich wartość „fiducjarna. Większość z nas, którzy nie mają smykałki do biznesu, nie znają się na inwestycjach w skomplikowane instrumenty finansowe ani nie ufają funduszom inwestycyjnym, sprzedaje mieszkanie po to by… kupić inne mieszkanie/dom/działkę, żeby spełnić własne potrzeby mieszkaniowe albo potrzeby innych, bo są to potrzeby realne (w przeciwieństwie do złota czy diamentów), każdego z nas, bez wyjątku. Poza tym mieszkanie jest czymś, czego nie można ukraść. Stoi w tym samym miejscu kilkadziesiąt lat. W demokratycznym państwie można je przekazać rodzinie bez płacenia podatków. Trudno się dziwić, że wielu ludzi to chce. Zawsze chciało i zawsze BĘDZIE chciało. A jeżeli wielu ludzi coś chce, to cena tej rzeczy musi być wysoka/dostosowana do popytu.
sdfdfsg
4 lata temu
bańka spekulacyjna doprowadziła do tego, że slumsy w kamienicy w Szczecinie z pijakami za ściana i sufitami ze slomy wystawiaja po 450k, hahahha, no to teraz zobaczymy
ser
4 lata temu
wczoraj ogladalem 2 nieruchomosci, zrezygnowalem, bo jedna byla przy liniii kolejowej (halas) a druga 30 m od rodzielni energetycznej i pod linia wysokiego napiecia...zakladam, ze wybrano te miejsca kierujac sie popytem sprzed 2 lat, prawdopodobnie deweloprzy zlozyli, ze i tak te mieszkania sprzedadza sie pod wynajem krotkoterminowy (jakies condo, apart czy cos), a tu zonk, koronaświrus, ja nie kupie tego, zeby w tym mieszkac, nie pod linia wysokiego napięcia i przy hałasujących pociagach od 4 rano.
teresa
4 lata temu
#chcemytestów Światowa Organizacja Zdrowia mówi „testuj, testuj, testuj”, a w PL wciąć robi się wielokrotnie mniej testów niż w Niemczech. Można być nosicielem i zarażać nie mają żadnych objawów! JEŚLI SIĘ ZGADZASZ SKOPIUJ I UDOSTĘPNIJ
...
Następna strona